Müstiline ürgmeri vallutas Jääaja Keskuse

Jääaja Keskuses on avatud Eesti Loodusmuuseumi põnev ja üllatav näitus „Müstiline ürgmeri“, mis kutsub avastama Eesti merepõhja poole miljardi aasta tagusest ajast tänapäevani. Näitus tutvustab Eesti aladel elanud taimi, loomi ning annab väga huvitava ülevaate kliimamuutuste, Eesti alade liikumise, siin elanud taimede ja loomade ning kliimamuutuste kohta.


Avatud näitusesaali seintel ärkavad ellu ürgsed mereasukad ja jutustavad enda elust, olust ning välimusest. Lisaks videoinstallatsioonidele on näitusel väljas ka mitmemeetrised ürgsete mereelukate mudelid, mis näitavad, kui suureks kunagised veeasukad kasvada võisid. Näitusel on väljas valik fossiile Eesti Loodusmuuseumi kogudest.

 

Võimalus piiluda minevikku

 

Aga mis tunne on sukelduda sadade miljonite aastate tagusesse merepõhja ja kogeda elu, mis on kunagi Eesti aladel olnud? Soovid hoopis näha hiidroomajaid? Või kohtuda tarmukate trilobiitide, hiiglaslike merikiskjate, meriskorpionite ja nautiloididega? See kõik on virtuaalreaalsusprillidega võimalik.

Virtuaalreaalsusfilmis näed, milliseid vahemaid on mandrid triivinud miljonite aastate jooksul, milline nägi Eesti ala välja 600 miljonit aastat tagasi pärast Maa ajaloo kõige pikemat jääaega ja milline ajaperioodil, mil maailma valitsesid hiidroomajad. Filmi vaadatakse spetsiaalse peakomplektiga, kus ühe filmi pikkus on umbes 7–8 minutit ja seda saab vaadata nii eesti, vene kui ka inglise keeles.
Ürgmere näituse üks loojaid, Eesti Loodusmuuseumi geoloogia osakonna juhataja, Sander Olo, ütles, et näituse „Müstiline ürgmeri“ ideeks oli näidata, millisest maailmast pärinevad pealtnäha hallid ja igavad kivid ning kivistised. „Videoinstallatsioonide abil saavad külastajad sukelduda 600 miljoni aasta tagusesse aega ning läbida näituse jooksul erinevaid ajastuid Eesti geoloogilises ajaloos. Näiteks ordoviitsiumi ajastus, umbes 450 miljonit aastat tagasi, saab näha porgandilaadse välimusega nautiloide, kes olid omaaegsed tippkiskjad. Siluri ajastus, mis oli umbes 410 miljonit aastat tagasi, saab näha hiiglaslikke meriskorpioneid, kes aeg-ajalt pistsid nahka ka oma liigikaaslaseid.

Paljud teemad on aktuaalsed tänagi. Näiteks räägivad uudised üha enam erinevaid maailma piirkondi tabavatest kuumalainetest või tormidest, mis on tingitud kliimamuutustest. Selliste uudiste taustal on näitusel võimalik uurida, milline on olnud kliima Maa ajaloos ning kuidas see elu arengut mõjutas,“ kirjeldas Olo.

Kuidas loodus on muutunud

Jääaja Keskuse tegevjuht Sigrid Sepp lisas, et väga võimas tunne on viibida selles müstilises keskkonnas, mille näituse loojad on kokku pannud. „Minu jaoks teevad näituse meeldejäävaks just kõik need kummalised ning uskumatult suured mereelukad, kes ammusel ajal Eesti aladel  elanud. Põnev ja mõtlemapanev on saada osa sellest, kuidas ja kui palju on loodus  meie ümber muutunud.“

Ta lisas, et tähelepanelikumad külastajad leiavad näituselt üles ka Jääaja Keskuse tunnuslooma – mammuti.

Jääaja Keskus on ainulaadne elamuskeskus kogu Baltikumis. Selle ekspositsioon pakub külastajale ülevaadet jääaja tekkepõhjustest ja mõjust maakerale, Eestile ja Vooremaale, tutvustab Eesti looduse ja inimasutuse arengulugu pärast viimast jääaega ning kliimamuutuste põhjuseid ja nende uurimist. Jääaja Keskuses on võimalik tutvuda elusuuruses eelajalooliste loomadega ja kogeda elamuslikku ülevaadet sellest, kuidas on aastatuhandete jooksul kujunenud maailma ja Eesti loodus. Koostöös Eesti Loodumuuseumiga tuli Jääaja Keskusesse näitus „Müstiline ürgmeri“, mis harib külastajaid merepõhjast ja selle minevikust, mis rikastab Jääaja Keskuse ekspositsiooni märkimisväärselt.

Näitus on külastajate jaoks avatud keskuse kolmandal korrusel suvehooajal iga päev ja talvehooajal teisipäevast pühapäevani. Kui soovite virtuaalreaalsusprillidega filmi vaadata kindlal kellaajal, soovitame saadavust kontrollida ja oma tulekust teada anda e-maili teel.

MERILYN SAKSING

blog comments powered by Disqus