Mustvee linnapäev algab nurgakivi panekuga sadamahoonele

Tänavune Mustvee linnapäev algab sadamahoonele nurgakivi panekuga rannas ning jätkub traditsioonilise laada ja kontsertidega. Peipsi ääres on avatud Lohusuu Lodjaseltsi kalahoov, tegevust jätkub ka lastele.

Mustvee linnapäeva avab linnapea Max Kaur. “Mustveelastele on kindlasti eriti tähtis nurgakivi panek sadamahoonele, lõpuks pole kauaoodatud sadam enam vaid helesinine unistus,” märkis sündmuse peakorraldaja, Mustvee kultuurikeskuse juhataja kohusetäitja Laidi Zalekešina. “Üle Eesti kogunevad meile uunikumautod ja võistlevad kiirenduses. Lastele on avatud kultuurikeskuse juures pargis lastelinnak batuutide, karusselli, elektriautode, suhkruvati, näomaalingutega. Peetakse spordivõistlusi ja üles astub ansambel Anmatino.

Peipsi Folgil esinevad Peipsi-äärsed taidluskollektiivid ja peaesinejaks on folklooriansambel Suprjadki. Kuuleb ka Mustvees ja kaugemalgi populaarset naisansamblit Rodnik. Taidluskollektiividel on laulupeo tõttu tegus suvi olnud, seepärast jääb tänavusel linnapäeval nende osalus  tagasihoidlikumaks. Laseme kultuuritegijatel täiel rinnal puhata ja päeva nautida,” rääkis Zalekešina.

Keskpäeval avatakse kultuurikeskuses endise noortekeskuse ruumides Mustvee kaalumuuseum.

Eriliselt palju kauplejad

Laidi Zalekešina sõnul on Mustvee linnapäeva traditsioonilisele laadale tänavu registreerunud enneolematult palju kauplejaid. “Kaubavalik on mitmekülgne. Pakutakse käsitööesemeid, ka Muhu käsitööd. Leiab punutisi, puidust ja metallist esemeid, kaubeldakse ka vanavaraga. Saada on Saaremaa leiba oma teada-tuntud headuses, uued asjad on tänavu näiteks massaažipadjad ja “liikuv” kohvimasin. Nagu alati, kauplevad meie laadal ka lätlased,” lisas Zalekešina.

Laadaalale sisenejatel tuleb osta kaks eurot maksev pilet. Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Aivar Kokk avab “Oma mehe kohviku”, kus pakutakse pannkooke ja kogutakse nii annetusi EELK Mustvee koguduse kiriku oreli restaureerimiseks. Linnapäevalisi tuleb suupistetega kostitama ka riigikogu keskkonnakomisjoni liige Urbo Vaarmann, kellel samuti tihedad sidemed Jõgevamaaga.

Kalahoov rannapromenaadil

Koostöös Lohusuu vallas tegutseva Lohusuu Lodi MTÜ-ga avatakse tänavustel linnapäevadel esmakordselt kalahoov, mis paikneb rannaäärsel promenaadil. “Müügile tuleb rikkalikult kalatooteid, toimuvad kanuusõidud jõel ja töötab parvsaun. Rannas on veeatraktsioonid, näiteks zorb-pallid,” rääkis Zalekešina.

Mustvee linnavolikogu liikme Pavel Kostromini sõnul on kalahoovi oodatud kauplejad nii Peipsist kui teistest siseveekogudest ja ka merest püütud kaladega, mis on mitmel moel töödeldud. “Piisavalt suurel rannapromenaadi alal leitakse ruumi kõikidele kalatoodetega kauplejatele,” kinnitas ta.

“Kalahoovis pakutakse uhhaad ja need, kes kalatoitudega vähem kursis, saavad seal teada, mis vahe on kalasupil ja uhhaal. Olgu praegugi lühidalt selgitatud, et uhhaad keedetakse alati lahtises nõus ja mõõdukal tulel. Just õige keetmisrežiim annab uhhaale omapärase maitse ja aroomi. Klassikalist uhhaad valmistatakse kaladest, mille keetmisel jääb leem selge. Sellised kalad on näiteks ahven, kiisk ja siig,” ütles kalahoovi üks eestvedajaid Toivo Kivi Lohusuu vallast.

“Mustvee linn ja Lohusuu vald on naaberomavalitsused, kes on mitmes valdkonnas koostööd teinud, ning ehk moodustame tulevikus ka ühise valla,” ütles Mustvee linnavolikogu liige Pavel Kostromin, kes on pärit Lohusuu vallast.

Võimas ilutulestik

Mustvee linnapäevade õhtuse programmi peaesinejaks on ansambel Shanon, kelle viimane hitt “Jäljed liival” tuntust kogub. Mait Maltis astub lavale koos poeg Mikkoga. Pärast keskööd lõbustab pidulisi Dj Zwilling.

“Päikesetõusu võtame koos viimaste pidulistega vastu Peipsi kaldal,” rääkis Peipsi pealinna kultuurijuht Zalekešina.

“Linnapäevad lõpetab ilutulestik, mis tõotab tulla eriti võimas,” lubas ta.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus