Mustvee vallavanem Märt Kraft püsib sadulas

Päev, mil Mustvee vallavanema Märt Kraftiga Peipsi ääres Mustvees kokku saame, on pealinnast tulnud vallavanema 101. tööpäev omavalitsusjuhina.


Millised need 100 esimest päeva siis olnud on?

„Huvitavad kindlasti! Kõigepealt tuleb ju aru saada, mis täpselt toimub, missugused on väljakujunenud traditsioonid ja inimestega tuttavaks saada.”

Olete siis saanud?

„Kõige ja kõigiga muidugi mitte, vallas on ju 5600 inimest. Aga osa inimestest tundsin juba varem.”

Teie isakodu on Kasepääl?

„Jah, seal nüüd elangi. Mustveesse tööle on kaheksa kilomeetrit ja mõnikord sõidan tööle ka rattaga.”

Olete töötanud nii siseministri kantsleri kui ka viis aastat riigi julgeoleku volitatud esindajana. Tegite ikka väga suure kannapöörde oma elus. Kas selleks oli mõni konkreetne põhjus?

„Ei olnud. Kui keegi oleks minult aasta tagasi küsinud, kas näeksin ennast tulevikus valda juhtimas, siis oleksin arvanud, et küsija teeb nalja. Kui aga konkurss uue vallavanema leidmiseks välja kuulutati, räägiti ka minuga. Alguses oli mu emotsioon negatiivne, aga tükk aega järele mõelnuna tundsin, et miks mitte proovida! Väljakutse on ju huvitav, pealegi on siin mu juured.”

Igat uut ametit kujutatakse endale ju kuidagi ette. Kas midagi Teie ette kujutatust on välja kukkunud ka teistmoodi?

„Tore on see, et vahet ei ole, kas teed ametniku tööd pealinnas või Peipsi ääres, inimesed on üldjoontes ühesugused. Ebamugava üllatusena tuli see, et ma ei kujutanud ette, et volikogu liikmetel on mõnes küsimuses väga raske kokku leppida. Koguni nii raske, et kokku ei lepitagi. Mis tähendab, et küsimus jääb päevakorda edasi.”

Arvasite, et lahkhelid on ainult suurtes linnades?

„Seda mitte, aga ju olin naiivne. Ega ma varem polegi valla kollektiivi juhtinud.”

Olete ju Peipsi ääres käinud elu jooksul palju. Kas Mustvee on ka muutunud?

„Paari viimase aastaga on Mustvee palju muutunud. Alates sellest, et linnatänavad on saanud asfaltkatte, et põhjapoolne muul ehitati välja. Loodan, et lõunapoolne muul valmib järgmisel aastal koos jõeäärse parklaga.”

Ma nägin siin täna ka välismaalastest turiste, seljakotid seljas…

„Neid käib siin palju. Kahjuks on linna ainus hotell väike, nii et öömaja pakkumine on tõsine murekoht. Ehk saate kirjutada, et investor, kes tahaks Mustveesse spaa või suurema hotelli ehitada, on väga oodatud! Muidugi eeldab see eelnevat kogemust hotelli ehitamise ja käivitamise alal.”

Te oma isale, Jüri Kraftile, ei ole sellise investori rolli pakkunud?

„Mu isal sellised kogemused puuduvad,” naerab Märt Kraft. Minu esialgne kartus, et Mustvee vallavanem ei saa naljast aru, ei pea õnneks paika.

Inimesi on tänaval näha vähe. Kui te mööda Mustveed kõnnite, kas ütlete inimestele „tere” ka?

„Kõigile mitte, aga mõnikord öeldakse „tere” mulle. Muide, rääkides inimeste vähesusest, siis meie vallas on see probleem, et naisi vanuses 25–39 on 32 protsenti vähem kui mehi. Siinkohal saan teha üleskutse: noored naised, kel partneri leidmisega raskusi, seadke sammud Mustvee kanti!”

Kas Teil vallamajas on vastuvõtuajad ka?

„Sellist suurt silti, et vallavanem võtab vastu sel päeval ja sel kellaajal, muidugi ei ole. Aga minuga rääkima võib tulla igaüks.”

On siis tuldud ja mis sorti muredega?

„On ikka. Eelkõige on need inimesed tahtnud uue vallavanemaga tuttavaks saada. Ja kui keegi abi vajab, siis saan ju nõu anda.”

Kui palju olete vallarahvale nende nelja kuu jooksul kõnesid pidanud?

„Jah, see on mu elus küll uus asi, tervitada või pidada kõnet tervele valla rahvale, üritustel. Sel suvel ja eriti augustis pole mul ühtegi vaba nädalalõppu olnudki. Juulis kaks nädalat puhkusel ikka olin.”

Ja selle veetsite muidugi Tallinnas?

„Ma tean, et teistel inimestel on vastupidi. Aga mu pere elab Saue vallas. Abikaasa, mu 10-aastane tütar ja gümnaasiumi lõpuklassis alustav poeg elavad seal. Mu vanem poeg õpib ülikoolis.”

Nii et Kasepääl peate oma särgid ise ära pesema? 

Selle küsimuse peale vallavanem ainult muheleb, võib olla tahab ütlemata jätta, et puhtad särgid võtab ta triigitult ikka naise juurest kaasa.

Kui ma teile eelmise nädala lõpus helistasin, siis ütlesite, et teil on nii kiire, et lausa jooksete ühest kohast teise. See oli reedene päev. Kas võiksite sellesama päeva näitel öelda, millest üks vallavanema päev koosneb?

„Ma vaatan kohe oma märkmikust: hommikul kell 9 pidasime nõu soojamajanduse teemadel. See kestis üle tunni aja. Järgnes nõupidamine finantsjuhiga. Seal oli palju teemasid, järgmise aasta eelarve nende hulgas. Edasi läksin meie kooli, et ajada direktoriga juttu algavast kooliaastast. Ja siis veel paar kohtumist järgmisel päeval toimuma pidanud vee- ja kalafestivali korraldajatega.”

Aga lõuna?

Märt Kraft jääb hetkeks mõttesse.

„Sellel päeval jäigi vahele… Aga kohe vallamaja kõrval avab varsti uksed Avinurme firma Puidu Ait oma kohviku, siis on mul söögikoht viie sammu kaugusel.”

Kuidas te reklaamiksite Mustveed, Peipsi pealinna, nagu muuli lõpus oleval pingil on kirjas? Mis teil on sellist, mida teistel ei ole?

„Peipsi järv kõigepealt – see on ikka soojem kui meri. Ja hea toit kindlasti ka, kala ja sibul… Ning selle nädala lõpus 175 kilomeetrit toidutänavat! Sellist nähtust pole kusagil mujal Eestis.”

Kohalike valimisteni jääb kaks aastat ja kaks kuud. Kas sellele juba mõtlete?

„Ütlen päris siiralt: praegu keskendun sellele, et oma tööd võimalikult hästi teha. Ma pole veendunud, et hakkan üldse valimistele mõtlema.”

Nojah, siinkandis ajab ju üks umbusaldus teist taga. Kas uus abivallavanem on juba leitud?

„Veel mitte, aga kandidaate on viis.”

Unustasin küsida – mitu korda te sel suvel olete Peipsis ujumas käinud?

„Ühe korra. Tõesti piinlik.”

Kas kardate vett?

„Ei karda, olen isegi ujumistrennis käinud. Aga siin tuleb ju pikk maa maha käia enne, kui sügavaks läheb. Ja mulle meeldib ikka mõnusalt soe vesi… Nii et enda liigutamiseks eelistan jalgratast.”

MAIRE AUNASTE 

blog comments powered by Disqus