Mustvees kõlab vaimulik muusika žanrile vaatamata

Mustvee vaimuliku muusika festival on peakorraldaja Valeri Petrovi sõnul unikaalne ja iga-aastane, juba neljandat korda toimuv kirikumuusika festival. Festivali peetakse augustikuu teisel nädalal Peipsi pealinnas Mustvees. „Mustvee on nagu Eesti Jeruusalemm – erinevate kristlike konfessioonide kohtumispaik,” leiab Petrov, kes ise on õigeusumuusika ansambli Orthodox Singers tulihingeline eestvedaja.


„Mustvee on oma üle 500 aastase ajaloo jooksul olnud Peipsimaa regiooni unikaalne kultuuri, hariduse ja vaimsuse tõmbekeskus. Siin asuvad viis erinevat kirikut: luterlik, õigeusu, ainuusu, vanausu ja baptistlik kirik.”

Festivalil on esindatud kõik Mustvees olevate konfessioonide muusika. Festival pakub põnevaid kõrgetasemelisi kontserte ja muusikaüritusi Mustvee pühakodades, lõpetades piduliku galakontserdiga, kus osalevad kõik festivali esinejad. Festivalist võtavad osa ainult parimad professionaalsed muusikud, solistid ja kollektiivid Eestist ja välismaalt.

Festivali sümboliks on kala kuju. Kala on Jeesus Kristuse sümbol, sest kreeka keeles annavad sõnade „Jeesus, Kristus, Jumala Poeg, Päästja” esitähed kokku IHTYS, mis tähendab kala. Kahtlemata sümboliseerib kala kuju ka kogu Peipsimaad.

Paljude põnevate kontsertettekannetega festivali põhisündmused toimuvad erinevates kirikutes ja samuti ka Mustvee kultuurikeskuses ja pargis, kus toimus teisipäeval festivali avamine. Avapäeval esinesid Merle Kollom – Tartu Raekoja kariljon, German Gholami – tenor (Hispaania) ja Jaak Lutsoja – akordion.

Vene vaimulikku barokkmuusikat tuleb esitama Kooriansambel Adama Peterburist. Kontsert toimub Püha Kolmainu kirikus reedel.

Samuti kujunes põnevaks vaimulik džässi õhtu, kus astusid üles Margot Suur, Tõnu Naissoo, Taavo Remmel, Ahto Abner. Vaimulikke vahetekste luges õigeusu preester Sakarias Jaan Lepik.

Festivali kaugeimaid külalisi, meesansambel Sakihoba, saabub Mustveesse Gruusiast, kelle repertuaaris on oma kodumaa vaimulikud laulud. Kontsert toimub Püha Nikolai kirikus täna.

Vaimuliku muusika klassikapärleid Bachist Pärdini esitatakse Mustvee luterlikus kirikus laupäeval. Esitajateks Natalia Birjukova – metsosopran (St. Peterburg, Mihhailovski Teater) ja Maria Petrov – sopran Klaaspärlimäng Sinfonietta saatel.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus