Nädalavahetus kulgeb luulelainel

 

Jõgeva kultuurikeskuses kuulutatakse homme keskpäeval avatuks XXI Betti Alverile pühendatud luulepäevad Tähetund”, mille teemaks on seekord Monoloog eesti ja maailma luulekeeles”.

Kahe päeva jooksul astub kultuurikeskuse laval üles 19 gümnaasiumiastme õpilastruppi 21 lavastusega.

“Ehkki põhitegijad on taas kohal, on tänavu osalejaid siiski mõnevõrra vähem kui tavaliselt,” ütles Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur ja avaldas arvamust, et truppide arv võis väiksemaks jääda rahanappuse tõttu: luulepäevadele sõiduks kulub eriti kaugematest paikadest päris palju raha. Probleeme võis olla ka “Tähetunni” kohta käiva info kättesaamisega. Kes asus seda vana harjumuse järgi otsima Jõgeva gümnaasiumi kodulehelt, see pidi pettuma, sest sellist kooli ju enam ei eksisteerigi, MTÜ Tähetund kodulehte, kuhu kõik vajalik õigel ajal üles riputati, ei osanud nii mõnigi asjahuviline aga võib-olla otsidagi.

“Jah, eks paljud muudki “Tähetunniga” seotud asjad taha nüüd, Jõgeva koolielu ümberkorraldamise järel sättimist, enne kui need toimima hakkavad,” tõdes Lianne Saage-Vahur.

Liblikapüüdjalt kolm lavastust

Seekord on siis “Tähetunni” korraldajateks kooliteater Liblikapüüdja, Jõgeva põhikool, MTÜ Tähetund ja sihtasutus Betti Alveri Muuseum. Liblikapüüdjat ei saa aga enam nimetada ühe kindla kooli teatriks, vaid Jõgeva kooliteatriks, mis tegutseb kahes koolis — Jõgeva põhikoolis ja Jõgevamaa gümnaasiumis. Lianne Saage-Vahuri arvates oleks ju loogiline, et gümnaasiumiõpilastele mõeldud ürituse ettevalmistamisse ja läbiviimisse on kaasatud kohalik gümnaasium, ent praegu on asjad siiski nii kujunenud, et luulepäevade korraldamisega on seotud hoopis põhikool. Gümnaasiumiõpilastel pole aega isegi “Tähetunni” korraldamisel vabatahtlikuna kaasa lüüa, sest neil on käimas arvestusteaeg. “Õnneks on mul põhikoolis praegu appi võtta suure kooliteatrikogemusega 9b klassi õpilased,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Liblikapüüdja läheb Tähetunnile” välja kolme lavastusega. Neist kahes teevad kaasa gümnaasiumiõpilased, ühes aga seesama äsja mainitud 9b.

“Nad on ära teeninud võimaluse tänavusel “Tähetunnil” üles astuda, sest karta on, et praegust 9b klassi truppi tuleval aastal sellisel kujul enam ei eksisteeri,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Liblikapüüdja üheksanda klassi trupi lavastus, mida mängitakse laupäeval luulepäevade viimase etendusena, kõneleb asjadest, mis just selles vanuses noori huvitavad ja erutavad. Liblikapüüdja vanema trupi lavastusi näeb reede õhtul. Üks neist põhineb Arne Merilai regivärsilisel lool maailma loomisest ning teine Puškini poeemist “Jevgeni Onegin” pärinevatel Tatjana ja Onegini monoloogidel, mida esitavad Meeri Rahn ja Taivo Pärnamets. Lisaks Liblikapüüdjale astub meie maakonnast üles ka Palamuse näitetrupp, mida juhendab Ivar Vinkmann.

Täna on muuseumis kirjanduspäev

Nagu ikka, kuulub “Tähetunni” juurde mälestushetk Betti Alveri pargis. See leiab aset homme kell 17. Kummagi päeva lavastuste vaatamine lõpeb aga Akadeemiaks nimetatava žürii (sellesse kuuluvad Kristiina Oomer, Jaak Allik, Toomas Lõhmuste jt tuntud teatriinimesed) ja juhendajate vahelise aruteluga. Sel ajal, kui Akadeemia laupäeval oma otsuseid teeb, st kella 15st, lahutab kultuurikeskuse saalis luulepäevaliste meelt ansambel Ropka. “Tähetunni” paremad lavastused kuulutatakse välja laupäeval kell 16.

Betti Alveri 107. sünniaastapäevaga seotud sündmuste jada saab tegelikult alguse juba täna. Kell 11 algab nimelt Betti Alveri muuseumis Alveri kaasteeliste, Kersti Merilaasi ja August Sanga sajandale sünniaastapäevale pühendatud kirjanduspäev, millel kõneleb Toomas Muru, luulet loeb Indrek Hirv ning musitseerivad Aivar Mihkelson ja Kristi Talistu. Muuseas, sissepääs Alveri muuseumi on täna, homme ja ülehomme tasuta.

Täna kell 12 algab luuletund Jõgeva põhikoolis. Laupäeval kell 10 väljub aga Jõgeva kultuurikeskuse juurest buss, millega soovijad saavad sõita Tartu Raadi kalmistul Betti Alveri haual toimuvale mälestushetkele.

RIINA MÄGI

i

blog comments powered by Disqus