MUFFi poisid tantsivad „Piffis“

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi aulas saab tuleva teisipäeva, 19. jaanuari õhtul näha Eesti esimest tudengifilm-muusikali “Piff”, mille tegemisel lõid kaasa ka Põltsamaa tantsujuht Ivo Targama ja tema juhendatava tänavatantsutrupi MUFF liikmed. 

 

Tudengitest osalistega tudengieluteemalise muusikalfilmi idee „haudusid“ välja Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna magistrandid Elo Madissoon ja Richard Meitern. Rahalist toetust leidsid nad selle ambitsioonika mõtte teokstegemiseks Euroopa Noored Eesti büroolt.

Filmi peategelasteks on Tartu Ülikooli õppima tulnud Elen ja Dima. Esimene on Tallinna tüdruk, kellele Tartu algul mõttetu ja igava kolkalinnana tundub, teine aga Ida-Virumaalt pärit noormees, kes soovib peale ülikoolihariduse omandamise ka Eesti elu ja kultuuri tundma õppida. Peaosalisi kehastavad Adeele Sepp ja Dmitri Kurilov, teiste osaliste hulgast leiab ka Palamuse kandist pärit Elleri-nimelise Tartu Muusikakooli laulutudengi Rasmus Kulli. Episoodilistes rollides näeb koguni Tartu Ülikooli rektorit Alar Karist ja füüsikaõppejõudu Kalev Tarkpead.

Muusikalfilmis on muusikal ja tantsul mõistagi suur roll. Et Elo Madissoon ja Ivo Targama on omavahel sugulased, polnud ime, et esimene teise tantsude seadmisele appi palus.

„Koos minuga oli tantsuseadjaid viis: kaks meist koreograafiharidusega, kaks rütmika ja võimlemise alase taustaga ning üks võistlustantsija kogemusega,” ütles Ivo Targama. „Mina tegin kaasa Raekoja platsil saja tantsija osalusel filmitud lõpustseeni ja korporatsioonipeo tantsude lavastamisel ning seadsin kahe füüsikaloengu stseeni liikumise.”

Minut armastuslaulu

Füüsikaloengutes saavadki oma oskusi näidata tänavatantsutrupi MUFF liikmed, ent seal saab näha ka näiteks räppivat füüsikaõppejõudu. MUFFi poistest tegid filmis kaasa Põltsamaa Ühisgümnaasiumi Xc klassis õppiv Rait Väär ning sama kooli XIIa klassis õppivad Urmo-Hans Rohtmets ja Marko Miller. Aeg-ajalt käis võtetel ka Kaarel Rebane, kes nüüd juba Tartus õpib.

„Rait Vääri saab filmis näha natuke rohkemgi kui tantsustseenides: režissöör Richard Meitern ja produtsent Elo Madissoon valisid ta ka peategelase Eleni sõbranna poiss-sõbra rolli ja talle lauldakse filmis tervelt minut aega armastuslaulu,” ütles Ivo Targama.

Filmi muusika on kokku pandud paremate tudengibändide loomingust ja seda esitab ansambel Kognito.

Ivo Targama sõnul algasid ettevalmistused filmivõteteks juba 2008. aasta sügisel, kui Euroopa Noored Eesti büroo oli projekti rahastamisotsuse teinud. 2008. aasta novembris korraldati näiteks tantsu õpituba, milles olid juhendajateks kõik filmi tantsude seadjad.

„Vaatasime kõik tantsujõud üle ja tegime kindlaks, keda missuguses stseenis kasutada saab,” ütles Ivo Targama. „Tantsijad on ju erineva taustaga ja eri stiilides on ka eri stseenide tantsuseaded.”

Võtted kestsid möödunud aasta jaanuarist juunini. Üheks mälestusväärsemaks oli kaarsillaepisoodi filmimine, mis leidis aset talvisel ajal kell viis hommikul.

„Sillakaar oli libe ja selleks, et tantsijatega õnnetusi ei juhtuks, tuli kasutusele võtta tugevad turvameetmed,“ meenutas Ivo Targama.

Juunist oktoobrini kestis filmi monteerimine. Linateose nn tööversiooni esitleti filmis osalenutele ja koostööpartneritele novembri lõpus Tartu Ülikooli füüsikahoones. Valmis filmi on asjaosaliste kitsamale ringile näidatud paaril korral Tartus Athena keskuses. Teisipäeval Põltsamaa Ühisgümnaasiumis toimuv on filmi esimene avalik linastus, mis peaks seda suuremat huvi pakkuma, et kaasa teevad ka kohalikud noored.

Huvitav kogemus

„Filmis osalemine oli nii mulle kui ka MUFFi tantsijatele väga huvitav kogemus,” ütles Ivo Targama. „Minule oli filmitantsude seadmine heaks õppetunniks, kuidas panna suurt hulka tantsijaid erinevates ruumides liikuma ning kuidas tantsu kaudu mingit konkreetset lugu jutustada. Sellised oskused on ju kunagi koolis omandatud, aga igapäevaaskeldustes kipuvad need rooste minema.

Nii minu kui ka poiste jaoks oli põnev ka filmitegemisel kaasa löömise kogemus: väikese linna noortel ei teki ju kuigi tihti võimalust sellise asjaga kokku puutuda.”

Tudengifilm-muusikali esilinastuse korraldab Põltsamaal tegutsev Ajakirjanduse Uurimis- ja Koolituskeskus, kes on omandanud filmi näitamise õiguse.

„Väga odav see polnud, nii et päris tasuta filmi näidata ei saa, vaid seansile tulles tuleks arvestada umbes kolmekümnekroonise väljaminekuga,” ütles Ivo Targama. „Ja vahetusjalanõud on ka soovitav kaasa võtta. Nende jaoks, kel see võimalik pole, muretsetakse välisjalanõude peale tõmmatavad kilesussid.”

Seanss algab kell 18 ja selle tulust toetatakse Põltsamaa noorte osalemist festivalil Koolitants 2010. Tudengifilm-muusikali näitamiseks kinodes ja televisioonis läbirääkimised alles käivad. Lisainfot filmi kohta leiab kodulehelt www.kinoonud.pri.ee.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus