Mulgimaal külakosti viimas

Kuremaa kultuuriselts Jensel võttis möödunud nädalavahetusel ette sõidu Mulgimaale, et tutvuda sealsete vaatamisväärsustega ning pidada maha mõnus sõprusõhtu Kõpu eakate ühendusega Härmalõng.

Kõpu valiti reisi põhisihtkohaks sellepärast, et Suure-Kõpu mõis on Kuremaa lossi peaaegu täpne koopia. Arhitektki on hoonetel sama ning valminud on need nelja-aastase vahega: Kuremaa loss 1843., Suure-Kõpu mõis 1847. aastal.

“Niipea kui ma Suure-Kõpu mõisa fotot nägin, ütlesin, et seal tuleb Jenseli rahvaga kindlasti ära käia,” ütles Jenseli eestvedaja Vello Pütsep.

Tutvus värskelt renoveeritud mõisahoonega kujuneski põnevaks, seda enam, et hoones oli kuremaalaste saabudes algamas seriaalist “Tuulepealne maa” inspireeritud juubeli-stiilipidu, mistõttu mõisas ja selle ümber toimetas igasuguseid kostümeeritud tegelasi.

Pärast mõisaga tutvumist anti Kõpu laululaval ühine kontsert kohaliku eakate ühendusega Härmalõng. Jenseli nais- ja segaansambel olid seks puhuks selgeks õppinud terve rea Mulgimaa teemalisi või sealsete autorite loodud laule, millest mõned olid kohalikelegi tundmatud. Memmede tantsurühm esitas hiljuti Lustiveres toimunud memme-taadi peo jaoks õpitud tantse. Kohalikud taidlejad pakkusid omalt poolt estraadistseene. Peeti ka ühist grillipidu.

Enne Kõppu jõudmist oli 39-liikmeline reisiseltskond ära vaadanud Tamme paljandi Võrtsjärve ääres, tutvunud Võrtsjärve limnoloogiajaamaga ning käinud Pikasillal, Tõrvas, Karsi-Nuias, Hallistes, Õisus ja Heimtalis. Teisel reisipäeval veedeti õige mitu tundi Viljandis ning koduteel tehti veel kõrvalepõiked Suure-Jaani, Lõhaverre, Olustverre ja Põltsamaa Sõpruse parki, kus süüdati küünal Ants Paju mälestuseks. Kui Viljandis oli teejuhiks õppinud giid, siis muude kohtade tutvustamise võtsid enda peale Eili Rajapuu, Erika Monikainen ja Tiiu Koll, kes ülesande täitmiseks internetist rohkesti infot olid otsinud.

“Oleme juba kümmekond aastat oma suvist reisi nii korraldanud, et poodidest vaatame üldse mööda, küll aga tutvume suure hulga huvitavate paikadega ning viime kellelegi kultuurikülakosti. Bussis sõites laulame palju. Selleks koostame ja trükime spetsiaalsed laululehed,” ütles Vello Pütsep.

Jenseli reisi toetasid Jõgeva vallavalitsus, AS A. Tammel ja ettevõtja Eili Rajapuu. Suurema osa eelarvest kattis siiski reisiseltskond ise.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus