Muuseum kutsus meisterdama

Kas teate, et tavalisest lauajupist saab teha lihtsate vahenditega vahva mälestuseseme ning plastpudelist uhke mütsikaunistuse? Kuidas see käib, seda õpetasid eile Jõgeval Betti Alveri muuseumis korraldatud töötubades Põltsamaa kunstikooli õpetajad Piret Järv ja Külli Kivisild.

 

Koolivaheaja üle-eelviimasele päevale sätitud üritusele olid eelkõige oodatud lapsed, ent koos nendega tuli kohale ka emasid ja vanaemasid. Nemadki ei tulnud niisama vaatama, vaid tahtsid põnevaid tehnikaid ise proovida.

“Ma tellisin lapselapsed spetsiaalselt Tartust kohale, et nendega töötubadesse tulla. Üksi oleks natuke imelik tulla olnud,” ütles viieaastase Kirke ja kuueaastase Triinuga töötubades toimetanud Maris Prii.

Fotode puidule kandmise tehnikat õppisid kokkutulnud Piret Järve juhendamisel.

“Leidsin info fotoülekande tehnika kohta juhuslikult internetist ja avastasin, et nii saab väga toredaid asju teha,” ütles Piret Järv. “Vaja on ainult puutahvlit, akrüülvärvi ja printerist välja lastud mustvalget koopiat mõnest teie jaoks olulisest või lihtsalt huvitavast fotost.”

Puutahvel tuleb Pireti sõnul siledaks lihvida ja sobivas toonis akrüülvärviga katta, asetada foto “näoga” vastu värvikihti ja korralikult kinni suruda. Kui värvikiht on kuivanud (muuseumis kuivatati see kiirkorras fööniga), tuleb paberikiht märgade käte abil puutahvlilt maha hõõruda. Tulemuseks on paberfoto eelkäijat dagerrotüüpi meenutavad arhailise hõnguga taiesed.

Külli Kivisild õpetas huvilistele seda, kuidas pudelililli teha.

“See on tore taaskasutuse võimalus: plastpudelid on mitmelt poolt korjatud, nööbid-pärlid kaltsupoerõivastelt ära lõigatud,” ütles Külli.

Eri värvi plastpudelitest lõikasid töötoas osalejad tema juhendamisel välja lilled ning kõrvetasid nende servi küünlatulel. Kuumuse tagajärjel saaval lilled õige kumeruse ning kui neid kaks-kolm tükki ülestikku panna ning neile traadist, pärlitest ja nööpidest südamik meisterdada, ongi tore kaunistus valmis. Selle võib asetada mütsile, aga ka rinda või hoopis kingipakile.

“Töötubades oli väga põnev. Seda, et fotosid saab nii lihtsal viisil puidule kanda, ma varem ei teadnudki,” ütles kahe tütre, seitsmeaastase Lisete ja viieaastase Hannaga töötoas käinud Liina Stamm.

Betti Alveri muuseumi varahoidja Heli Järve sõnul on muuseum ka varem lapsi aastavahetuse paiku külla kutsunud, kas meisterdama või hoopis mänge mängima.

“Tulijaid on alati. Eriti rahvarohke oli kaks aastat tagasi toimunud mängude päev,” kinnitas Heli Järv.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus