Mustvees kõlab reede õhtul tangomuusika

Tango on tants täis romantikat, kirge, uhkust ja vastupandamatuid tundeid. Sama võib öelda ka tangomuusika kohta.  

Kontsertsari “Salong Buenos Aires/Helsinki 1950” viib meid muusikalisele rännakule möödunud sajandi keskpaika. Kuulajate ees rullub lahti põnev võrdlus kahest nii erinevast rahvast – soomlastest ja argentiinlastest, kelle mõlema rahvuskangelased on tangoesitajad.


Ühel on oluline rütm, teisel sõnad, ühel on kangelane tantsija, teisel laulja, üht tangot nimetatakse jalgade, teist hingede kõneks. 
 

Talvesõja-aegne tantsukeeld

Huvitav on siinkohal mainida, et soome tangot on kujundanud Talvesõja-aegne tantsukeeld. Nimelt kui sõda 1939. aastal puhkes, kuulutas Soome ainsa riigina Euroopas välja tantsukeelu. Et sõjas langes palju soome mehi, peeti tantsimist sel ajal sobimatuks. Tantsupidude korraldamise eest võis sattuda vangi ja vabaõhutantsulavad lõhuti. See kõik innustas tantsima salaja.


Tänu tantsukeelule ning tagala ja rinde kirjavahetuse rangele kontrollile muutusid tohutult tähtsaks tangolaulude sõnad. Tango muutus kuulamismuusikaks – soovikontsertide ajal koguneti raadiote juurde nii tagalas kui ka rindel. 
 

Piazzolla loomingu meisterlik tõlgendaja

Uue tango ja Astor Piazzolla dramaatiliste laulude šedöövreid esitavad kontserdil Angelika Klas-Fagerlund ja Tanguedia Quintet Soomest.

Angelika Klas-Farglund on Soome üks tuntumaid ja suurepärase lavalise karismaga laulusoliste, kes on saavutanud suure populaarsuse just Astor Piazzolla heliloomingu ja tango meisterliku tõlgendajana. Ent tema repertuaaris on ka ooperi- ja operetirollid, kammermuusikateosed.

Siinkohal tasub märkida, et  Angelika on Eestiga väga lähedalt seotud. Tema kasuisa on tuntud dirigent Eri Klas, ema pianist Ariel Klas.

Tangueda Quintett koosseisus Hendrik Sandås (bandoneon), Olli Rantala (bass), Ilkka Kotaja (klaver), Jani Kivelä (kitarr) ja Suvi Kantola (viiul), on asutatud 2007. aastal. Kvinteti repertuaaris on esikohal legendaarse bandoneonisti ja helilooja Astor Piazzolla muusika.

2008. aasta sügisel osales Tangueda Quintett rahvusvahelisel Astor Piazzolla konkursil Lanciano linnas Itaalias ning võitis seal esikoha. Kodumaal Soomes on esinetud paljudel kontserdilavadel, muusikaklubides ja kammerfestivalidel.

Koostöö Angelika Klas-Fagerlundiga sai alguse 2010. aastal.

Salongiõhtul aitavad ajastule vastavat meeleolu luua Piibe Piirma (videokunstnik), Liivika Põvat-Straus (stiilikunstnik) ning Sven Tupits (stiilifotograaf).

Kontserdi pileteid saavad huvilised osta Mustvee kultuurikeskuse kassast.

i

ILONA VAAGEN,  Mustvee kultuurikeskuse juhataja

blog comments powered by Disqus