Mullu lapsendati Eestis 152 last

Lapsendada võib ainult alaealist ja ainult lapse huvides. Lapsendada saab orbu või juhul, kui lapsevanem on andnud nõusoleku lapsendamiseks, vanematelt on vanemaõigused ära võetud või vanemad on tunnistatud teadmata kadunuks või vanema teovõimet on piiratud.

Lapsendaja peab olema vähemalt 25-aastane inimene, kes on suuteline last kasvatama, tema eest hoolitsema ja teda üleval pidama. Lapsendamise sooviga tuleb pöörduda elukohajärgse maavalitsuse lastekaitsetöötaja poole, kes aitab lapsendajal kohtule vastavad dokumendid ette valmistada, suunab lapsendaja ettevalmistavale koolitusele ja leiab perele lapse.

Kui adopteerimine ei ole võimalik, saab orvu või vanemliku hoolitsuseta last perekonnas hooldada. Kui laps ei saa koos oma vanematega elada vastava kohtuotsuse tõttu, vanemad on surnud, teadmata kadunuks tunnistatud, nende teovõimet on piiratud või nad viibivad vanglas, saab lapse perekonnas hooldaja lepingu alusel eestkostel või perekonnas hooldamisel oleva lapse toetust ning teisi toetusi.

2004. aastal lapsendati kokku 165 last, 2003. aastal 130 last, 2002. aastal 133 last ja 2001. aastal 200 last.

Katrin Pärgmäe,
Sotsiaalministeeriumi
pressiesindaja

blog comments powered by Disqus