Näduvere – tõeliselt optimistliku ellusuhtumisega küla

Viimasel ajal kõlavad  inimeste kõnepruugis varasemast sagedamini  sõnad majanduslangus, koondamised, tööpuudus,  depressioon. Torma vallas Avinurme poole suunduva tee ääres asuv Näduvere küla on aga üks Eestimaa paiku, kus möödunud aastale positiivsete emotsioonidega tagasi vaadatakse ning ka uuele optimistlikus meeleolus vastu minnakse.

Küllap soodustab elujaatavat  ellusuhtumist  Näduveres ja selle ümbruses  noorte perede arvukus ning tõsine tahtmine aktiivselt külaelu edendada.

21 nooremat peret

Juba mitmendat aastat  Näduvere külavanemaks valitud Urmas Kask külastas jõulude eel kodusid, kus lapsed kasvamas, ja viis  sinna külaseltsi valmistatud kingipakid. Nii-öelda jõuluvana rollis oli tal tööd piisavalt, sest Näduveres ja selle lähipiirkonnas elab 21 peret, kus pererahvas noorepoolne. “Siinkandis on mu  juured, seepärast kolisin tagasi  oma vanaisakoju. Maal on hea elada: värskest õhust ja avarusest  puudus pole,” ütles Rausi-Mihkli talu perenaine Ülvi Nool. “Eelmisel aastal tegime kodus tublisti remondi- ja korrastustöid. Kõrvalhoone saab peagi valmis. Haljastamine  ja muu kodukaunistamisega seonduv jääb arvatavasti edaspidiseks.” 

Ülvi Noole sõnul on Näduvere ja selle ümbruse lastel hea  Tormas koolis käia. Mitmed lapsevanemad viivad oma järeltulijad küll autoga kooli, aga Torma vallavalitsus  on korraldanud õpilaste veoks ka bussiringi. Samuti on vald loonud suurepärased võimalused sportimiseks kõigile vallaelanikele.

Nurme talu perenaine Tiina Välb tunnistas, et möödunud aasta tähtsaim sündmus oli tal uue elukutse omandamine ja töökoha vahetamine. “Varem olin raamatupidaja, kuid nüüd õppisin “paberitega koristajaks” ehk puhastusteenindajaks,” ütles ta, kinnitades, et tänapäeval on koristamine võrdlemisi keerulise tehnoloogiaga toiming, sellel teemal on koguni magistritöid kaitstud.

Tiina Välb asutas firma, koolitab nüüd tulevasi puhastusteenindajaid ning teeb seda tööd ka ise.

Külavanem kavatseb lambakarja suurenda

Loomapidamine ja põlluharimine kipub väiksemates taludes paratamatult kokku kuivama.

Näduvere kandis tegeleb põllumajandusega, enda sõnul küll hobiloomapidamisega  külavanem Urmas Kask, kes oma Joosepi-Juhani talus neljakümmet lammast peab.

“Vanaisast jäid maha tühjad laudad. Esialgu muretsesin laste rõõmuks paar lambatüdrukut. Siis mõtlesin, et toon neile ka peigmehe ja ostsin Rein Kilgi käest Palamuselt jäära. Nii hakkaski mu lambakari suurenema. Villa hind on sedavõrd madal, et seda pole mõtet müüa. Müün lambaliha, mille järele oli küllaltki suur nõudmine ka 2008. aastal. Seda silmas pidades võiks Eestis märksa rohkem lambaid kasvatada. Alanud aastal mõtlen ka ise lambakarja suurendada, sest vaba rohumaad jätkub. Arvan, et tulevikus võiks mul olla sajapealine lambakari,” rääkis Urmas Kask, keda aitavad selle töö juures isa Ralf, abikaasa Liia ja vanem poeg, Torma põhikooli viiendas klassis õppiv Lauri.

Lootusrikkalt vaatab tulevikku ka Tõnu talu peremees Sulev Kõre. “Maainimesed on tahtejõulised ja kes tahab, leiab endale ikka lähemalt või kaugemalt töö,” avaldas veendumust kauaaegne Torma sovhoosi ja osaühingu peainsener, kes on praegu ametis Torma prügilas.

“Muide, meie kandis on tegusad ka vanemad inimesed. Näiteks 80-aastane Harald Soosaar ehitas veel mullu endale  uue elumaja,” lisas ta.  

Tänu ametile kodukandile kasulik

Näduvere inimestega suheldes selgus, et oma ametiga saavad kodukülale  kasulikud olla ka kaugemal töötavad inimesed. Jõgevamaa Omavalitsuste Aktiviseerimiskeskuse juhataja Ülvi Nool annab omakandi inimestele sageli nõu, kuidas vajadusel uus elukutse omandada ja tööd leida. Ülvi elukaaslane Veiko Kõre töötab aga Jõgeva politseijaoskonnas kriminaaltalituse komissarina.

 “Võimalik, et ka kurikaelad teavad, et meie külas elab politseiametnik, korra- ja seaduserikkumised on siinkandis igatahes haruldased,” kinnitas külavanem Urmas Kask.

Seltsielu keskus on külaplats

Möödunud aastal moodustati Näduveres senise seltsingu asemele külaselts. “Seltsil on võimalik projektidest raha taotleda. Möödunud aastal saime näiteks raha elektrivalguse toomiseks külaplatsile. Murutrimmeri ostmiseks seekord veel raha ei saanud ja seda taotleme uuesti. Samuti vajaksime raha lipuväljaku ehitamiseks,” rääkis külaseltsi juhatuse liige Ülvi Nool.

 Seltsielu keskuseks on ligi kümme aastat tagasi rajatud külaplats, kuhu tullakse  kokku ka mitmetel rahvakalendri tähtpäevadel.

“Eriti populaarsed on meie jaanituled, kus ansambel tantsumuusikat teeb. Samuti koguneb  külaplatsile rõõmus  seltskond uue aasta esimestel tundidel,” rääkis Ülvi Nool.

Ülvi kaasa Veiko ja äi Sulev  Kõre Torma valla ühed tuntumad jahimehed, kellel sageli ka huntidega tegemist teha tuleb.

Eluga Näduveres on rahul ka Ülvi ja Veiko poeg Danno, kes on koolipoiss. “Talvel saab siin suusatada. Ja tore on ka metsas käia,”  ütles ta.

Üks nooremaid külaelanikke, Ülvi ja Veiko kaheaastane tütar Kaisa jättis oma arvamuse elust ja olust seekord veel enda teada.

Näduvere küla

*Näduvere on küla Jõgeva maakonna Torma vallas.

*Torma vald asub Jõgeva maakonna põhjaosas, Peipsi järve kaldal.

*Valla lõunaosa jääb Vooremaale. Läbi valla voolavad Mustvee ja Kullavere jõgi.

*Vallas on 2 alevikku ja 23 küla: Iravere, Kantküla, Kodismaa, Koimula, Kõnnu, Leedi, Liikatku, Lilastvere, Näduvere, Ookatku, Oti, Rassiku, Reastvere, Rääbise, Sätsuvere, Tealama, Tuimõisa, Tõikvere, Tähkvere, Vaiatu, Vanamõisa, Võidivere, Võtikvere 

Allikas:Wikipedia

Kaart: http://et.wikipedia.org/wiki/N%C3%A4duvere

JAAN LUKAS 

blog comments powered by Disqus