Mustvees tähistatakse vana kalendri järgi jaanipäeva

Mustvee kultuurikeskuse kunstilise juhi Valentina Jazõkova sõnul algab jaanipäevaprogramm täna kell 18 dokumentaalfilmide “Need, kes on kõrval” ja “Peipsimaa ikoonid” näitamisega.

“Need on Peipsimaa lood, mis jutustavad inimeste elust ja olust,” ütles ta. “Õhtul kell kaheksa algab kultuurikeskuse pargis pidulik programm taidlejate osavõtul. Kohal on ka Kunksmoorid, kes tulnud ennast depressioonist ja närvilisusest terveks ravima.  Neid abistab neiu, kes tunneb rahvameditsiini. Publikule esineb ka noor ja andekas Tartu laulja Enni Vaarmann. Tantsuks mängib ansambel “Salaagendid” Tallinnast. Lastele on avatud välikohvik ja atraktsioonid,” ütles Jazõkova. Tema sõnul lisab üritusele võlu selle toimumispaik jõeäärne park.

“Muistsest ajast oli jaanipäev (vene keeles ivanov den) kõige lõbusam suvine rahvapidu, millest võtsid osa kõik kohalikud elanikud. Kõige suurem peo eripära on lõke kui päikese sümbol. Räägiti, et kui pikalt tuld vaadata, võib näha oma tulevikku. Noored paarid hüppasid käest kinni hoides üle lõkke. Kui käed hüpates lahti ei läinud, siis noored abiellusid ja elasid kaua ja õnnelikult. Lõkkes põletati vanu asju ja haigete inimeste riideid, et haigustest lahti saada. Veel oli sellel päeval maagiline mõju, inimesed ujusid ja pritsisid end veega, et terveks ja nooremaks saada.

Taimedel oli eriline jõud, põllulilli pandi ööseks padja alla või välisukse juurde, et kurjad vaimud igaveseks kodunt välja ajada. Paljajalu käia on tervisele ja vaimule eriti hea. Rohust ja puuokstest punuti pärgi ja lasti neid jõkke ujuma. Usuti, et kelle hoovi lähedale neiu pärg ujub, sinna majapidamisse läheb ta mehele,” rääkis Jazõkova rahvakommetest.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus