Myanmari inimesed

Ülehomme avatakse Jõgeva kultuurikeskuse galeriis Sirja ja Signe Ohaka fotonäitus “Myanmari inimesed”.

 

Myanmaris, mida eestlane vist ikka veel pigem Birma nime all teab (ehkki ametlikult on see Myanmar olnud juba 1989. aastast peale!), käisid Jõgeva alevikuvanem Sirja Ohakas ja tema euroametnikust tütar Signe möödunud aasta novembris nn seljakotituristidena. 17-päevase reisi jooksul viibisid nad ka Tais ja Kambodzhas, aga publikule pakuvad nad näha just Myanmaris tehtud pilte.

            “Myanmar pole veel turistidest nii üle küllastunud kui mõni teine paik selles piirkonnas,” ütles Sirja Ohakas. “See on kontrastide maa, kus eksisteerivad kõrvuti satelliidiantennid, internet ja keskaegsed töömeetodid. Seal võib, piltlikult öeldes, ükskõik mis ajal ja ükskõik mis suunas “tulistada”, ikka jääb midagi huvitavat objektiivi ette. Kahju oleks olnud kõiki neid omapäraseid kaadreid üksnes enda vaadata hoida, seepärast tahtsime neid teistega jagada.”

            Tuhandete piltide hulgast otsustati eksponeerida just neid, millele jäänud Myanmari inimesed. Samas pole inimesi pildistatud ju mingis steriilses keskkonnas, vaid ikka kusagil looduses või linnas, nii et portreefotosid vaadates saab üksiti aimu Myanmari maastikest, arhitektuurist, religioonist ja kultuurist.

            Enam tulevad need elemendid esile kahekümneminutilises slaidiprogrammis, mille näitusekülastaja arvutis käivitada saab — juhul, kui 60 seintel rippuvast fotost ja fotokompositsioonist talle veel väheks jääb.

            Need, kes ülehomme kell 18 näituse avamisele lähevad, saavad näha ka esimest osa kolmetunnisest videofilmist, mis kokku monteeritud Sirja ja Signe poolt Myanmaris üles võetud materjalist. Teist poolt näidatakse näituse lõpuõhtul 29. septembril kell 18. Kui näituse avamisel on võimalik kohtuda ainult näituse ühe autori Sirja Ohakaga, siis lõpuõhtuks on lubanud Brüsselist kohale tulla ka Signe Ohakas.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus