Muusik Henri Aruküla: „Saksofoni muusikaline kvaliteet teeb pillimängust tippspordi“

Mustvee muusika- ja kunstikooli õpetaja Henri Aruküla hakkas esimesena Eestis ja ka Baltimaades mängima tuledega LED-saksofonil. Tema sõnul võimaldab pill ühendada hea muusika ja visuaalse efekti.
Henri Aruküla võrdleb saksofoni mängimist tippspordiga, tunneb head meelt, et Mustvees on muusika- ja kunstikool, kus ta ise lisaks klassikalisele saksofonile ka LED-saksofoni õpetab.


Musitseerisite hiljuti Avinurmes toimunud täiskasvanud õppija nädala tunnustamistseremoonial. Ehk arvasid mõnedki, et olete noor mees Avinurme puhkpilliorkestrist, tegelikult olete Jõgevamaale tulnud kaugemalt. Kus on Teie juured?
Olen pärit Lõuna-Eestist, Räpinast. Sealses muusikakoolis alustasin hoopis trombooni ja jazz-pop-kitarri õppimist. Kuna minu vanemad ja vanavanemad olid muusikaga tihedalt seotud, siis oli ka minu muusikalise hariduse omandamine asjade loogiline käik.

Kust olete saanud muusikaalase koolituse, mis õpingutest meeles?
Olen õppinud Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis, Eesti muusika- ja teatriakadeemias, Georg Otsa nimelises muusikakoolis ja lõpuks jõudsin ringiga tagasi Heino Elleri muusikakooli, mille lõpetasin kaks korda erineval erialal.
Kõige erksamalt on ilmselt meelde jäänud õpingutest minu saksofoniõpetaja Lembit Saarsalu.

Miks ja kuidas tekkis idee mängida LED-saksofonil?
Tegelikult on alati minu jaoks kõige olulisem olnud saksofoni muusikaline kvaliteet, mis nõuab elu lõpuni aastatepikkust igapäevast pillimängu harjutamist. Täpselt nagu tippsport. Kui aga rääkida LED-saksofonist, siis esimene mõte tuli 10 aastat tagasi, et võiks esinemistele lisaks heale muusikale visuaalset efekti juurde anda.

Mis on LED-saksofoni meisterdamisel kõige keerulisem?
Muidu võib ju LED-tulesid paigaldada peaaegu igale poole, aga saksofoniga on päris keeruline. Liikuvaid osasid on pillil palju, näiteks kui isegi üks klapp ei sulgu pool millimeetritki, ei mängi terve pill enam. Seega LED-tulede paigaldamine oli küllaltki riskantne ja täpne töö. Muidugi peab arvestama, et LED-tuled on päris õrnad ja pole mõeldud tavaliselt mobiilsetele asjadele.

Kus toimus esimene kontsert LED-saksofoniga, mis on sellest meeles?
Esimene kontsert LED-saksofoniga toimus Võru rannabangalos. Põlev saksofon sobis pimedasse sooja suveöösse Tamula järve kaldale väga hästi.
Mäletan, et esinemine polnud kerge, kuna tuledega pill oli just vahetult valmis meisterdatud ning närv oli suur, kas kõik ikka toimib ja vastu peab. Õnneks kulges kõik ideaalselt ja rahvas võttis n-ö põleva saksofoni soojade tervitustega vastu.

Kuivõrd on värvide valik ja muusika valik omavahel seotud?
Minu arust LED-tuled sobivadki ainult hoogsate pophittide saatele. On asju, mida ei tasu muuta või rikkuda, näiteks džässi mängides jätan tuled kustu. Seal piisab ainult hästi mängitud muusikast.

Kas olete jätkuvalt ainus LED-saksofonist Baltimaades või on tulnud konkurente?
Esimesed aastad olin tõesti ainuke Baltikumi LED-saksofonist, kuid elus on ikka nii, et häid asju hakatakse kopeerima. Konkurents on aga edasiviiv jõud, seega mulle on see pigem kasulik.

Millised on Teie arvates publiku kõige huvitavamad reageeringud LED-saksofonil musitseerimisele?
Kõige tavalisem reageering on see, et inimesed võtavad oma telefonid välja ning pildistavad ja filmivad esinemist. Kõige üllatavamad hetked on olnud ilmselt need, kui saksofoni lehtrisse hakatakse mängimise ajal panema kingitusi. Ööklubides, kus inimesed on lõbusamas tujus, on tihti neid kuulajaid, kes tahavad ka ise lavale hüpata ja saksofonimängu proovida.

Olen kuulnud, et Teid on kutsutud mängima Saudi Araabiasse ühe šeiki korraldatud peole?
Tõsi, mind on juba korduvalt kutsutud Saudi Araabia pealinna Ar-Riyadi, aga kuupäevad ei ole klappinud. Kui Eestis on kontserdid kokku leppitud ja olen end esinema lubanud, siis oma sõna pean. Siis ei aita ka see, kui oled rikas šeik Araabiamaades.

Kuidas Teist sai Mustvee muusika- ja kunstikooli puhkpilliõpetaja? Milliste pillide mängimist Teie juhendamisel õpitakse?
Mind soovitas direktorile üks minu varasem saksofoniõpetaja ning nii ma Avinurme sattusin. Õpetan väiksematele lastele plokkflööti ja suurematele saksofoni.

Millised on Teie võtmed õpilastele pillimängu lähedaseks ja huvitavaks tegemisel?
Esiteks on mul väga tublid õpilased, kellel endal on suur huvi pillimängu vastu. Tavaliselt muusikakoolides õpetatakse tihti ainult klassikalist saksofoni, kuid ma usun, et džäss-saksofoni tundmine muudab nad rohkem kaasamõtlevamaks, kuna kõik pole noodis kirjas.
Samuti mängime tunnis tihti koos taustamuusikaga, et oleks põnevam ja ühtlasi on see kasuks häälestusele, rütmile ja arusaamale stiilist.

Mida olete tajunud Mustvees kui kultuurikeskkonnas?
Eriti tähtis on see, et väiksemas kohas on üks selline tugev ja tubli muusikakool. Lisaks kuulen ja näen, et midagi on kogu aeg siin toimumas. See avardab noorte silmaringi ja annab tegevust.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus