Ranna piirkond on käsitöömeistrite poolest rikas: kes teeb näputööd, kes maalib pilte. Juba mitu aastat järjest on kevadel pandud huvitavamatest töödest välja näitus, mida nii omakandi rahval kui ka külalistel on võimalik suvi läbi vaadata. Raamatukoguhoonesse kohandati pärast remonti ka vastavad ruumid. Kõrvuti asetsevad Ranna raamatukogu ja rahvamaja ongi selle paiga kesksemad kohad, kuhu rahvas kõige enam kokku käib. Siis astutakse ikka näituseruumidessegi sisse ja ka siiakanti sattunud külalised tuuakse enamasti näitust vaatama.
Suurimad huvilised on soomlased
Näituse külalisteraamatus on kõige enam sissekandeid just soome keeles. Põhjus on eelkõige läheduses asuvas soomlanna Marja Korpimäki külalistemajas ehk Marja Majas. Seal peatuvad külalised näituseruumis naljalt käimata ei jäta. Mõned aastad tagasi oli näitus koguni sõna otseses mõttes rahvusvaheline. Ühte tuppa olid üles seatud soome naiste näputööd, eelkõige Marja valmistatud ning tema pere tagavaradest ja esivanemate tehtu. Nüüdseks on Marja õppinud nii siitkandi traditsioonilist näputööd kui lööb agaralt kaasa ka rahvatantsus ja ühisüritustes.
Marja Maja külalistele pakuvad aga rannarahva meisterdused vägagi huvi. Neid kiidetakse väga ja soovitakse tihtilugu kaasagi osta.
Pont?ode aasta
Tänavusel näitusel on eriliselt palju pont?osid – mõnusalt sooje, õrnu ja pidulikke jne. Mingi valdav teema on kujunenud igal aastal. On need siis kindad, tikandid, aplikatsioonid või midagi muud. Sedakorda kuulub üks osa näitusest Elle Pitsonile ja avatud on Elle Pitsoni tuba. Kõige enam äratab selles tähelepanu nurgake pealkirjaga “Päästetud palitud”, kus kunagiste palitute riidest on saanud kannusoojendajaid, pajalappe ja -kindaid ning muudki. Möödunud aastal oli Ellel “päästetud” materjalist huvitavaid sokke. Ideid, kuidas esemetele uut elu anda ja seeläbi huvitavaid ning omapäraseid asju teha, on nii Elle kui ka teistegi näputöödest võimalik saada teisigi.
Mitmendat aastat järjest on näitusel ka Aita Pae järvemaalid. Huvitav munapesa, mis meenutab ülestõusmispühi, ning mitmeid muid töid on käsitöötegijate juhendajalt Liidia Pärnalt. Vaike Metsma, Reet Kuusik, Laine Raja, Aile Kool, Luule Konsa, Aasa Kuusik jt on kõik siinkandis tuntud ja teada käsitöötegijad. Enamik neist tantsib ka rahvatantsurühmas. Nii tullaksegi enamasti teisipäeviti enne tantsuproovi raamatukokku, et mõtteid, ideid ja mustreid vahetada ning mõned uuemad töövõtted kätte saada. Edasi tehakse juba kodus.
VAIKE KÄOSAAR