Muusik ja meelelahutusettevõtja Gunnar Loho valmistub Kalevipoja Kala- ja VeefestivaliksKuna olete Kalevipoja Kala- ja Veefestivali kultuurilise osa eestvedaja, tunnen sissejuhatuseks huvi, millised on teie enda suhted kala ja kalapüügiga?

“Mulle meeldib kala püüda. Alles hiljuti käisin 15 kilomeetrit Olustverest asuvast väikesest järvest kala püüdmas. Õngitsesin välja paar ahvenat. Ka täna õhtul lähen oma külalistega kalale (Gunnar Lohol olid külas Läti muusikaprodutsendid-J.L.).

Lapsepõlves olen Peipsi järvestki kala püüdnud. Mäletan, et tunni ajaga sain kätte ämbritäie ahvenaid.”

Esimene elusolend, keda teie Olustvere koduõuel nägin, oli graatsiline ja targa pilguga siiami kass. Kas ka tema on kalasõber?

“Siiami kassile maitseb kala väga. See kass sattus meile hulkuva kassina ja sai pereliikmeks.”

Kas olete Peipsil ka laevaga sõitnud?

“Olen osalenud purjeregatil, mille teekond kulges Rannapungerjalt Mustveesse ja Mustveest Praagale. Minu mäletamist mööda oli see kaheksakümnendate aastate alguses. Kuna olen sündinud Ida-Virumaal Kohtla-Järvel, on mul Peipsi piirkonnaga soojad suhted. Tunnen hästi ka selle kandi pillimehi.”

Et teistkordselt teoks saav kala- ja veefestival on pühendatud Kalevipojale, on põhjust huvituda teie suhtumisest meie rahvuseepose kangelasse.

“Olen rahvuseeposega mõõdukalt tuttav, kuid kindlasti on seda kasulik veel ja veel lehitseda.”

Kuidas kulgeb suurürituse kultuuriprogrammi läbimõtlemine ja ettevalmistamine?

“Ennekõike on vaja teada saada tellija nägemus asjast, tabada tema stiili. Paljugi sõltub ürituse eelarvest. Kõike seda arvestades püüan tellija mõttekäiku edasi arendada ja omapoolsete ettepanekutega täiendada.”

Kui suure meeskonnaga meelalahutuse eestvedajaks olete?

“Mõnikord mitmekesi, kuid sageli saan ka üksinda hakkama. Pealegi ? kui vastutad, pead kõik lülid läbi mõtlema.”

Missugune on teie otsene loominguline panus Kalevipoja Kala- ja Veefestivalil?

“Ma olen selle päeva juht ja mõistagi ka laulan. Esinen koos oma abikaasa Anega. Nimetame seda projekti “Eesti kunniks” seoses samanimelise plaadi väljaandmisega. “Eesti kunni” lood pole aga alati olnud minu põhirepertuaaris.”

Kas valite mõne laulu ka spetsiaalselt kalafestivali jaoks välja?

?Laulan lugu ?Eilsed teed ?, mida ma Jõgevamaal pole veel laulnud. Muide, ma ei tunne vajadust üritustel igal juhul laval olla ja laulda. Võin bändis olla ka mäned?er, autojuht, kidramees, bassimees, kõige olulisem on, et saan protsessi sees olla.”

Millises miljöös muusikat kirjutate?

“Muusikat saab igal pool kirjutada. Kodus väga suurt stuudiot pole. Aeg-ajalt olen kasutanud teisi stuudioid.”

Missugune aeg on inspiratsiooniks kõige magusam?

“Sageli meeldib mulle see, kui keegi ütleb, et selleks päevaks on lugu vaja. Siis võtab organism ennast kokku. Vahel on ka nii, et tahad magama minna, tuleb aga hea idee ja hakkadki tööle, sest tunned, et “ta tuleb”. Viimati tegin nii eestikeelse teksti ühele läti meloodiale.”

Keda teate ja tunnete Jõgevamaa muusikutest?

“Tunnen mitmeid kunagise Jõgeva restorani orkestri muusikuid. Mäletan, et kõrtsis mängis trummi ka Viruvere “nõia” poeg. Tunnen ka Lustivere kultuurijuhti Vello Pelisaart. Noorema põlvkonna tegijatest on tuttav Aimar Pihlak. Tema on igati positiivse mõtlemisega. Positiivne ellusuhtumine viibki elu edasi.”

Kas olete kursis ka Kalevipoja Kala- ja Veefestivali idee algataja maavanem Aivar Koka kui ansambli Laisad Poisid kitarristi ja laulja loomingulise tegevusega?

?Seda ikka. Aivar Koka loodud ja juhitud ehitusfirma Cobra Grupp üheks eesvedajaks on Andres Haaboja, kellega muide Kohta-Järvel koolis ühes pingis istusime. Olen kuulnud ka Aivar Koka laulmist ja pillimängu.”

Millega seletate seda, et mitmed tuntud artistid eelistavad elada väiksemates linnades, asulates või külades? Juba mitmendat aastat elab Jõgeval näiteks mustkunstnik Tõnu Ojavee.

?Kaasaegsel infoajastul pole oluline, kus sa elad. Mulle on Tallinnas pakutud mitut elamisvarianti ja ma olen kõik ära öelnud. Mulle on Tallinn linn, kuhu sisenedes tahad sealt võimalikult ruttu välja saada. Vahel aga peab pealinnas käima.”

Mida soovite lõpetuseks Jõgevamaa rahvale ligi kuu aega enne Kalevipoja Kala- ja Veefestivali?

“Tulge peole! Kui suvi on ilus, tuleb suvelt võtta kõik, mis võimalik, et pärast mitte kahetseda. Ja mõistagi on tarvis, et jumal hea ilma annaks.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus