Kui lumi jõulukuu esimesel poolel tavaliselt tuleb ja läheb ning maa alles kuu teisel poolel püsivalt valgeks jääb, siis tänavu tekkis püsiv lumikate juba novembri lõpupäevadel ja detsembris jäi maa kogu kuu jooksul valgeks.
Ilm püsis detsembri esimesel kümmepäevakul suladeta. Päevased õhutemperatuurid tõusid enamasti -2…-4 kraadini, külmematel päevadel oli -6…-7, öösiti kuni -15 kraadi. Lume paksus kasvas kuu alguspäevade lumesajust põldudel valdavalt 15-
Külmadega sadanud lumi oli õhuline ja hoidis hästi soojust. Maa jäi paksu lume all sulaks või külmus väga vähe.
Kuu keskpaik tõi hanged
Kuu keskpaiga tuisud tihendasid lund ja paigutasid seda ümber, põldudele tekkisid hanged. Koos tuisuga läks ilm alates 16. detsembrist külmaks. Järgnevatel päevadel langes õhutemperatuur öösiti -12…-19 kraadini ja päevalgi ei tõusnud -10 kraadist kõrgemale. Külmatunnet tugevdas veelgi tuisk ja tugev tuul, mis puhus ruumid jahedaks ning väljas kõndijal ninaotsa ja sõrmed külmetama.
Vahepeal madalaks vajunud ja tuisust tihedaks muutunud lume all hakkas maapind külmuma ja jõudis 26. kuupäevaks külmuda põldudel enam kui
Esimesel jõulupühal pööras sulale
Jõululaupäev oli veel külm ja tuisune, aga esimesel jõulupühal läks ilm juba sulale. Kuu lõpuni vaheldusid plusskraadid külmakraadidega.
Aeg-ajalt sadas lund, lörtsi või vihma. Lumikate oli tihenenud ja lagedal tekkis temperatuuri kõikumisest sellele nii tugev koorik, et kandis kohati inimest. Lume paksus kahanes vaatamata vahepeal sadanud lumele.
Vihmast ja sulamisest hakkas vesi kuu lõpuks lume alla kogunema. Teed muutusid sulade ja külmade vaheldumisest libedaks. Eriti libedad ja jäised olid kruusakattega kõrvalteed.
Kokkuvõttes oli jõulukuu Jõgeva ilmajaama andmeil keskmise õhutemperatuuri (
2012. aasta oli rekordiliselt sajune
2012. aasta keskmine õhutemperatuur (
Kõige suurem oli kuu keskmise õhutemperatuuri kõrvalekalle normist veebruaris ja detsembris. Aasta maksimaalseks õhutemperatuuriks registreeriti Jõgeval 31,6 C (mõõdetud 29. juulil) ja minimaalseks õhutemperatuuriks
Aasta sajusumma (
i
LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert