Palamusel tegutsev MTÜ Sokuturi on juba viiel suvel korraldanud muusika-, tantsu- ja näitlemishuvilistele noortele laagri, mille käigus tuuakse lavale muusikal. Valik neljast esimesest muusikalist pärit laule salvestati sel suvel ja sügisel CD-plaadile. Plaadi esitluskontsert toimus möödunud esmaspäeval Palamuse rahvamajas.
Palamuse noortemuusikalidest kõneldes ei saa üle ega ümber kohaliku gümnaasiumi vilistlasest, praegu Suurbritannias Cardiffis õppivast Kristen Kiisist, kes vaimustus mõned aastad tagasi Ameerikas korraldatavatest noorte rokilaagritest ning “ketras” kodus lõputult neist jutustavaid videosid.
“Miks meil ei või midagi sellist olla,” kurtis Kristen oma emale, Palamuse kooli logopeedile ja tantsuõpetajale Sirje Kiisile. Kuna muusikali tegemisest huvitatud noori oli peale Kristeni veel, saigi 2011. aasta suvel Sirje ja ta mõttekaaslaste eestvedamisel teoks MTÜ Sokuturi esimene muusika- ja tantsulaager, mille lõpus astuti publiku ette Ketlin Priilinna jutustusel põhineva muusikaliga “Tüdruk nimega Maricruz”, millele andsid muusikali vormi Valdi Reinas ja Liis Haagen.
Järgmistel aastatel nägid lavavalgust muusikalid “Hiliskevad-varasuvi”, “Suvelõõm” ja “Suvevaheaeg — aasta valgeim aeg”. Kõik neli on spetsiaalselt Palamuse muusikalilaagrite tarvis loodud. 2015. aasta laagris lavastatud “Üks kõigi ja kõik ühe eest” oli esimene n-ö valmistoode: selle muusikalise lavaloo kirjutas Kaari Sillamaa juba aastaid tagasi oma kaunite kunstide kooli õppurite jaoks.
Muusikalilaagrid omandasid üsna ruttu märgilise tähenduse nii laagriliste, laagri korraldajate kui ka kohaliku kogukonna silmis: ehkki laagrites on kaasa teinud ka kaugemalt pärit noori, on seal esinemisjulgust ja –kogemust omandamas käinud eelkõige siiski kohalikud noored. Et laagrites tehtu teenimatult unustusehõlma ei vajuks ning et viies muusikali-aasta vääriliselt tähistatud saaks, otsustatigi välja anda muusikalilauludega plaat.
Valik keeruline
Plaadile valiti lood neljast esimesest muusikalist, sest viies, 2015. aasta muusikal polnud salvestusprotsessi alates veel valminud. Ning tegelikult oli nelja muusikali laulude hulgastki keeruline valikut teha, sest kõik lood tundusid nii head ja väärtuslikud.
“Plaadilugude valimisel said kaasa rääkida ka noored ise: koostasime lugudest nimekirja ja plaadile pääsesid enam hääli saanud laulud,” ütles muusikalilaagrite projektijuht Sirje Kiis.
Plaadi salvestamisel tegi suure töö ära Palamuse laulustuudio juhendaja Karmo Toome.
“2011. ja 2012. aasta muusikalide jaoks tuli kõigepealt teha fonogrammid, sest laval kõlasid need lood omal ajal elava muusika saatel,” ütles Karmo Toome. “2013. ja 2014. aasta muusikali jaoks olid nende autoril Kaarel Orumäel fonogrammid juba tehtud. Lauljad käisid oma vokaalpartiisid salvestamas ühekaupa juuli lõpus ja augustis. September ja oktoober jäid lugude kokkumiksimiseks ja masterdamiseks ehk lugude kõlaliseks ühtlustamiseks. Ühtekokku oli see päris aeganõudev töö.”
Väiksemate lauljate jaoks olevat salvestamise juures kõige põnevam olnud see, et neil tuli laulda munarestide “sees”: Karmo Toome eestvedamisel Palamuse rahvamaja ruumidesse rajatud salvestusstuudio seinad on nimelt kaetud munarestidega.
Muusikaliplaadi esitluskontserdil kõlas nii plaadile pääsenud kui ka sealt välja jäänud laule.
Laagrid andsid julgust
“Nii lahe oli neid laule taas kuulata: ilusad laagrimälestused tulid elavalt silme ette,” ütles kahes muusikalilaagris lauluõpetajana kaasa löönud Kadri Tegelmann, Palamuse vallast pärit ja Amsterdamis elav vabakutseline muusik.
Laagrimälestused tulid meelde kindlasti ka kõigile teistele endistele laagrilistele ja juhendajatele. Saalis valitses igatahes erakordselt rõõmus ja soe õhustik.
“Arutasin eile seda asja isaga ja jõudsime ühiselt järeldusele, et just tänu Palamuse muusikalilaagritele astusin ma teele, mida praegu astun ja millel ka tulevikus sammuda soovin,” ütles Türilt pärit Kaarel Orumägi. Muusikalilaagris osales ta näitlejana esimest korda 2012. aastal, 2013. ja 2014. aastal usaldati talle aga juba muusikali kirjutamine.
“Olen laagri korraldajatele eesotsas Sirje Kiisiga tänulik selle eest, et nad mind usaldasid,” ütles Kaarel, kes on nüüdseks juba nelja muusikali autor ning juhib enda asutatud üle-eestilist noorte muusikaliteatrit ja laulustuudiot Türil. Lisaks sellele on ta Kaari Sillamaa kaunite kunstide kooli noorteteatri muusikajuht ja hääleseadeõpetaja. Pool aastat tagasi gümnaasiumi lõpetanud noormehe kohta on seda päris palju. Kiirele ajagraafikule vaatamata leidis Kaarel aega plaadiesitlusele tulla. Kohal olid ka mõned välismaale õppima siirdunud noored: just jõulude paiku olid nad niikuinii kodus käimas.
“Kartsin küll, et noortel on pühade ajal teised tegemised või ei viitsita lihtsalt kodunt välja tulla, aga tegelikult tuli rahvast kokku üllatavalt palju,” tõdes Sirje Kiis ja kinnitas, et muusikalilaager tuleb ka tänavu ning võib juhtuda, et järgmise muusikaliplaadi laulud salvestatakse juba laagri ajal.
Palamuse valla lasteaia „Nukitsamees“ õpetaja Triinu Leppik, kes 2012. aasta laagris lauluõpetajana kaasa tegi, ütles, et muusikalilaagrite korraldamine on omamoodi maailma parandamise projekt, sest laulvatest ja tantsivatest lastest ei kasva kunagi halbu inimesi.
Palamuse laste ja noorte muusikalilaagrid 2011-2014
* CD-plaadile on salvestatud 18 laulu muusikalidest “Tüdruk nimega Maricruz” (põhineb Ketlin Priilinna jutustusel, laulusõnad Valdi Reinas, muusika Liis Haagen), “Hiliskevad-varasuvi” (põhineb Hiri Müüripeali jutustusel, laulusõnad Valdi Reinas, muusika Liis Haagen), “Suvelõõm” ja “Koolivaheaeg — aasta valgeim aeg” (mõlema autor Kaarel Orumägi)
* Laule õpetasid Liis Haagen, Kadri Tegelmann, Maire Tamm, Kaarel Orumägi ja Triinu Leppik
* Fonogrammid on teinud Karmo Toome ja Kaarel Orumägi
* Plaadi on salvestanud MTÜ Palamuusika (helirežissöör Karmo Toome)
* Plaadi väljaandmist toetasid 2015. aasta muusikalietendustele pileti ostnud ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp
RIINA MÄGI