Mustvees peetakse õigeusu jõulupühi

 

Peipsi äärsetes asulates kestavad õigeusu kalendri ja traditsioonide järgi peetavad jõulupühad, mille kulminatsiooniks on õhtune pidu Mustvee kultuurikeskuses.

Peol laulab kultuurikeskuse naisansambel. “Meie esituses kõlavad põlised jõululaulud, milles kiidetakse Jeesust ja jutustatakse tema sündimisest. Nendes lauludes kõlavad ka soovid karjaõnneks ja teisteks igapäevaelu kordaminekuteks,” ütles Mustvee Kultuurikeskuse juhataja Valetntina Jazõkova, kes ka ise kümneliikmelises ansamblis laulab. Ansamblit juhendab muusikaõpetaja ja dirigent Jelena Putškova. Nüüdisaegseid laule laulab jõulupeol Sergei Mazin  ja koosviibimist juhib Samuel Golomb.

Kogukonna jaoks olulised pühad

Rohkearvulise osavõtjaskonnaga jõulupeol lausub tervitussõnad ka Mustvee linnapea Mati Kepp. “Avaldan kõnes ka lootust, et  järgmisel aastal saab jõulupidu pidada juba renoveeritud kultuurikeskuses,” rääkis linnapea, lisades, et jõulud  on üks olulisemaid pühi Mustvee ja selle ümbruse elanikele.

“See on ennekõike usupüha, mil jumalateenistustel käivad ka need inimesed, kes üldiselt harva kirikus käivad.”

Valentina Jazõkova toonitas, et  jõule tähistatakse õigeusu tavade järgi Mustvees erilise hingesügavusega. “Südames on soojus ja kaasinimestele püütakse kinkida võimalikult palju oma armastust, olla nende vastu lahkemad ja heatahtlikumad kui tavaliselt,” ütles Peipsi pealinna kultuurielu eestvedaja.

Eriliselt kaunis ja lumerohke talv

“Tänavused jõulud muudab imeliseks ka eriliselt kaunis ja lumerohke talv,” rääkis Jazõkova.

“Õigeusu tavade kohaselt lõppes kolmekuningapäeval 40 päeva kestnud paast. Nii kuulub jõulude juurde ka üsna rikkalik pidulaud. Meie kodusel toidulaual on alati väärikal kohal ahjupraad ja hapukapsad,” lisas ta.

Mustvee Betaania koguduse vaimulik Paul Gill avaldas arvamust, et jõulud on väga olulised pühad olenemata sellest, millise kalendri järgi neid tähistatakse. “Usun, et igaüks vajab hingelisust ja pidulikkust, mida jõulud kaasa toovad. “Samasuguse vaimse sügavuse ja väärikusega, nagu tähistame Jeesuse sünnipäeva, tuleb mälestada tema surma ja rõõmustada  tema ülestõusmise üle.  Oluline on mäletada ja tähistada Jeesuse kogu elukäiku, millel on meie jaoks lunastuse hind.”  

iii

JAAN LUKAS 

blog comments powered by Disqus