Neli rühma Koolitantsu finaalis

Tänavune Koolitantsu festival on juba kümnes. Suhteliselt väikselt ja vaikselt alanud, on festival nüüd muutunud tantsuga (rahvatants välja arvatud) tegelevate koolinoorte jaoks oluliseks tegevusväljundiks. Jaanuari lõpus ja veebruaris toimunud eelvoorudes osales umbes kolm ja poolsada tantsutruppi, finaali pääses neist 123.

“Selle valdkonnaga mitte kursis olev inimene ei pruugi taibatagi, mida tähendab Koolitantsu finalistide hulka jõudmine. Meie ise peame seda aga väga suureks saavutuseks, sest festivali tase on üldiselt väga kõrge,” ütles Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio juhendaja Merleen Läänemägi.

Koolitantsu piirkondlikus eelvoorus on ta oma tantsutüdrukutega käinud mitmel varasemalgi aastal, finaali õnnestus “läbi murda” esimest korda. Merleeni arvates aitas tal oma praeguse gümnaasiumiealistest neidudest koosneva põhirühmaga sihile jõuda see, et enam ei üritatud kandideerida üksnes showtantsu kategoorias, vaid võeti sihikule ka vabatants. Kahest eelvoorus esitatud tantsust pääseski edasi just Alo Mattiiseni muusikale loodud vabatantsunumber “Pime tuba”.

“Showtants on tehnilisem ja seal on latt nii kõrgele aetud, et pole õieti lootustki löögile pääseda. Vabatantsus saame tüdrukutega oma fantaasial vabalt lennata lasta, kartmata, et millegagi mööda paneme. Nii et minu meelest on see üldse väga tänuväärne ja loominguline ala,” ütles Merleen.

Pöörane temp

Kui Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio neidude finaalipääs oli ehk veel ette aimatav, siis see, et kõik kolm Adavere Põhikooli tantsurühma, kes Viljandi eelvoorus osalesid, end ka finaali välja tantsisid, oli päris pöörane temp. Noorim Adavere rühm võistleb tantsuga “Pärdikute esimene vihm” I-III klasside vanuserühmas ja lastetantsu kategoorias, keskmine tantsuga “Turule minek” IV-VI klasside vanuserühmas ja vabatantsu kategoorias ning vanim tantsuga “Pealkirjata” X-XII klasside vanuserühmas ja samuti vabatantsu kategoorias. Gümnaasiumiealiste hulgas võistleb vanim rühm sellepärast, et seal teeb kaasa mitu praegu Põltsamaa Ühisgümnaasiumis õppivat Adavere Põhikooli vilistlast.

Rühmade juhendaja, Adavere kooli huvijuht Terje Õunapuu on ka ise Adavere kooli vilistlane, kes pärast vahepealset Põltsamaa Ühisgümnaasiumis ja Viljandi Kultuurikolled˛is õppimist kaks aastat tagasi Adaverre naasis. Viljandis omandas ta just tantsujuhi eriala ja nagu selles koolis õppinute puhul sageli ette tuleb, on tema töödes tuntav isikupärane käekiri.

“Kui algul tüdrukud ehk kahtlesid veidi minu ideedes, siis nüüd, kui Koolitantsu finaali välja jõudsime, usaldavad nad mind kindlasti rohkem,” ütles Terje.

Temalegi sümpatiseerib Koolitantsul just vabatantsu kategooria: seal võib eksperimenteerida ja mängida kusagil tantsu ja teatri piirimail.

Uued sihid

Tantsima pole Adavere tüdrukuid tema sõnul meelitada vajagi: tänu õpetaja Anar Treimanile ja kohaliku lasteaia õpetajale Inga Reinmaale on tantsutraditsioon seal tugev ja järjepidev. Homme peetaksegi näiteks Adavere võimlas maha kohalik talvine tantsupidu, millel esinevad nii Terje juhendatavad tantsurühmad kui ka rahvatantsijad ja võimlejad.

Kui Merleenile ja Terjele soovitud sai, et neil Koolitantsu finaalis hästi läheks, ütles esimene, et finaali jõudmine oligi juba hästi minek, teine arvas aga, et finaali jõudmine pani unistama enamast: jõudmisest finalistide paremikku, kes pääsevad osalema juunis Tallinnas toimuval rahvusvahelisel festivalil “Young and Dancing in Tallinn”.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus