Näitus parimatest arvutijoonistustest

Esimene, interneti Eestisse jõudmise kümnendale aastapäevale pühendatud üle-eestiline arvutijoonistuste võistlus korraldati mitme internetifirma koostöös kaks aastat tagasi.

“Kuna esimesele võistlusele tuli arvutiõpetajatelt väga positiivne tagasiside, otsustas EENet möödunud aastal üritust korrata. Siis pühendasime võistluse juba meie oma firma kümnendale sünnipäevale,” ütles EENeti klienditeeninduse osakonna spetsialist Kalle Kulbok.

Teemad, mis joonistajaile ette anti, olid järgmised.

1. “Mul ei ole erilisi andeid. Olen vaid pööraselt uudishimulik.” (Albert Einstein)

2. Usk, lootus, Internet.

3. Virtuaalmaailma võlu ja viletsus.

4. Traadid, torud ja võrgutaja.

5. Narri meest, mitte mehe arvutit.

Võistlusele laekus 1900 tööd, mille hulgast EENeti töötajatest koosnenud ?ürii valis välja nelja vanuserühma (kuni 10a, 11-14-a, 15-19-a, täiskasvanud) kolm paremat ning lisaks veel üheksa äramärkimist väärivat tööd. 21 võidupilti trükiti ka paberkandjale ja lasti ära raamida. Nii sai kokku kena näitusekomplekt, mida on nüüdseks näinud juba mitme raamatukogu lugejad ning Toompea lossis töötavad poliitikud ja ametnikudki.

Sõltuvalt joonistajate vanusest on tööd muidugi erinevad ? lapselikest kriipsjoonistustest kuni professionaalsel tasemel teostatud graafiliste taiesteni. Kellel prevaleerib tehniline täiuslikkus, kellel nutikas sisuline idee. Parimates töödes on ühendatud mõlemad poolused.

Arvutikunst jääb ? vähemasti koolikeskkonnas ? arvuti- ja kunstiõpetuse piirimaile. Kalle Kulboki sõnul on arvutijoonistuste võistluse tööd siiski enamasti arvutiõpetajate juhendatud. Kunstiõpetajatel napib ilmselt vastavaid tehnilisi oskusi. Arvutiõpetajatel mõnikord aga jälle kunstimaitset. Aga arvuti abil kunstitegemine on asi, mis tegelikult tänapäeva lastele istub. Muu hulgas sellepärast, et see võimaldab oma mõtteid visuaalsete kujundite abil väljendada ka neil, kellele loodus head joonistajakätt pole kinkinud.

“Inimesele, kes arvutiga juba n-ö kokku kasvanud, ei ole meie arvutijoonistuste võistlus teab kui suur stiimul, küll aga neile, kes teevad esimesi samme arvutiga sinasõbraks saamise teel: on ju uhke tunne küll, kui enda joonistatud pildi EENeti koduleheküljelt võistlustööde hulgast leiad,” ütles Kalle Kulbok.

Muuseas, just tema on see nn tsensor, kes selekteerib saabunud tööde hulgast välja need, mis võistlustingimustele ei vasta (ei ole näiteks joonistused, vaid töötlemata fotod), mida on saadetud korduvalt või mis ei sobi oma teostuselt või suunitluselt hariduse ja teaduse andmesidevõrku.

Kui kaks varasemat arvutijoonistuste võistlust olid arvutitele ja internetile pühendatud, siis tänavusel võistlusel otsustas EENet sisse tuua teised teemad: paljudele südamelähedase keskkonnahoiu ja äsjaste olümpiamängudega seonduva spordi. Võistlus korraldataksegi koostöös haridus- ja teadusministeeriumi, keskkonnaministeeriumi ja Eesti Olümpiakomiteega. Laekunud pilte hindavad kunstnik Raivo Järvi, olümpiavõitja Erika Salumäe, EENeti, Eesti Noorsootöö Keskuse, keskkonnaministeeriumi ja Olümpiakomitee esindajad. Teemade täpsema sõnastuse, võistlustingimused ja muu vajaliku leiab aadressilt www.eenet.ee/konkurss. Tööde saatmise tähtaeg on 6. november. Eile õhtul kella nelja paiku oli internetis üleval juba 1730 võistlustööd.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus