Mustvees elavad ülisõbralikud kassimaailma hiiglased

Kes kaalub keskmiselt neli kuni kaksteist kilogrammi, mõni lausa kolmteist kuni neliteist on ütlemata sõbralik ja ootamatult õrna loomusega? Kui pakkumine oli keskmist kasvu koerake, siis arvasite valesti. Tegemist on kassimaailma kõige sõbralikuma hiiglase, Meini kassiga (ingl Maine Coon), kelle kelmikad karvatutikesed jätavad mulje kodusest ilvesest.
Meini kass on maailma üks suuremaid kassitõuge. Tõug on nimetuse saanud Ameerika Ühendriikide Maine’i osariigi ja oletatavasti inglise meresõitja Charles Cooni järgi.


Just sellised sõbralikud hiiglased elavad Mustvees Diana Kononova ja tema abikaasa Andrei hoole all, kes peavad Forest Richi nimelist kasvandust, mis tegelebki ainult Meini kassidega. Hetkel kostab lisaks kuue kassikäpa müdinale lisaks veel seitse, sest just nii palju on uues pesakonnas värskeid loomakodanikke.
„Nad on kolmekuused ja lähevad varsti koju. Kõigile on pered olemas, kes ei jõua neid ära oodata,“ rääkis Diana rõõmsalt.

Meini kass muutis meelt

Idee endale kass võtta sündis üsna ootamatult. „Minu abikaasa Andrei kasse ei armastanud ja seega on meil kogu aeg koerad olnud. Kord aga nägin internetist Meini kassi fotot. Näitasin seda abikaasale, kes ütles, et just selline kass talle sobib. Nüüd on mul neid juba kuus tükki,“ naeris Diana. Koerad pole perest sellegipoolest kadunud ning uksel tervitab kaks neljakäpalist.
Meini kassist on saamas tõusev täht ning seega vaatab aina enam inimesi just selle tõu poole. „Emased kaaluvad 4–9, isased 6–12 kilogrammi. Nad kasvavad kuni kolm aastat ning viieaastaselt saavutavad täissuuruse. Iseloomult on nad väga sõbralikud. Nad on südamlikud ja lahked ning armastavad inimese lähedal olla. Siiski ei ole nad pealetükkivad,“ põhjendas Diana inimeste valikut üha enam just seda tõugu eelistada.
Muide, Diana juures elavad Meini kassid on lausa nii sõbralikud, et võivad isegi külalise nägu lakkuda. Ja teine tore fakt: kui sellise kassi suust võiks oodata sõbralikku möiret, siis tegelikult klassikalist mjäud neilt ei kuulegi. Rohkem võib seda nimetada näiteks säutsumiseks.
Peale selle sobib Meini kass lastega peresse, kuid Diana pani südamele, et mitte kõik lastega pered ei saa kergekäeliselt endale looma koju viia. „Näiteks kolmeaastane laps uurib alles, kuidas maailm töötab ja võib teha asju, mis kassile ei sobi. See võib tähendada, et loom kasvab kartlikuks,“ rääkis kasvanduse perenaine.
Forest Richi kasvanduses tuleb ühel aastal keskmiselt üks kuni kaks pesakonda. Soovijaid aga jätkub. „Mõned inimesed võtavad kaks kassi korraga. Tavaliselt võetakse algul üks, pärast teine ja kolmaski. Nad on nagu narkootikum,“ naeris Diana. Kui tavaliselt on ühes pesakonnas olnud kolm või kuus poega, siis sel korral lausa seitse.

Soovijad on järjekorras

„Inimesed on järjekorras. Olen pere valimisel väga ettevaatlik ning jälgin, et uus pere ja loom üksteisega sobiksid. Tean, mis inimesed järjekorras ootavad, milline on nende elulaad, selle järgi valin kassipoegi, kes neile sobida võiksid. Kõik on väga toredad pered ja oleme pidevalt kontaktis,“ ütles Diana.
Nii rõhutab ta, et lemmiku võtmisel tuleb kindel olla, et ühelgi pereliikmel ei ole allergiat ning loom sobib pere elustiiliga.
Kogu looma valimise protsess saab alguse siis, kui kiisupojad saavad kahe kuu vanuseks. „Siis tulevad pered vaatama. Tunnen õige pere kohe ära. Kassid lähevad koju kolme kuu ja kolme nädala vanuselt,“ rääkis Diana. Kõik kiisud saavad vaktsineeritud ja kastreeritud.
„Meil on head tõuandmed ja suured liinid. Kasvandikud käivad näitustel ja on seal edukad. Iga uus peremees ei pea näitustel käima, aga kui soov on, siis alati aitan. Näitusel käimine nõuab palju aega ja raha,“ selgitas Diana, kelle kodu seinad on täis rosette ja diplomeid. Olgugi et näitused võivad tekitada stressi, on need sellegipoolest vajalikud, sest kohtunikud hindavad seal looma arengut ja vastavust tõustandardile. See omakorda näitab, et kasvandusest sirguvad parimate tõunäitajatega loomad.

Loom osta kasvatajalt

Mustvees elav naine on kassid sedavõrd südameasjaks võtnud, et on õppinud felinoloogiks ehk kassiteadlaseks. Seda enam muretseb ta inimeste pärast, kes paljundavad kasse südametult üksnes raha teenimise eesmärgil. Sageli tulevad nendest pesakondadest haiged loomad, kelle tulevik võib olla rohkem veterinaarikabinetis kui kodus. Lisaks sellele solgivad nad liigodavate loomade müügiga turgu. Kui kogenud kasvatajad lasevad oma hoolealustele teha geeniteste ning loomad on hoitud, siis paljundajate kohta seda tihtilugu öelda ei saa.
„Kõik kassid ei sobi aretuseks, selleks on vaja geneetikat tunda. Õpin ise pidevalt juurde,“ rääkis Diana. Ta pani ta südamele, et kindlasti tuleb kass osta vaid kasvatajalt.
Oma kuuele kassile annab Diana iga päev nii kuivtoitu kui ka liha. „Liha söövad nad kaks korda päevas. Üks kass umbes 200–300 grammi ühel päeval,“ nentis Diana. Kala perenaine kassidele igaks juhuks ei anna. „Meini kassi puhul on vaja jälgida fosfori ja kaltsiumi taset. Kala süües oleks neil fosforit rohkem kui vaja. Aga natuke võib ikka pakkuda. Uude koju minnes võib peremees proovida kala anda,“ õpetas Diana.
Perenaine paneb südamele, et loomapidamine on kallis. Nii tuleb arvestada kvaliteettoiduga, aga ka grooming’u ehk karvahooldusega. „Seda on parem lasta salongis teha. Kastreeritud kasse pestakse kaks kuni neli korda aastas, sõltuvalt karvast,“ rääkis Diana Kononova.

KERTTU-KADI VANAMB

 

KUIDAS ARU SAADA, ET TEGEMIST ON ÕIGE
KASVATAJAGA?

Kasvatajate kodus kasvavad kassid puhtas keskkonnas, näevad ilusad ja terved välja. Kui soovijat endale külla ei taheta, vaid soovitakse kokku saada mujal, võib tegemist olla paljundajaga.
Kasvatajate kodus elavad kassid ei tohiks olla arad ega agressiivsed. Olgugi et loomi on erineva iseloomuga, siis üldiselt peaksid nad olema võõraste vastu pigem sõbralikud. Kasvatajad tutvustavad alati soovijatele kassipoja vanemaid ja sugupuud.
Kasvatajate juures on kassipojad rõõmsad ja terved. Alati tasub küsida, mis dokumendid loomaga kaasa tulevad. Kasvatajad sõlmivad korrektse lepingu.
Kassipojad lähevad koju 3,5 kuu vanuselt ning on sealjuures vaktsineeritud. Loomal on pass, kus on kirjas kiibi number ja vaktsiinid.
Kasvatajate kodust võib leida kasvandusega seotud dokumendid, litsentsi- ja registreerimisnumbrid ning muu vajaliku.
Allikas: Diana Kononova

blog comments powered by Disqus