Mustvees avati uus näitus

Mustvee linnaraamatukogus  avatud Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaastapäevale pühendatud püsinäitusel tutvustatakse tööriistu ja tarbeesemeid, mis pärinevad  ajastust, mida käsitletakse suurromaanis „Tõde ja õigus“.


Näitusel  eksponeeritakse  põllu- ja metsatööriistu, toidunõusid, majapidamistarbeid ja muudki, mis tänaseks ajalooks saanud. Esemed pärinevad mustveelaste  erakogudest. Kõige rohkem on näituse koostamisele  kaasa aidanud kollektsionäär Vello Ots.  Harrastuskunstnik Anu Raudits, kes  merekultuuriaasta näituseks Mustvee raamatukogu seinad Peipsit kujutava maaliga kaunistas, tõi seekord oma kodunt leivalabida ja leivaastja. 

Mitmel eksponaadil on põnev elulugu. „Pesu vaalimise tööriistad võttis mu vanaema Siberisse kaasa ja tõi hiljem ka Eestisse tagasi,“ ütles näituse üks koostajaid, Mustvee raamatukogu töötaja Anu Ots.

Söetriikraud ja vana kohviveski on aga pärit raamatukogu direktori Laidi Zalekešina kollektsioonist; kodus kaunistavad need tema aiamaja.

„Küllap pakub näitus nii äratundmisrõõmu kui ka mõistatamisvõimalusi.  Näiteks on võrdlemisi keeruline ära tunda sigurite röstimise panni.  Igas talus seda ikka vist polnud, küllap ikka jõukamates majapidamistes,“ rääkis Anu Ots.

„Näituse raames toimuvatel teemapäevadel  tähistame vastlapäeva, künnipäeva ja leivanädalat.  Nendel sündmustel, kuhu on oodatud  nii lapsed kui täiskasvanud, tutvustame vastavaid naiste ja meeste töid, rahvakombeid  ja uskumusi, pajatame päevakohaseid jutte ja laulame laule. Ühtlasi annab see võimaluse ka näituse  täiendamiseks ja uuendamiseks.  Künnipäevaks toome  raamatukogu lugemissaali  adra,“ lubas ta.

„Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäevale, Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ja Euroopa kultuuripärandi aastale pühendatud näitus jääb avatuks aasta lõpuni. Esimesed huvilised on näitusel juba käinud ja veebruarist alustame teematundidega õpilastele,“ lisas Zalekešina.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus