MTÜ Paduvere Talumuuseumi Selts taastas Kõola koolimaja

Kunagine praeguse Jõgevamaa vanim koolimaja Kõolas, kus on haridust antud 204 aastat, leidis endale uue kodu Paduvere Talumuuseumi hoovil. Renoveeritud majas on muuseum, kus on võimalik õpilastele läbi viia ajaloo- ja kodulootunde.

Kõola koolimaja üht osa hakati taastama 2010. aastal. Nüüdseks on talumuuseumi hoovil uus kollane maja, millel roheline trepp ja kaldtee. Maja on väljastpoolt küll uus, kuid selle sisustus on vanaaegne.

Paduvere Talumuuseumi eestvedaja Tiit Lääne sõnul pärineb koguni viiendik ajaloolise hoone sisust 1877. aastal ehitatud koolimajast ja 1883. aastal valminud juurdeehitisest. Koolimaja algsed seinapalgid, korstnakivid, söögilaud ja pingid – kõigest õhkub vanale koolimajale omast soojust.

Muuseumihoone kahes suuremas toas on püsiväljapanekud.  Esimene tuba kajastab kooli eluolu mitmel perioodil: – Eesti Wabariigi ajal, tsaariajal, sõja ajal ja ka ENSV ajal, mis jäigi viimaseks perioodiks  selle kooli ajaloos. 1969. aastal Kõola algkool suleti, 11 õpilast läks õppima Vaimastvere kooli. Teise toa väljapanek on pühendatud Vaimastvere kandis sündinud näitekirjanikule Hugo Raudsepale. Kolmas tuba on rakendust leidnud muuseumi kontorina, kuhu on kavandatud muuseumi rajaja Heino Lääne nurk ja mille väljapanek jutustab muuseumi loomisest.

Koolimajja on plaanis paigutada radiaatorid, et ruume ka  külmal ajal kasutada saaks. Lisaks õpilaste kodu- ja ajalootundidele on siin võimalik korraldada koosolekuid ja koolitusi. Vajadusel mahutab koolimaja kuni 40 inimest. Juba Kõola kooli vana söögilaua taha mahub istuma 12 inimest.

Talumuuseumi vanemaid hooneid ootab samuti ees värskendus. Vana suitsusaun saab uue sindelkatuse, rehetarel ja aidal vahetatakse välja rookatused. Vana rehetare katus näeb oma rohelise samblavaibaga küll igati kena välja, kuid vihma eest kaitseb hetkel ainult kile katuseharjal. Vana väliköögi asemele ehitatakse aga uus palkidest katusealune.

i

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus