Täna keskhommikul algavate Mustvee linna päevade tippsündmuseks on festival “Kaks kultuuri”, kus esinevad eesti ja vene isetegevuskollektiivid Peipsi-äärsetest omavalitsustest. Peipsi pealinna 70. aastapäevale pühendatud üritusele annavad mitmekülgsust ja atraktiivsust ka laat, veepidu, populaarsete artistide kontserdid. Emotsionaalset ja huvitavat tegevust jätkub Mustvees öötundideni. |
Mustvee linna päevade avatseremoonia algab kell 10.30 lipuväljakul. “Loodan, et kohalik elu kulgeb inimestele soodsalt ning kodulinnas oleks kõigil hea elada. Et tänavused linnapäevad toimuvad juubeliaastal, on põhjust põhjalikumalt vaadata minevikku, kuid ühtlasi mõelda tulevikule. Mustvee arengule on oluline nüüdisaegse sadama ehitamine,” ütles linnapea Mati Kepp.
Kahe kultuuri festival
Esimest korda saab linnapäevadel teoks festival “Kaks kultuuri”, kus tutvustavad oma loomingut eesti- ja venekeelsed isetegevuskollektiivid Mustveest, Kasepää, Pala, Lohusuu ja Alajõe vallast. “Üldrahvalikke pidusid on Mustvees varemgi peetud. Esimene laulupidu toimus siin 1926. aasta 24. juunil ja teine 1958. aastal, seega viiskümmend aastat tagasi. Et Mustvees ja kogu Peipsi rannikul on sajandeid viljeletud kahte rahvuskultuuri, otsustasime linnapäevadel korraldada festivali, kus tutvustavad oma loomingut mõlemast rahvusest taidlejad. Kindlasti võimaldab festival ka üksteise laule ja tantse paremini tundma õppida,” lasus Mustvee Kultuurikeskuse juhataja ja linnapäevade peakorraldaja Valentina Jazõkova.
Kohtasime kultuurikeskuses ka vene naisansambli juhendajat Jelena Putškovat, kes parajasti esinduslikku süntesaatorit festivalil esinemiseks ette valmistas. “Me esitame populaarseid lugusid, mille autoriteks nimekad heliloojad,” ütles ta.
Festivali avamisel süütavad tuled nende omavalitsuste juhid, kust kultuurikollektiivid pärit. “Sündmuse logol on aga kujutatud eesti ja vene rahvarõiva vööd ja päikest. “Taolised logod kaunistavad ka firmas Siimusti Keraamika valmistatud suveniire – keraamilisi laevu, mida kingime kõikidele festivalil osalevatele ansamblitele, kooridele, tantsurühmadele. Festivali motoks on “See on see maa”, kusjuures ürituse lõpus lauldakse ühiselt sama pealkirjaga isamaalist laulu, mis algab kõigile tuntud sõnadega “Kas tunned maad, mis Peipsi rannalt…, ” ütles Valentina Jazõkova.
Kultuurikeskuses näitused
Linnapäevade üks organisaatoreid, Mustvee Kultuurikeskuse kunstiline juht Elle Palm märkis, et kahe rahvuskultuuri põimumist Mustvees tõestab seegi, et ühe rahvuse kultuurikollektiivis etleb ka teise rahvuse esindajaid. “Nii tantsib eesti rahvatantsurühmas ka kolm venelannat, kes on suurepäraselt rühma sulandunud ja väga hästi eesti rahvatantsud selgeks saanud, ” märkis ta.
Kultuurikeskusesse tasub linnapäevadel vaatama minna mitmeid näitusi. Reede õhtul avati kooliõpetaja Eha Nõmme maalide näitus. Mustvee Naiste Klubi tutvustab oma näitusel aga tikandeid. Kultuurikeskuse huvijuht Tiia Tarto seadis üles fotonäituse, kus on pildid Mustvee taidlejatest tänavustel kultuurisündmustel.
“Tulin kultuurikeskusesse hiljuti tööle ja arvan, et linnapäevade korraldamisele kaasa aidates saan palju väärtuslikke kogemusi, “ütles ta.
Kell 14 algab Peipsi-äärses rannas Kaupo Kaasiku eestvedamisel veepidu, mille muudavad vaimukaks mehekärutamise, omavalmistatud veesõidukite võistlus ning mitmed teisedki lustakad konkursid, kuhu on oodatud osa võtma lapsi, noori ja täiskasvanuid. “Kui vähegi aega saan, lähen ka oma kaasat kärutama, ” lubas kultuurikeskuse juhataja Valentina Jazõkova.
Linnapea Mati Kepp märkis, et traditsioonilisele linnapäevade laadale peaks tavapäraste laadakaupade kõrval müügile tulema ka Peipsi rannikul kasvatatud köögivilja ja kala, samuti siinses piirkonnas valmistatud käsitööesemed. “Müügipindu eraldame laadal soodushindadega, mis kehtestatud ennekõike selleks, et kodupiirkonna inimestele häid kauplemisvõimalusi pakkuda,” lausus omavalitsusjuht.
Mustvee Naiste Klubi president Laidi Zalekešina ütles, et nad osalevad laadal esimest korda ja pakuvad käsitöötooteid, mis meisterdatud suuresti Peipsi järvest pärit materjalidest.
Mustvee linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Paul Palm aga ütles, et linnapäevad on ürituseks, kuhu saabub rohkesti inimesi, kes varem Mustvees elanud. “Nii saavad nad kunagise kodulinna, vanade tuttavate ja sõpradega taas kohtuda.”
Mustvee linna päevade teadustajaks on Vahur Kukk, kes jagab teavet nii eesti kui ka vene keeles.
JAAN LUKAS