Naisrahvatantsurühmad asutavad oma alaliidu

Laupäeval Jõgeva Kultuurikeskuses toimunud naiste rahvatantsuteemalisel ümarlaual tekkis idee luua  Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi koosseisu naisrahvatantsurühmade alaliit. Pärast nõupidamist algas simman folklooriseltsi Jõgevahe Pere 20. aastapäeva tähistamiseks. Folklooriseltsi kunstilise juhi Airi Rütteri sõnul võiks teleekraanil tulevikus sarnaselt “Laululahingule” olla ka saade “Tantsulahing”.


Rahvatantsupedagoogi ja tantsude looja Ülle Fersheli sõnul on naisrahvatantsurühmade alaliitu vaja selleks, et pakkuda rahvatantsuhuvilistele naistele võimalikult erinevaid esinemis- ja tegutsemisvõimalusi, ergutada neid õppima uusi tantse, hoidma ja tutvustama folklooripärandit. “Lähiajal on plaanis moodustada tugirühm, kes hakkab naisrahvatantsurühmade alaliidu moodustamist ette valmistama,” ütles Fershel. Ta märkis, et üheks mureks rahvatantsukultuuri edendamisel on asjaolu, et kõik rühmad ei pääse ülevabariiklikule tantsupeole, kuid needki rühmad vajavad stiimulit eneseväljenduseks.

Vaja stiimulit

“Praeguseks on 2009. aasta üleriigilisele tantsupeole registreerinud 190 naisrühma. Tegelikult on naisrühmi Eestis rohkem, kuid arvestades tantsude õppimise spetsiifikat, on võimalik peol osaleda vaid rühmadel, kus on vähemalt 12 tantsijat, ” märkis Jõgeva maakonna aastapreemia “Kultuuripärl” laureaat folklooriseltsi Jõgevahe Pere kunstiline juht ja Jõgeva Kultuurimaja juhataja Airi Rütter .

“Rahvatantsu harrastavad naised vajaksid senisest rohkem võimalusi nii esinemiseks kui ka muudeks koostegutsemise võimalusteks. Miks ka ei võiks analoogiliselt “Laululahingule ” olla ka telesaade, kus võistlevad tantsurühmad,” märkis ta.

Mõttetalgutele järgnes Jõgevahe Pere 20. aastapäevale pühendatud naiste simman, mille folklooriseltsi rühmad Airi Rütteri juhendamisel oma tantsukavaga sisse juhatasid.

Uudse lahendusena esitati Ülle Fersheli tantsu “Kodu ” Airi Rütteri seades kahekümnele naisele, mille tunnistas väga heaks ka kohal viibinud autor ise.


Juubelile tulid ka sõbrad

Oma tantsudega tõid külakosti naisrahvatantsuansambel Kullaketrajad Tallinnast, naisrühmad Kuimetsast Raplamaalt, Vikertiimer Tartumaalt Kambjast, Uhka Põltsamaalt, Meie Mari Laiuselt. Lisaks nendele oli esindatud veel kümmekond naisrahvatantsurühma erinevatest paikadest, kes ühistes simmanitantsudes hoogsalt kaasa lõid. Külas olid ka mõned segarahvatantsurühmad: tantsuansambli Kuljus esindajad Tallinnast, Tootsid-Teeled Palamuselt, Kaaratsim Jõgevalt ja Tabivere segarühm. Laulu ja pillimänguga  saatis tantsijaid rahvaliku muusika ansambel Tempora Mores, kus üllatusesinejaks oli ka muusikapedagoog Eha Niglas. Simmanit juhtis kõrtsmikuks kehastunud Valdi Reinas. Rahvapidu vaatas muhedalt pealt Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi juhatuse liig Erika Põlendik.

Kahekümneaastaseks saanud Jõgevahe Perele ütlesid tervitusi ka Riigikogu liige Mai Treial ja Jõgeva abilinnapea Kalmer Lain, Jõgeva maavalitsuse esindajana rahvakultuurispetsialist Pille Tutt ja maavanema nõunik Vahur Kukk, kes ühtlasi tõi õnnitlusi Jõgeva vallalt.

“Oleme otsustanud, et Jõgeva linnalt saadud kingituse eest ostame Jõgevahe Pere naistele tantsukingad. Selle üle, kuidas kasutada valla kingitud summat, peame aga veel aru,” lausus Airi Rütter.

Jõgevahe Pere sai ka rohkesti tervitusi nii tava- kui ka elektronposti teel. Erilist rõõmu tunneb folkloorikollektiiv tantsude autorilt Maie Oravalt saadud postkaardi üle, millel oli muu hulgas kirjas, et Jõgevahe Pere on senini tema loodud tantsu “Kiigele ehtimine” parim esitaja.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus