Näitus tutvustab vanu päevapiltnikke

Teisipäeval avati Põltsamaa lossihoovis käsitööseltsi värkstoas näitus „Päevapiltnikud Põltsamaal. 1890 – 1940”. Aega ja oskusi nõudva uurimistöö tõi näitusena vaatajate ette värkstoa koduloohuviline perenaine Anne Ütt. Näituse avamisele tulid tervituste ja kingitustega ka Põltsamaa vallavanem Margus Möldri ning ettevõtja ja poliitik Aivar Kokk.


Näitus kätkeb endas nii piltnike poolt tehtud fotosid kui ka ajaloolist materjali piltnike endi kohta, nende teadaolevat elulugu ning seotust Põltsamaa ja siinse ümbruskonnaga. Mõni neist on siinkandis elanud, mõni neist siin sündinud.

„Olen vanade fotode vastu kogu aja huvi tundnud,“ rääkis näituse koostaja. „Idee selline näitus koostada tuli pikema aja jooksul. Koduloouurimine on minu isiklik hobi. Vana aja fotograafide uurimisega olen tegelenud ühtekokku kaks aastat. Väga palju materjale kogusin arhiividest. Iga kuu viibisin 2-3 päeva Tartu või Tallinna arhiivis ja muuseumides. Tellisin materjalid ja lasin koopiad teha, mis nõudis omajagu rahalisi kulutusi. Mõnedest piltnikest on jäänud sadu fotosid, mille hulgast tuli valik teha. Materjali kogunes palju. Väljapanek on stendidel, seega saab seda üles panna ka mujale, kui keegi linnas huvi tunneb.“

Uurimistöö tutvustab kahtkümmet vana aja piltnikku. Anne Üti sõnul on juba lisandunud   kümme fotograafi, kelle kohta tuleb hakata materjale koguma. Seega on näitus pidevas täienemises.

Projekti kirjutas Anne Ütt ise ja seda rahastasid Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa  ekspertgrupp, käsitööselts ja näituse koostaja.

Väljapanek on avatud 19. augustini, mil linnas toimub kohvikute päev.    

ÜLLE LÄTTE

blog comments powered by Disqus