Muuseumiööst otsitakse seekord laineid

Täna on enamiku Eesti muuseumide uksed hilisõhtuni avatud ning külastajatele pakutakse mitmeid eriprogramme ja atraktsioone. Muuseumiöö külalisi oodatakse ka mitmes Jõgevamaa muuseumis ning Kääpal tegutsevas Kalevipoja kojas. 


Järjekorras kaheksas üle-eestiline muuseumiöö kannab seekord pealkirja “Öös on laineid”. Ajendatud on see Eestis praegu käimas olevast merekultuuri aastast, ent lainete all ei pea mõistma sugugi ainult merelaineid.

Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumis läheb näiteks kell 18 lahti võistlus nimega “Lutsu lained Amme jões”. Tegemist on nimelt lutsuviskamise võistlusega. Lutsukivid peab võistleja ise kaasa võtma. Võistlus kestab kella 21ni ning seejärel antakse parematele kätte auhinnad. Kell 22 hakkavad aga muuseumi klassitoas võnkuma helilained. Neid hakkab tekitama armastatud laulja Bonzo. Kes teda varem kuulnud, teab, et lained saavad olema vägevad.

Põltsamaa muuseum korraldab muuseumiöö puhul aga hoopis ekskursiooni ümberkaudsetesse põnevatesse paikadesse.

“Meie teekonda saadavad Põltsamaa jõe lained, sest püsime üsna jõe läheduses ja sõidame vahepeal ka üle jõe,” ütles Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav.

Tema sõnul vaadatakse kõigepealt üle Pajusi ja Pisisaare vahel asuv Wahlide kabel. Pisisaares saab näha uut spordihoonet, tõsi, vaid väljastpoolt. Kütimäel uudistatakse Rutikvere mõisnike Pistohlkorside kabelit. Järgmine peatus ongi Rutikveres, kus vaatamisväärsusteks mõis ja vesiveski ning kalakasvandus.

“Siinpool jõge tegutsevat vanemat kalakasvandust teavad paljud põltsamaalased, ent praegu kasvatatakse kalu, sealhulgas isegi kalamaime, ka teisel pool jõge,” ütles Rutt Tänav.

Teekonna jooksul jõutakse veel Riiusaarde, kust on eri aegadel läbi jooksnud riikide, kubermangude, maakondade, kihelkondade, valdade ja külade vaheline piir ning kus seepärast tekkinud palju tülisid, Päinurme, kus muuseum küll kahjuks remondis on, Nurgale, kus kunagi tärklist toodeti, Otissaare linnamäele ja Pajusisse, kus vaadatakse üle Lembit Paali Paalakalda vanavarakogu. Tagasi Põltsamaale jõudes külastatakse aga veel Riho Laanese rajatud raadiomuuseumi.

Kahel pool teed

“Ekskursioon saab teoks tänu Eesti Muuseumiühingule. Nemad saatsid laiali ringkirja küsimusega, kes soovib ekskursiooni teha, ning taotlesid selleks hasartmängumaksu nõukogult ka raha. Selle võimaluse kasutajaid tegelikult väga palju polnudki: peale meie veel kolm-neli muuseumi,” ütles Rutt Tänav.

Kääpal saab täna teoks koguni kaks muuseumiöö üritust: üks Kalevipoja koja ja teine Kalevipoja muuseumi korraldusel. Kalevipoja muuseum tähistab muuseumiööl üksiti oma neljateistkümnendat sünnipäeva (tegelik sünnipäev oli küll juba üleeile) ning merega seondub sündmus sel moel, et külalised tulevad Võrumaalt Meremäelt.

“Mul oli hea Meremäe lauljaid siia kutsuda, sest käisin ise hiljuti sealsetel setu laulunaistel abiks,” ütles Kalevipoja muuseumi juhataja Ulvi Tamm. “Neil olid esinemised tulemas, aga kille ehk kõige kõrgema hääle laulja puudu: põhikille ei saanud tulla ja varukille jäi haigeks. Mina olen aga Setumaalt pärit ja setu laule lapsest saati laulnud ja läksingi appi. Nüüd siis tulevad Meremäe omad siia, et meie muuseumiöö rõõmsamaks muuta. Et setu naistelaulu on siinkandis juba kuulda saanud, siis seekord tuleb külla meeste laulurühm nimega Seto Miihi Summ ehk eesti keeles setu meestesumm.”

Setu meestelaul on Ulvi sõnul midagi erilist ja raputab suisa läbi. Ulvi on ka sellega hästi tuttav, sest tema vanaisa oli hea laulja. Meestega koos tuleb seekord Kääpale siiski ka väike rühm naisi, sest siis saab kava värvikam ja paremini setu kultuurikildu iseloomustav.

“Alustame kell 17 ja algul saavad sõna oma taidlejad. Setud alustavad kell 18 ja nad on lubanud laulmisega sisustada paar tundi,” sõnas Ulvi Tamm.

Kes oli kasakas?

Kalevipoja koja kutsel on rahvas aga oodatud muuseumist vaadatuna teisel pool teed asuvasse vanasse kasakamajja, kus kodu-uurija Viivi Lani räägib hakatuseks hoone ajaloost ning ka sellest, milline roll oli kunagi vallakasakal. Hiljem pannakse ka kasakamajas võnkuma helilained: Krista Ojasaar ja Jaanus Siniväli esitavad luule- ja muusikapõimiku “Öös on ookean”. Pill, millel Jaanus Siniväli musitseerib, on kontrabass.

“Tahame oma muuseumiöö sündmusega vana kasakamaja rahvale tuttavamaks teha,” ütles Kalevipoja koja huvi- ja projektijuht Egle Plato. “Sügisel sai majale uus põrand alla ning seal on toimunud mõned luuleõhtud ja maanaiste päev. Ka jõuluprogrammis oli see maja kasutusel.”

Kasakamajas algavad sündmused kell 18 ja kestavad 21ni. Külalistele pakutakse teed ja pannkooke.

Jõgeval tegutsevas Betti Alveri muuseumis seekord traditsioonilist muuseumiöö üritust pole, küll aga saab seal puitfassaadide restaureerimise infopäevade ja talgute raames kuulata Heiki Pärdi loengut Jõgevamaa arhitektuuripärandist ja Leele Välja loengut Eesti raudteearhitektuurist. Avatud on ka nn KEKi hoovis tegutsev Jõgewa Muuseum: uksed on lahti kella 18-21. Veel võib muuseumiööst osa saada Kassinurmes tegutsevas Nurga talumuuseumis: seal kõneleb muuseumi perenaine Helma Kaeval maakonnalehest Vooremaa ja selle eelkäijatest ning tutvustab vanu lauamänge. Üritus algab kell 15.

Kes paljuks ei pea, võib ka maakonna piiri taha muuseumiööd nautima minna. Näiteks Tartu vallas Äksis tegutsevas Jääaja keskuses saab kell 19, 21 ja 22 Saadjärve lainetele parvereisile minna. Tehakse ka umbes kaheksakilomeetine jalutuskäik üle lainelise vooremaastiku Lähte vaatetorni ja tagasi. See algab kell 20. Äksis saab tutvuda veel soomepoiste tuba-muuseumiga, Alatskivil Liivi muuseumis saab aga teoks töötuba, mis pühendatud vanadele piltidele uue digitaalelu andmisele. 

Muuseumiöö “Öös on laineid” Jõgevamaal

* Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi juures toimub täna kella 18-21 lutsuviskamise võistlus, kell 22 algab muuseumis Bonzo kontsert

* Põltsamaa muuseumi korraldusel toimub kella 16-20 bussiekskursioon marsruudil Põltsamaa linnus – Pajusi – Kütimäe – Rutikvere – Päinurme – Kalana – Pajusi – Põltsamaa

* Kalevipoja koja korraldusel saab kella 18-21 kuulata Kääpa vanas kasakamajas Viivi Lani juttu maja ajaloost ja vallakasaka funktsioonidest ning Krista Ojasaare ja Jaanus Siniväli esituses luule- ja muusikapõimikut “Öös on ookean”

* Kääpal Kalevipoja muuseumis astuvad kella 17st üles kohalikud taidlejad, kella 18st aga Seto miihi summ Meremäelt

* Avatud on ka Jõgewa Muuseum ja Nurga talumuuseum

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus