Mustvee Konsumis pandi tööle nutikassad

Mustvee Konsumis saab eilsest oste sooritada ilma kassapidaja abita, sest seal pandi lisaks tavalistele kassadele tööle kaks iseteeninduskassat. Jõgeval kaubahalli Konsumis hakkavad samasugused kassad tööle tuleval kolmapäeval. Mustvees on lisaks iseteeninduskassadele olemas ka iseskaneerimise puldid, mis võimaldavad toodete andmed sisestada juba müügisaalis kaupa valides.


Tavalises iseteeninduskassas tuleb ostude eest tasumiseks toodete vöötkoodid vastavas seadmes skaneerida ja seejärel sooritada kaardimakse. Kes on Säästukaardi omanik, peab boonuse saamiseks alustama ostuprotseduuri kaardi kassas registreerimisest, ent iseteeninduskassat saab kasutada ka see, kellel Säästukaarti pole.

Müügisaali kaasa võetava iseskaneerimise puldi kasutamise võimalus on siiski ainult Säästukaardi omanike privileeg. Ostjal tuleb kõigepealt Säästukaart kaardilugejast läbi tõmmata, seejärel võtta stendilt helendama hakanud ostupult ning asuda selle abil soovitud kaupade vöötkoode sisestama. Hiljem on vaja pult vaid stendile asetada ning süsteemi poolt kokku arvutatud ostusumma maksekioskis ära tasuda.

“Kui mõnel pool on nn nutikassades võimalik kaupade eest ka sularahas tasuda, siis Mustvee ja Jõgeva kaubahalli Konsumis saab seda teha vaid Säästukaart Plussi või pangakaardi abil. Sularahasüsteemi käigus hoidmine oleks liiga keeruline,” ütles Jõgeva majandusühistu kaubandusjuht Endla Raud. Jõgeva majandusühistu juhatuse esimees Toomas Vahur lisas, et iseskaneerimise pult on hea lahendus neile, kes ostavad korraga suure kärutäie kaupa. Kui kaubad juba müügisaalis skaneeritud, pole neid kassas enam ümber laduda vaja, vaid võib kohe ostukotti panna.

Endla Raua sõnul paigaldati Mustvee Konsumisse kaks iseteeninduskassat ja niisama palju hakkab neid tööle Jõgeva kaubahalli Konsumis. Iseskaneerimise pulte soetati Mustveesse 31.

Lühendab järjekordi

“Ka Jõgeva iseteeninduskassad on praeguseks juba paika pandud, ent kuna mõned tehnilised toimingud on nendega veel tegemata, siis saame need tööle panna alles tuleval kolmapäeval,” sõnas Toomas Vahur.

Nutikassa ehk uue põlvkonna iseostlemissüsteemi kasutuselevõtt aitab loodetavasti leevendada tööjõu nappusest tingitud probleeme Konsumites. Kassajärjekorrad tipptundidel peaksid näiteks lühenema. Nii Endla Raud kui ka Toomas Vahur kinnitasid, et pikad kassajärjekorrad on eriti Mustvees suviti suureks probleemiks, sest linna elanike arv kasvab võrreldes talvega ligikaudu kahekordseks, teenindajate arv kaupluses aga hoopis väheneb, sest müüjad, kellest enamik on pereemad, soovivad koos perega suvel puhata. Et suve-mustveelaste hulgas on palju suurematest linnadest tulnuid, kellel iseostlemissüsteemide kasutamiskogemus juba olemas, peaksid nutikassad päris hea efekti andma.

Suvine ostjate rohkus, eriti nädalavahetustel, oligi üks põhjus, miks Mustveesse lisaks iseteeninduskassadele ka iseskaneerimise puldid muretseti. Teine põhjus on see, et statistika järgi on Musvees Säästukaardiga ostjaid rohkem kui Jõgeval: pulte saavad, nagu öeldud, kasutada vaid Säästukaardi ja Säästukaart Plussi omanikud.

Vajalik investeering

Nutikassade süsteemi soetamine läks Jõgeva majandusühistu juhatuse esimehe sõnul maksma 60-70 tuhat eurot.

“Aga see oli vajalik investeering. Iseostlemissüsteem võimaldab rohkem makseid vastu võtta ja hoiab ostjate aega kokku, sest järjekorrad lühenevad,” sõnas Toomas Vahur.

 Jõgeva majandusühistu kaubandusjuht Endla Raud avaldas lootust, et inimesed leiavad uudsed nutisüsteemid üles ja õpivad neid kasutama.

“Kaupluse töötajad on lahkesti valmis nutiseadmete proovijaid juhendama: kedagi ei jäeta omapäi pusima,” ütles Endla Raud. “Usun siiski, et paljud inimesed saavad juba esimesel korral iseseisvalt hakkama, sest seadmete ekraanidele tulevad vastavad juhised. Noortele peaks nutikassade kasutamine suisa lõbu pakkuma, aga kindlasti on ka uudishimulikke kesk- ja vanemaealisi, kes süsteemi ära proovida tahavad.”

Jõgeva kaubahalli Konsumis valmis hiljuti uus infolett. Endla Raua sõnul on ka infoleti töötaja pädev nutikassade kohta infot jagama.

“Ja tegelikult saab infoletis ka väiksemate ostude eest tasuda. Paari kaubaga ei pea nende järel seisma, kellel korv või käru kuhjaga täis. Kahjuks pole infoletis ainult kaalu, millega puu- ja köögivilja kaaluda. Iseteeninduskassasse selline kaal tuleb.”

Jõgeva majandusühistu on esimene kaubandusettevõte, kes Jõgevamaal nutikassade süsteemi käivitab. Nutisõpradele on see kindlasti hea uudis.

Endla Raua sõnul on Jõgeva majandusühistul hea uudis ka maiasmokkadele: eilsest on Jõgeval kaubahalli Konsumis ja Pae Konsumis müügil tuntud ja hinnatud kaubamärki Gustav kandvad kondiitritooted.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus