Neli päeva jaanipidusid igale maitsele

Tänavu toimuvad maakonnas jaanipeod koguni neljal järjestikusel päeval. Jaanitulede süütamisega alustati juba eile, 21. juunil ehk suvisel pööripäeval Tabiveres ja Paduveres. Vooremaa koondas tabelisse veel 18 suuremat üritust, kuid kindlasti on väiksemaid jaanitulesid maakonnas teisigi.


Jaanipäev on eestlaste jaoks olnud ammusest ajast aasta tähtsaim ja oodatuim püha. Traditsiooniks on käia saunas ja külastada surnuaial lähedaste haudasid. Aasta kõige valgematel öödel suunduvad inimesed loodusesse, et nautida suve oma sõprade ja perekonnaga.

Peotuju tõstmiseks on eestlased aastasadu mõelnud välja palju erinevaid tegevusi. Nii on jaanõhtul on kombeks laulda, tantsida ja üle jaanitule hüpata. Ka ühelgi meie maakonna jaaniüritusel ei puudu teemakohased rahvalikud mängud nii suurtele kui ka väikestele. Näiteks Sadalas selgitatakse välja rammumees 2017. Pea igal üritusel võetakse mõõtu ka köieveos või kotijooksus.

Esinejaid igale maitsele

Jaanitule juurde on laulmiseks ja tantsimiseks alati pillimehi ja ansambleid kutsutud. Nii ei möödu ka meie maakonnas ühtegi pidu ilma muusikalise etteasteta. Paljudes kohtades astuvad lavale kohalikud rahvatantsurühmad ja laululapsed. Tuntumateks peaesinejateks on tänavu näiteks 22. juunil Hovery Covery Vaiatus, 23. juunil Marju Länik Palamusel ja 24. juunil Terminaator Põltsamaa lossihoovis.

Põltsamaal, Palamusel, Vaiatus ja Kasepääl jätkavad öötundidel muusika tegemist veel erinevad DJ-d. Jaanipidudele paneb võimsa punkti kindlasti Kasepää rannapidu 24. juunil, kus võib laval näha ansambleid Patune Pool, Hellad Velled, Respekt ja räppar Reketit. Kindel on see, et tänavu on maakonnas esinejaid iga muusikamaitse eelistajale.

Kuigi enamik väljatoodud jaanipidusid on huvilistele tausta, siis populaarsemate artistide nägemiseks tuleb välja käia ka piletiraha. Kõige odavam on Sadala kodukandipäeva pilet, mis maksab 2 eurot. Kõige kallim aga Kasepää rannapeo täispilet, mille eest tuleb maksta 12 eurot. Õpilastele ja pensionäridele on kõikidel üritustel sooduspiletid ja allameetrimeestele on sissepääs tasuta.

Üritustel ei puudu ka maitsev söök-jook, mida pakuvad nii kohalikud grillmeistrid kui kaugemalt tulnud. Ainult Aidu jaanitulele on palutud enda piknikukorv kaasa võtta. Teistest erinevalt saab Assikvere jaanipeol näha kohaliku külateatri etendust Erni Krusteni “Ausõna” ainetel, lavastas Ülle Meos.

Ilm peo pidamist ei sega

Jaanipäeva juurde kuulub ka palju maagilisi ja romantilisi ettevõtmisi. Näiteks metsast sõnajalaõie otsimine, mis toob noppijale rikkuse, õnne ja teadmised maailma asjade kohta. Vanarahva uskumuse kohaselt on jaanipäev just see eriline õhtu, kus neidudel on võimalik oma tulevast unes näha.

Ilmateenistuse andmeil on jaanipäeval suur tõenäosus sajuks. Kuid isegi kui ilm on vihmane, ei lase eestlane sellel oma tuju morjendada. Ükski jaanipidu ega -lõke seetõttu ära ei jää. Kui varem oli jaanituli koht, kuhu koguneti igas vanuses pereliikmetega, siis tänapäeval peetakse jaanipäeva ka väiksema sümboolse lõkkega koduaias või sõidetakse sõpruskonnaga hoopiski loodusesse matkama.

Loodetavasti leiavad kõik jõgevamaalased endale meelepärase jaanipeo, sest valikut on palju ja aktiivsemad jõuavad kindlasti käia ka mitmel peol. Meeleolukaid jaane kõigile!

Jaanipeod Jõgeva maakonnas

Kus ja millal?                            Peaesineja                                 Pilet

22. juuni

Kääpa jaanituli kl 17                  Setoluu’                                      Tasuta

Jõgeva linna jaanituli kl 19         Manija Poisid                             Tasuta

Vaiatu jaanituli kl 20                  Hovery Covery                          7€/5€

Sadala kodukandipäev kl 20      Raen Väikene                             2€

Mustvee linna jaanituli kl 20      Sadaja Seened                            Tasuta

Lümati jaanituli kl 21                 Teine Mees                                 Tasuta

23. juuni

Palamuse jaanituli kl 19              Marju Länik                               5€

Pajusi valla jaanituli kl 19           Starter Band                               Tasuta

Maarja-Magdaleena

jaanipidu kl 19                            Lõõtspillipoisid                          4€

Kuremaa jaanituli kl 20              Imre&The Beat                          Tasuta

Puurmani jaanituli kl 20             Säde                                           Tasuta

Põltsamaa jaanituli kl 20            Sulo                                            Tasuta

Voore jaanituli kl 20                   RMP                                           Tasuta

24. juuni

Assikvere jaanituli kl 18             Külateatri etendus                      Tasuta

Õvanurme jaanituli kl 18            Kolumbus Kris                           5€

Jaanipidu Põltsamaa

lossihoovis kl 19                         Terminaator                                10€/6€

Kasepää rannapidu kl 19            Patune Pool, Hellad Velled, Reket, Respekt        12€/10€

Aidu jaanituli kl 20                    Eha ja Ago Niglas                      Tasuta

ANNIKA MAKSIMOV

blog comments powered by Disqus