Naljakas nimi “Pumpa-rill-lal-la”

Naljakas nimi “Pumpa-rill-lal-la”Sellise nimega näitus on avatud Jõgevamaa gümnaasiumi kohvikus ja kolmanda korruse koridoris. See on kunstnik Riin Liivamäe digimaalinäitus.


“Kui ma olin nelja-aastane, küsis isa minu käest: “Kes sa selline oled?” Mina ütlesin, et “Pumpa-rill-lal-la!”,ˮ ütleb Riin ise näituse nime kommenteerides.

Riin on sündinud 1980. aastal Tartus, õppinud Tartus kunstigümnaasiumis, seejärel lõpetanud maali ja restaureerimise erialal Tartu kõrgema kunstikooli. 2016. aastast koolitab ennast Tartu ülikooli magistriõppes kunstiõpetajaks. 2004. aastast osaleb näitustel. Tema pilte on saanud näha üheksal grupinäitusel, peamiselt Tartus aga ka Haapsalus, Tallinnas ja mitmel pool mujal.

Suurte ilmekate silmadega lapsed

Varem on ainult tema tööd olnud väja pandud neljal isikunäitusel. Neis ühel on ta ka oma digitaalset loomingut näidanud. Riin Liivamägi on Konrad Mägi Ateljee Seltsi liige. Ta on juhendanud Tartu Antoniuse Gildis täiskasvanute maalistuudiot ja Tamme päevakeskuses kunstiringi.

“Lapsepõlv pole minu jaoks tegelikult lihtne teema. Lapse hing pudeneb kergesti kildudeks – raskused kodus ja koolis võivad muuta väikese inimese väga kurvaks, aga see on siiski osa elust. Kui täiskasvanud ütlevad, et vaatab elu läbi roosade prillide, võib see lapse jaoks tähendada elu vaatamist läbi “roosade klaasikildudeˮ. Arvan, et see oskus ei ole niisama inimesele kaasa antud. Loodan, et ei kaota oma roosasid prille ka suurena. Püüan säilitada endas seda rõõmu, mida lapsed suudavad tunda. Samas ka kurbust…ˮ

Riinu seekordne näitus koosneb peamiselt portreedest. Piltidel vaatavad uudihimulikult vaatajale otsa suurte ilmekate silmadega lapsed.

“Olles ise lapsevanem, püüan mõista väikeste inimeste hingemaailma ja olla lihtsalt olemas neile, keda armastan.ˮ

Peale suuresilmsete laste on Riinu piltidel loomi ja multikategelasi, millest paljud tema pildid ongi inspireeritud. Aga need ei ole tavaliselt otsesed tsitaadid sellest lihtsustatud maailmast, vaid täiskasvanu läbitunnetatud ja rafineeritud viis läheneda laste maailmale.

Iga laik on tänpäeval innustuseks

Riin tegeleb maailmaga, kus lapsed kasvavad. Mõtleb lapsepõlve, praeguste laste lugude, nende mängu ja päris maailma peale, otsib piiri- ja puutepunkte. Teatud mõttes on ju iga mäng rollimäng ja iga rollimäng jutustatud lugu. Tegelased on mängijatele tuttavad – teisiti ju ei saakski – nukud, kaisukad, tegelased multifilmist.

On midagi, mida lapsed täiesti siiralt, vahetult ja varjamata eelistavad – need on heledad, puhtad ja helged värvid. Erinevalt täiskasvanutest, kes “heale maitsele” tuginedes peidavad end turvaliselt pruuni-halli rägastikku, nimetades seda värvitust ise vabandavalt kas pastelseteks või murtud toonideks. Kuigi ka neid murtud ja pastelseid toone käsitleb Riin Konrad Mäe stuudio kauaaegse õpilasena väga meisterlikult.

Viimastel aastatel on ta klassikalist maali miksinud digitaalse kunstiga. Maalikunstniku taust aitab tunnetada ka arvutiekraanil värvide peeneid nüansse ja graafilisi jooni just nagu pintsli ja värvidega lõuendil. Tänu tahvelarvutile saab nutiseadmetele mõeldud kunstiprogramme kasutades luua fantaasiaküllaseid teoseid. Nutiseadmed võimaldavad kombineerida fotosid, maalimist ning joonistamist. Riin ei pelga tahvelarvutile mõeldud mitmesuguseid kunstiäppe. Kuigi klassikaline maal lõuendile on põnev ja loominguline, lubab digimaal kasutada korraga paberile joonistamist, fotode äppidega töötlemist ja kõige selle kombineerimist maaliga. Mõne teose valmimisel piisab vaid idee sähvatusest, samas teine maal on palju aeganõudvam ja töömahukam.

Riinu digimaalide elu sai alguse instagrammi galeriist, mis on kogunud tänaseks üle 1000 jälgija. Ta saanud iga maali puhul tagasisidet üle maailma ja seda vahetult peale töö valmimist. Iga laik on ikka innustuseks tänapäeva maailmas.

Riin Liivamäe töödele võib ju läheneda kui ainult vallatlevale instagrammiharrastusele aga soovi korral hoopis tõsisemalt, nad on inspireeritud laste maailmatunnetusest ja rõõmust väikeste asjade üle.

Näitus “Pumpa-rill-lal-la” gümnaasiumis on kavas lõpetada töötoaga kunstihuvilistele gümnasistidele, kus Riin Liivamägi oma töövahendeid ja võtteid tutvustab.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus