Mustvee jõulumaa on laste vastuvõtmiseks valmis

Mustvee jõulumaa on tänavu avatud kolmandat korda ja igal aastal on püütud midagi varasemast teisiti teha.

Nii olid ka tänavu ametis metsamoor, kes raviteed keetis ning uusi suvel korjatud taimi tutvustas. Päkapikud olid hoolsalt ametis: keetsid kommi ja panid valmis piparkoogitaina, aga oh häda ? seekord oli Saare Kratikülast põgenema saanud üks kratt, kes kohe koerust tegema asus.

Valitses suur segadus: kommid olid kadunud. Nii asusid päkapikud koos lastega neid otsima. Ja tähelepanelikel lastel õnnestus ka suurem osa kommidest üles leida.

Mustvee kultuurikeskuse kunstiline juht Elle Palm ütles, et kratt siiski kahetses oma tegu ning mängis lastega lõbusaid mänge. Päeva lõpuks leidsid lapsed, et kuigi kratt armastab pahandust teha, on temaga koos väga tore. Ja et põgenenud kratt elab tegelikult siiski Mustvees, jätkab ta jõulumaal koerustükkide tegemist ka edaspidi.

Täna lustivad jõulumaal külalised Pala lasteaiast. ?Meile tulevad külla päris pisikesed, 2-5-aastased lapsed,? rääkis kultuurikeskuse kunstiline juht. Väikesi külalisi lõbustab jõuluvana, kes eile veel küll talveunes oli, kuid tänaseks pidi saaniga Mustveesse jõudma. Kohal on ka päkapikud, kes lastelt jõulusalme küsivad. Et jõulumaad korraldab kohalik kultuurikeskus koostöös noorteklubiga, on paljud päkapikud ka üsna päkapiku kasvu. Jõulumaa on avatud 13., 15., 16., 19. ja 20. detsembril. Järgnevatel päevadel on siia oodata Mustvee Gümnaasiumi ja lasteaia lapsi. Jõulumaa lõpetatakse pidulikult jõuluteemalise külalisetendusega kultuurikeskuses. Aga etendust saavad lapsed vaadata varemgi: kohalik noorte draamaring esitab näidendi ?Varastatud jõulud?.

?Kindlasti kuulavad päkapikud jõululuuletusi, jõulutarekeses saab jõulutaadile kirjutada ja joonistada. Päkapikud toimetavad laste soovid jõuluvanale edasi, kes ka ise kingikotiga tulla lubas,? rääkis Palm. Jõulutarekes saab ka meisterdada, esimesel jõulumaa päeval tegid lapsed seal paberist jõuluehteid ning -kaarte.

Jõulumaal toimuvad ka mitmesugused võistlused ja mängud, ei puudu üllatused ja õnnekaev. Metsamoor keedab maitsvat teed ning pajatab lastele kasulikest taimedest.

?Ootame ikka, et lumi ka maha tuleb, nii saaks lastele põnevat tegevust pakkuda ning ka kelgusõitu teha,? pidas Elle Palm plaani ja oli isegi natuke kade naabritele Kratimaal, kes just musta maad ootavad, et kratitaksoga sõita.

22. detsembrini kestval kogupere Jõulumaal Saarel räägitakse Krattide põlvnemisest, pööripäevast ja jõuludest, vanade rahvakommete tähendusest. Lapsed saavad värske põhu sees hullata, koduloomi sööta, kratitaksoga sõita ning ise kratinuku meisterdada. Pakutakse kratiteed ja kapsasuppi.

Kratid õpetavad lastele metsas käitumist ja looduse austamist. Kahe ja poole tunnisesse hoogsasse programmi mahub veel palju põnevat.

Andri Plato Kalevipoja Kojast ütles, et tänavu polnud Kratiküla Jõuludele reklaami teha vaja. Kes siin varem on käinud, soovitasid teistelegi. Nn suust-suhu reklaami põhjal registreerunud grupid hõivasid terve kahe ja poole nädalase perioodi. Palju külalisi tuleb Tartust, ent gruppe saabub ka Tallinnast ja mujalt Eestist.

Väiksemad jõulu ja päkapikumaad on avatud ka mujal Jõgevamaal: Torma rahvamajas ootavad päkapikud lapsi lustima laupäeval, Siimusti pisikestele elanikele on jõulumaa noortekeskuses avatud pühapäeval.

Mustvees peeti aga laupäeval ka jõululaata. Mustvee kultuurikeskuse kunstilise juhi Elle Palmi sõnul oli tänavu kauplejaid rohkem kui eelmisel aastal, vaatamata sellele, et samal päeval toimus ka käsitöölaat Põltsamaal. Lisaks mänguasjadele ja riietele pakuti ka mitmesugust käsitööd: isevalmistatud korvikesi ja pinke, lambavillast asju. Oma kaupa pakkus Siimusti Keraamika ning kohal olid ka meemüüjad. Rahvale pakkus elevust parima kaubatutvustaja konkurss, mille võitsid fotograaf Johannes Haav ja Siimusti Keraamikatehas ning ajalehe Peipsirannik loterii, kus osalejate vahel loositi välja hulganisti auhindu. Esinesid ka tantsustuudio lapsed ning tantsubänd VTK. “Järgmine kord peame mõtlema sellele, et laadal oleks ka raamatukaupmees, sest rahva huvi raamatute vastu on suur, aga Mustvees raamatukauplust ei ole, ? ütles Palm.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus