Mustvees alustas tegevust loomakliinik

Kui seni tuli Mustvee linna ja piirkonna loomaomanikel oma hoolealuste terviseprobleemidele minna abi otsima Tartusse, Jõgevale, Põltsamaale või mujale, siis nüüd saavad nad looma tervisemured kohapeal lahendada. Möödunud laupäevast tegutseb Mustvee kesklinnas Konsumi kaupluse vastas loomakliinik.

iii

Kliinik on avatud neljal päeval nädalas ja seal osutatavat raviteenust lubavad kliiniku töötajad edasi arendada nii kuidas võimalused seda lubavad. Ent esmalt tahavad nad teada saada, millised on kohalike loomapidajate mured ning soovid

“Ma vaatasin, et Jõhvi-Rakvere-Jõgeva-Tartu vahelisel alal ei ole ühtki loomakliinikut,” põhjendas kliiniku rajamise vajadust kliiniku loomaarst Marian Rõuk, kes Mustvee inimesi hoopis Põltsamaalt teenindamas käib.

“Mustvee inimesed tulid oma muredega isegi Põltsamaalt abi otsima. Nii sai mulle selgeks, et siin on sellise loomakliiniku järele vajadus täiesti kindlalt olemas.” Marian Rõugu sõnul on loomakliiniku näol tegemist ühe maapiirkondade inimestele väga vajaliku teenusepakkujaga. Loomatohtri sõnul on veterinaarravila puudumine aidanud kaasa veelgi kiiremale ääremaastumisele, mis niigi liialt kiire ja ulatuslik

Loomakliiniku arst toonitas, et igal inimesel on õigus oma kodupiirkonnast igasuguseid teenuseid saada. Seetõttu on tema koos oma abilise Britta Puusepaga täitnud ära just selle tühimiku Mustvee linna ja ümbruskonna rahva jaoks.

Kliinikul ka väljasõiduteenus

Marian Rõuk ja tema abiline Britta Puusepp käisid neid ruume, kus kliinik laupäeval uksed avas, esimest korda vaatamas märtsis. Siis seisid need tühjana. Loomakliiniku veterinaararsti sõnul otsisid nad juba ammu sobivat pinda tegevuse alustamiseks, ent võimalus selleks avanes alles tänavu märtsis pärast seda, kui neil õnnestus kokku leppida Jõgeva Majandusühistuga ruumide rentimises. Vastavatud loomakliinik tegutseb endises kauplusehoones, kus kliiniku kasutada on 134 ruutmeetri suurune pind.

Alguses oli see kõik üks suur ruum, ent vaheseinte abil on see nüüd mitmeks väiksemaks ruumiks muudetud.

Tõsisemate probleemide puhul, mil enam ravimitest ega konsultatsioonist ei piisa, on kliinikus olemas ka operatsioonituba. Mustvee loomakliiniku veterinaararst on Põltsamaal teinud väga erinevaid operatsioone. “Aegade jooksul on päris palju loomi minu käe alt läbi käinud,” rääkis Marian Rõuk. Mustvee kliinikule on edaspidi plaanis hankida ka röntgeniaparaat, samuti loodetakse hakata tegema vereuuringuid. Kohe kõike ei jõua ja kliiniku meditsiinilist taset loodetakse edasi arendada nii, kuidas rahaline olukord seda võimaldab.

Alustada aga tahetakse väikeste murede lahendamisega, olgu selleks siis abi loomade seedeprobleemide ilmnemisel, nina- ja kõrvahaiguste esinemisel jne. Loomakliiniku esimestele külastajatele lausus Marian Rõuk, et nad hakkavad tegelema nii kasside-koerte kastreerimise kui steriliseerimisega, samuti vaktsineerimisega jm loomadega seotud probleemide lahendamisega.

Ka suuremate loomade omanikel pole vaja loomadel esinevate haiguste pärast muret tunda. “Ma olen ise hobustefänn ja mul endalgi on kodus hobune olemas,” rääkis kliiniku tohter. Liiati on ta veterinaarina ka üht Põltsamaa lähistel asuvat hobusetalli teenindanud. Hobustest kõneldes lisas Marian Rõuk teemale jätkuks, et iseenesest mõistetavalt on kliinikul olemas ka väljakutseteenus.

Saadaval nii ravimid kui tarvikud

“Ravimite poole pealt pakume esialgu igasuguseid kirbu- ja ussirohtusid, samuti vaktsineerime loomi,“ ütles Marian Rõuk.

Veterinaararst usub, et lisaks ravimitele ja loomade ravimisele on loomapidajatel tarvis ka erinevaid loomapidamiseks vajalikke tarvikuid. Olgu selleks siis kett, kaelarihm, suukorv, päitsed või muu taoline.

„Umbes nädala pärast võib meile tulla tegema ka erinevaid operatsioone. Veidi läheb veel aega, et hankida täielik varustus, mis on tarvilik operatsioonide läbiviimiseks,” märkis kliiniku juht.

Lisaks pakutakse loomakliinikus kvaliteetset loomatoitu. Samuti on võimalik kliinikust hankida biolagunevaid puhastusvahendeid.

Kui vähegi võimalik, siis tuleks alati kliinikusse kaasa võtta ka ravimist vajav loom. Ilma looma nägemata on väga raske mõistatada, millise probleemiga ühe või teise looma puhul on tegemist ning millist ravi ta vajab. Esimesel päeval soovitati siiski kohale tulla ainult loomaomanikel endil.

Marian Rõugu sõnul oli neil kliiniku avapäeval soov kuulata ära inimeste mured ja probleemid ning saada hetkeolukorrast võimalikult hea ülevaade.

“Ma soovin, et inimesed oma muredest meile räägiksid,” selgitas kliiniku juht esmaseid uue tegevuskohaga seotud ootusi. Marian Rõuk usub, et põhiliselt tulebki suhtlema hakata just koerte ja kasside omanikega. Ent abi osutatakse loomulikult igale abi vajavale loomale. Põltsamaa loomakliinikusse on abi saamiseks pöördutud ka nö. eksootiliste loomade ja lindudega, sealhulgas kilpkonnadega. Seetõttu teab arst näiteks seda, et kilpkonna kehatemperatuur on 27 kraadi. “Samas olen ma valmis konsulteerima ja abistama nii seakasvatajaid, lehmapidajaid kui ka hobustega tegelevaid inimesi,” rääkis Marian Rõuk.

Kliiniku töötaja kogenud koertekasvataja

Marian Rõugul on Mustvees asuvas loomakliiniks abiks müüja-konsultant Britta Puusepp, kes hakkabki Mustvee kandi inimestega tihedamalt suhtlema. Marianil endal on esialgu plaanis hakata Mustvees käima kahel korral nädalas ehk siis täpsemini reedeti ja laupäeviti. Kliiniku veterinaararsti sõnul on osa loomapidajatest tööpäeviti oma ametitööga hõivatud ja saavad nende juurde tulla ainult puhkepäevadel.

Britta Puusepp lausus, et ta pole küll erialalt veterinaar, kuid tema suurteks lemmikuteks on koerad. Marian Rõuguga sattus Britta Puusepp kokku tänu sellele, et ta on pärit Põltsamaalt. Puuseppade kodus on praegu tervelt viis labradori retriiverit ja lisaks seitse kutsikat. Seetõttu tunneb Britta hästi koertega seotud probleeme ning on kursis koerte toitude ja nende kvaliteediga. Ida-Virumaal Tudus elava Puusepa pere pakub loomadele ka koduhoiu teenust. Sügisesel ajal on koduhoiu teenuse kasutajaid vähe, ent suvisel perioodil kasutatakse Britta kinnitusel sellist teenust sageli. Britta Puusepp hakkab klientidega suhtlema teisipäeviti ja kolmapäeviti ning reedeti ja laupäeviti. Britta Puusepa sõnul võib kliiniku lahtiolekuaegu edaspidi vastavalt klientide soovile muuta. 

Kliiniku avapäeval kohale tulnud koeraomanik Sirje Siiman lausus, et tuli esialgu kliinikuga tutvuma uudishimust. Ent samas vajab tema lemmikloom vahel ka meditsiinilist abi. Tartusse on  Mustveest liialt pikk tee ja ega Jõgevalt Mustvee kanti koduvisiiti tegema ei tulda. “Ma loodan tulevikus just siinsest kliinikust abi saada.  Mulle väga meeldiks, kui inimesed hakkaksid oma lemmikloomade eest rohkem hoolitsema. Tean, et paljud siinsed loomaomanikud ei lase loomadele kaitsesüstimisi teha. Samas tean ka seda, et Mustvees jookseb ringi päris palju kährikuid.  Meie püüame oma looma eest hoolitseda nagu pereliikme eest,” lisas Sirje Siiman.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus