|
<span>
Tänasel Mustvee linna päeval tuuakse esile selle paiga asukohta Peipsi rannikul ning mitmekülgseid usutraditsioone märksa jõudsamalt ja eredamalt esile kui varem. Järveäärsel platsil saab teoks mitmetunnine Peipsi rahvakultuuri päev, esmakordselt toimuvad kontserdid kirikutes, tutvustatakse päästevahendeid ja ujuksõidukeid, olulise osa suvelaadal kauplejatest moodustavad käsitöömeistrid, köögiviljakasvatajad ja kalurid. |
Käesoleva aasta Mustvee linna päevade enamiku ürituste toimumiskohaks on Peipsi järve ning sadama äärne ala. “Tahame, et meie linn mõjuks nii omakandi inimestele kui ka kaugemalt tulijatele looduslikult kauni ja sügava kultuurilooga Peipsi pealinnana,” ütles linnapea Urmas Laur. “Oma tunnussündmus peaks olema igal omavalitsusel ning Mustvees on selleks kindlasti kujunenud linna päev,” märkis ta.
Peipsi rahvakultuuripäev
Peipsi rahvakultuuripäeva korraldaja Mustvee kultuurikeskuse huvijuhi Tiia Tarto sõnul on esinejateks isetegevuslased Mustveest, Lohusuu ja Alajõe vallast, kuid ka teistest Eesti maakondadest. “Kadrinast saabub pasunakoor, kes musitseerib koos Mustvee puhkpilliorkestriga, Viljandist mulgi rahvaliku muusika ansambel “Umbes-Kombes” ja Põlvast noor lõõtspillimängija Toomas Ojasaar, keda kohtasime Tallinnas rahvamajade messil. Nii loob linnapäev soodsa pinnase sidemete loomiseks ja tugevdamiseks erinevate piirkondade kultuuritegijate vahel,” lisas ta.
Kultuurimaja kunstiline juht Elle Palm märkis, et Mustvees tegutseb viie erinevat kogudust ja seega otsustati linnapäevadel korraldada kirikukontserte.
Betaania koguduse palvelas esineb EELK Nõo koguduse meesansambel. Selle kakskümmend aastat tagasi loodud ansambli repertuaaris on ennekõike vaimulik ja isamaaline muusika, rõhuasetusega kooriklassikale. Ansambel esitab ka enda liikmete loomingut ja seadeid. Esinetud on paljudes Eestimaa kirikutes, samuti Soomes, Rootsis, Venemaal ja Saksamaal.
“Mustvee linna eriline pale väljendub just kirikute rohkusega ühe elaniku kohta. Teist sellist linna Euroopas ei ole ja seepärast on otsus linnapäevadel kirikukontserte korraldada igati õigustatud,” märkis Betaania koguduse pastor Paul Gill.
Kirikud on lahti ja muuseum samuti
EELK Mustvee koguduse kirikus järgneb kirikuõpetaja Jõgevamaa Vapimärgi kavaleri Eenok Haameri palvusele kontsert, mille sisustab rahvaluuleteadlane Mikk Sarv.
“Ma kõnelen rahvalaulu toimest ja mõjust inimesele, rõhutan, et laul on alati olnud abivahendiks, mis inimese tegevused tõhusamaks teinud. Näiteks vanaaegsed töö-ja orjuselaulud tõestavad seda, et kui jõuvarud hakkasid lõppema, võisid meie esivanemad just laulmisest energiat juurde saada. Usutavasti on laul tugevaks hingekosutuseks ka praegusel stressirohkel ajal, mil paljudel lasuvad võlakohustused ja mitmed muudki mured,” rääkis folklorist, kes ise kirikus rahvalaulu esitab. “See rahvalaul on osalt valmis, kuid mõneti sünnib ka konkreetses ajas ja ruumis,“ lisas Sarv
Folkloristil on mõttes öelda ka mõndagi Mustvee psühholoogilise aura kohta. “Selles linnas tekib sageli vaidlusi ja vastuolusid. Need konfliktid sisaldavad ka palju energiat ja ühtlasi tõestavad, et linnast hoolitakse. Kui aga üritada need energiavarud ühendada ühiste eesmärkide nimel, võib paikkonna huvides saada tõeliselt sügava ja tänuväärse tulemuse,” ütles Sarv, kes ise elab Mustvee lähedal Vilusi külas.
Elle Palm märkis, et usutavasid arvestades Mustvee õigeusu, vanausu ja ainuusu kirikus kontserte ei toimu, kuid linnapäeval saab neid pühakodasid külastada ja samuti on võimalik tutvuda muuseumiga.
Mustvee Vabatahtliku järvepääste juhi Kaupo Kaasiku ja ettevõtja Viktor Gussevi eestvedamisel saab teoks päästevahendite ja erinevate veeatraktsioonide demonstratsioon, kusjuures põnevaid ja erutavaid sõiduelamusi on võimalik ka ise järele proovida. Mustvee sadamast väljuvad huvireisidele lõbusõidulaevad. Ühtlasi saavad linnapäevalised ülevaate kavandatava Kesk-Peipsi sadama asukohast.
Kaugemad kauplejad Lätist
Elle Palmi sõnul on linnapäevade suvelaadale võrreldes varasemate kordadega rohkem müüjaid registreerunud. “Kõige kaugemad kauplejad saabuvad Lätist. Samuti on oodata oma tooteid tutvustama ja pakkuma tuntud puukujudemeistrit Taavi Pirki.”
“Tunnen head meelt selle üle, et kohale tuleb ka minu vend Põlvamaa kunstsepp Teet Laur, kes osales ka eelmistel linnapäevadel,“ märkis omavalitusjuht Urmas Laur, kes teadis öelda, et tänavune linnapäev peaks võrreldes varasematega olema märksa rikkalikum ka kala poolest.
Linnapäev kestab mitmekesises muusikarütmis pühapäeva varahommikuni. Keskööks tõuseb aga Mustvee muulil kirikutelinna taevasse võimas ilutulestik.
Mustvee võib tuleval aastal võõrustada kirikufestivali
2011. aasta juulikuu teine nädalavahetus võiks Mustvees olla kirikute suvefestival. See on koguduste ühine suve suurüritus, mis toimub igal aastal erinevas Eestimaa linnas.
Betaania koguduse pastor Paul Gill usub, et Mustvee linn väärib sellist üritust, kus osalejate hulk on 800 – 1000 inimest erinevatest Eestimaa paikadest.
“Avame üheskoos Mustvee linna kirikud, kultuurikeskuse ja koolimajad, et see suvefestival saaks toimuda. Selline suurüritus annab võimaluse ka kohalikel ettevõtjatel pakkuda oma parimat, sest teenuse tarbijatest puudust ei tohiks tulla. Selline suurüritus oleks parim reklaam Mustvee linnale, sest igaüks läheb oma kodukohta tagasi ja räägib nähtust ja kogetust kõigile,” tõdes Gill.
i
JAAN LUKAS