Napsitanud peolisest võib autoroolis saada mõrvar

Käes on suvi, kool on läbi ja algamas puhkused. See aeg peaks kõikidele palju rõõmu ja kauneid hetki tooma. Kahjuks aga kipuvad inimesed puhkamise ja lõõgastumise tuhinas olema liikluses vähem ettevaatlikud,  ja mis veelgi hullem – kiputakse ka alkoholijoobes autorooli istuma.

Alkoholi tarbimise tagajärjel hukkus liikluses möödunud aastal 20 inimest ehk ligi neljandik kõikidest liiklusohvritest. Selle aasta esimese viie kuu jooksul on Lõuna-Eestis joobes juhi süül toimunud juba 15 õnnetust. Tavaliselt juhtub alkoholi pruukimisest ja seejärel autorooli  istumisest  tingitud õnnetusi enim suvekuudel, peamiselt suvistel nädalalõppudel või pühadel ajal, ning õnnetused on sageli seotud suurte vabaõhuüritustega. Kui juba kevadine õnnetuste statistika on nõnda kurb, siis mis veel suvel ees ootab?

Kui juulis ja suve teisel poolel on joobes juhid pigem keskealised suvitajad, siis juunis ja jaanipäeva paiku satuvad õnnetustesse eeskätt noored, kel veel haridustee pooleli või kool äsja lõpetatud. Noorel juhil, kes sõidutab oma eakaaslasi, on statistika järgi viis korda suurem tõenäosus sattuda raskete tagajärgedega liiklusõnnetusse. Sageli on end ja oma sõpru vigaseks või surnuks sõitnud roolikeeraja alles alaealine ning pruukinud ka alkoholi. Nii sattus eelmisel aastal autot juhtides liiklusõnnetusse lausa 12 joobes alaealist. Nendest üks põhjustas aasta kõige traagilisema õnnetuse, kus hukkus kolm ja sai vigastada neli inimest. 

Soovin kogu südamest, et suvepidustuste ja puhkuste lõpuks ei pea ükski Lõuna-Eesti pere kandma süükoormat, paranema vigastustest või  leinama. Teadmisega, et rumalusest või hoolimatusest on kaasliikleja surnuks sõidetud, on keeruline toime tulla. Lähedase inimese kaotanud sõprade ja pereliikmete tunnetest ei maksa rääkidagi.

Kõik inimesed väärivad sügisel imeilusate kirjude lehtede nägemist. Seepärast kutsun kõiki üles märkama ja hoolima: ära sõida joobes olles ning ära istu autosse, mille roolis on joobes juht! Jälgi, et seda ei teeks ka sinu sõbrad ja tuttavad. Kui näed kaasliiklejat, kes võib teekaaslastele ohtlik olla, anna sellest teada liiklusliini telefoninumbril 14900. Ehk  suudame sel aastal püstitada Lõuna-Eestis rekordi – rekordi, kus väikseim number tähendab suurimat õnnestumist.

i

KAI KUUSPALU, Maanteeameti lõuna regiooni liikluskasvatuse osakonna juhataja

blog comments powered by Disqus