Muljeid maailma karikavõistlustelt Tšeboksarõs

  

Eesti Kergejõustikuliit tegi mulle ettepaneku  osaleda esindaja ja treenerina 23. maailma karikavõistlustel käimises Venemaal Tšeboksarõs. Et kogemused olid juba olemas möödunud aastast, kui osalesin treenerina Euroopa karikavõistlustel Inglismaal Lemingtonis, siis võtsin pakkumise vastu.

Venemaale anti maailma karikavõistluste korraldamise õigus tänu nende sportlaste headele saavutustele ja käimisspordi suurele populaarsusele Venemaal. Samuti korraldati Tšeboksarõs 2003. aastal edukalt käimise Euroopa karikavõistlused.  

Volgaäärsete alade pealinn 

Tšeboksarõ on Vene Föderatsiooni kuuluva Tšuvaššia Vabariigi pealinn, mis asub Moskvast 600 kilomeetri kaugusel enne Uurali mäestikku. Tšuvaššia Vabariik on pindalalt ja rahvastiku arvult umbes Eesti suurune  ning Tšeboksarõ, mis asub Volga jõe kaldal, on meie Tallinna suurune linn. Kirjalikes allikates on Tšeboksarõd esmakordselt mainitud 1469. aastal. XIX sajandi alguses oli siin 25 kirikut ja neli kloostrit. Tšeboksarõ on tänapäeval kuulutatud Volgaäärsete alade pealinnaks. Siin toimub rahvusvaheliselt hästi tuntud M. D. Mihhailovi nime kandev ooperi- ja balletifestival ja palju ülevenemaalisi kultuuriüritusi. Ühtlasi on Tšeboksarõ ka tööstuslinn, kus asub 520 suurt ja keskmise suurusega tööstusettevõtet. Siit linnast on pärit ka kosmonaut Andrian Nikolajev. Möödunud aastal tunnistati Tšeboksarõ Venemaa kõige rohelisemaks ja heakorrastatumaks linnaks. Suurt tähelepanu pööratakse linnas tervishoiu, hariduse, kultuuri, kunsti ja spordi arendamisele. Tuntud on selle vabariigi käimissportlased Jelena Nikolajeva, Olümpiada Ivanova, Vladimir Andrejev jt, kes on võitnud  olümpiamängudelt, maailma ja Euroopa meistrivõistlustelt igat värvi medaleid ning püstitanud maailmarekordeid.

Maailma karikavõistlusi on peetud üle neljakümne aasta 

Maailma karikavõistlusi käimises on korraldatud alates 1961. aastast. Algusaastatel võisteldi ainult meeste distantsidel, hiljem lisandusid naiste ja juunioride distantsid. Praegu võisteldakse  viiel alal: meeste 20 km ja 50 km, naiste 20 km ning mees- ja naisjuunioride 10 km distantsidel. Riigid võivad alal välja panna täiskasvanute distantsidel kuni viis sportlast ning juunioridest kuni kolm sportlast, kusjuures võistkondlikku arvestusse läheb täiskasvanute distantsidel kolme ning juunioridel kahe sportlase saavutatud kohad. See näitab, et maailma karikavõistluste keskmine tase on tugevam kui olümpiamängudel ja maailma meistrivõistlustel, kus tugevad käimisriigid saavad välja panna maksimaalselt ainult kolm sportlast.

 Eesti käijad on varem osalenud kolmel maailma karikavõistlusel: 2002. a Torinos, 2004. a. Naumburgis ja 2006. a. La Corunas, kuid erilise eduta. Meie võistlejate paremad kohad on olnud naisjuunioridel 41. koht, meesjuunioridel 47. koht, meestel 87. koht ja naistel 72. koht täiskasvanutel 110-120 osaleja ning juunioridel 50-65 osaleja hulgas. 2004. aastal Hamburgis püstitas meie käija Jekaterina Jutkina Eesti naiste rekordi 20 km distantsil ajaga 1:43.54 ja saavutas 72. koha. 

Võistlused ja korraldus kõrgel tasemel

 Võistlused Tšeboksarõs olid kõrgetasemelised. Selle tingis ka asjaolu, et stardid Pekingi olümpial olid siis veel ees ja sportlased olid hoolega treeninud. Püstitati kaks maailmarekordit.

Meeste 50 kilomeetris parandas Venemaa sportlane Denis Nizhegorodov maailmarekordit 1 minuti ja 33 sekundiga, viies selle 3:34.14-ni, ning meesjuunioride vanuseklassis venelane Aleksei Brtšaikin kolme sekundiga, saades ajaks 39.57. Naiste 20 kilomeetris jäi venelannal Olga Kaniskinal maailmarekordist vajaka 1 sekund ja tema ajaks märgiti 1:25.42. Ka naisjuunioride 10 kilomeetrit võitis Venemaa neiu Tatjana Kalmõkova 42.44-ga. Kõik need Venemaa sportlased on pärit Tšuvaššia naabervabariigist Mordvast Saranskist, kus asub Venemaa käijate olümpia ettevalmistuskeskus. Meeste 20 kilomeetri käimise võitis itaallane Fransisco Fernandes võistluste rekordiga 1:18.15. Võistkondlikult võitis kõik alad Venemaa, kohti kolme hulgas saavutasid veel Hispaania, Mehhiko, Itaalia, Hiina, Austraalia ja Columbia käijad.  Meie naabrid leedulased saavutasid naiste 20 distantsil võistkondlikult 4. koha ja lätlased meeste 50 kilomeetris 6. koha. Individuaalselt saavutas varem Läti rekordiga Bruno Junki mälestusvõistlused Valgas võitnud Ingus Janevics 10. koha 50 kilomeetri käimises ajaga 3:49.50.

Tšeboksarõs osales meie võistkond viieliikmelisena. Võistkonna saime välja panna mees- ja naisjuunioride klassis. Meesjuunioridest saavutas Ainar Veskus 50. koha ja Risko Nogelainen 57. koha ning võistkondlikult 18. koha. Naisjuunioridest saavutas Ragle Raudsepp 51. ja Meeli Pällin 53. koha ning võistkondlikult  saadi 19. koht. Meestest oli Lauri Lelumees 1:33.53- ga 112 osavõtja hulgas 86.

Auhinnarahad täiskasvanute distantsidel olid järgmised: I koht 30 tuhat dollarit ning järgnevad kohad 15, 10, 7, 5 ja 3 tuhat dollarit; võistkondlikult 15, 12, 9, 7, 5, 3 tuhat dollarit ning maailmarekordi püstitamise eest makstakse lisaks veel 100 000 dollarit. 

Võistluste korraldus Tšuvaššia pealinnas oli võimas ja jättis väga hea mulje. Vastuvõtt oli külalislahke. Suurepäraselt oli korraldatud võistluste avamine, lõpubankett ja sponsorite toetus linna vaatamisväärsustega tutvumisel. Võistluste läbiviimisel püüti rangelt jälgida rahvusvahelisi reegleid ja nõudeid. Kohtunike tegevus oli ladus ja  turvameetmeid kasutades hoiti kõik tõrgeteta kontrolli all.

 Volga kallastel kulgenud kahekilomeetrilisel trassil toimunud võistlust oli jälgima tulnud tohutu hulk pealtvaatajaid. Arvati, et neid oli umbes 100 000. Nii Venemaa sportlastele kui ka kõigile teistele elati  innukalt ja aplodeerides kaasa. Toitlustamine ja majutamine toimus korralikes hotellides  ning transport võistluspaika oli hästi korraldatud.

Kokku osales maailma karikavõistlustel  56 riiki  432 osavõtjaga. Võistlused näitasid, et käimine on jätkuvalt võitmas üha rohkem populaarsust kõikides maailmajagudes. Järgmised maailma karikavõistlused käimises toimuvad 2010. aastal Mehhikos ja Euroopa karikavõistlused juba järgmisel aastal Prantsusmaal. 

 Tabivere valla spordijuht ja noorte kergejõustikutreener Toomas Rosenberg on aastatel 1972-76 tulnud viiel korral Eesti noorte ja neljal korral juunioride meistriks käimises.  Eesti täiskasvanute meistrivõistlustelt on võitnud kaks hõbe- ja 5 pronksmedalit 20 ja 50 kilomeetri distantsidel ning osalenud  kolmel seenioride Euroopa meistrivõistlustel aastatel 1996-2000. 1996. aastal Malmös tuli 20 kilomeetri distantsil neljandaks. Aastani 2002  püsis tema nimel 1978. aastal püstitatud Eesti noorsooklassi (U-23) rekord 50 kilomeetri käimises. Pärast võistlusspordist loobumist töötab käimistreenerina, korraldab käimisvõistlusi Eestis. Aastast 2000 korraldab meie kahekordse olümpiamedalivõitja Bruno Junki  mälestusvõistlusi, mis toimuvad rahvusvahelisel tasemel ja kuuluvad Euroopa Kergejõustikuliidu (EAA) kalenderplaani. Rosenbergi paremad õpilased Andrei Olli, Alisa Poljatšihhina, Virgo Adusoo, Meeli Pällin on tulnud Eesti noorte, juunioride, noorsooklassi ja täiskasvanute meistriteks ning püstitanud Eesti noorte ja juunioride rekordeid ja tipptulemusi.

TOOMAS ROSENBERG

blog comments powered by Disqus