Mõttetalgud otsivad Jõgevamaale koja- ja talguvanemaid

Möödunud kevadel koristustalgud korraldanud teevad tänavu 1. mail mõttetalgud, milleks nad vajavad Jõgevamaalt inimesi, kes oleks nõus hakkama mõttekodade vanemateks ja talgujuhtideks.

Eestis avab 1. mail uksed rohkem kui 400 mõttekoda, neist praeguse seisuga Jõgevamaal 14. Miinimumprogramm näeb ette, et igas vallas või 2500 elaniku peale on vähemalt üks mõttekoda. Kuid mõttekodasid võib igasse valda kerkida mitu.

Mõttetalgute eesmärk on leida põletavatele küsimustele loovaid lahendusi. Talgud käsitlevad olulisi teemasid nii kohalikul kui ka üleriigilisel tasandil. Teemad pole praeguseks veel kindlaks määratud, kuid mõttetalgute Jõgevamaa koordinaatori Kersti Kurvitsa sõnul pakutakse kaks teemat välja korraldajate poolt ja ühe valib mõttekoda ise.

Eelnevalt on välja pakutud teemaarendusi, kuidas panna eestimaalasi näiteks tervislikult elama ja toituma.

Kodasid võib juurde tulla

„Mõttekojaks sobivad kultuurimajad, koolimajad, rahvamajad ja muud kohad, kus kohalikud inimesed armastavad koos käia,” selgitas Kurvits.

Iga mõttekoja juurde on vaja kojavanemat, kes hoolitseks, et 1. mail oleksid selle uksed avatud, vajalik tehnika ja muu korralduslik asi paigas.

Nii on mõttekoja vanema roll tagada ruumid, vajalik tehnika ja kutsuda kohalikke inimesi üles osalema. Korraldajad ootavad vanemalt arvamust neist teemadest, mida tema mõttekojas arutama peaks.

Peale kojavanema kuulub mõttekoja juurde ka talgujuht, kes tuleb mõttekoja vanemale abiks mõttetalgut vedama. Vabatahtlike registreerumine talguvanemateks juba käib. Talguvanem ei pea tulema just antud koja piirkonnast, ta võib olla ka kaugemalt.

Kersti Kurvits rõhutas, et praegu pole kodade nimekiri lukku pandud ja neid võib veel juurde tulla. „Läbirääkimised käivad kolme uue võimaliku koja üle,“ lisas ta. Kui kusagil soovivad inimesed ise oma mõttekoja luua, et ühiskonna elus olulistel teemadel kaasa rääkida, siis see võimalus on Kurvitsa sõnul alati olemas. Kodade asutajad võiksid oma tegemistest ka Kersti Kurvitsale teada anda kas telefonil 5208 423 või meiliaadressil kersti.kurvits@jaek.ee.

Inimesed on ise aktiivsed

Kersti Kurvitsat rõõmustas, et tema üleskutsele lüüa mõttetalgutel kaasa, vastasid kohe Jõgeva vald, Palamuse rahvamaja. „Kõik, kelle poole olen pöördunud, on olnud huvitatud kaasalöömisest,“ lisas ta.

Tema sõnul ühendavad  külaseltsid Teeme Ära! kampaania mõttekojaga ehk teevad samal päeval nii koristus- kui ka mõttetalgud.

Mõttekodade arutelud toimuvad avatud ruumi meetodil, st igal inimesel on võimalus arutleda selle teema üle, mis talle huvi pakub. Arutelud salvestatakse veebikaameratega ja neid saab internetis jälgida. Talgujuhid teevad leitud lahendustest kokkuvõtted, need edastatakse korraldajatele. Nii moodustub lahenduste või heade mõtete andmepank, mida inimesed on välja pakkunud Eesti elu paremaks muutmiseks. See kokkuvõte muutub internetis kõikidele kättesaadavaks.

Kadri Suni sõnul on tema jaoks praegu kõik veel üsna toores, ei ole paika pandud teemat ega ruume.

„Eks valdades ja linnades korraldatakse ju ikka aeg-ajalt erinevas vormis mõttetalguid, ajurünnakuid või arutelusid. Põltsamaal toimus näiteks eelmise aasta oktoobri lõpus kahepäevane Tulevikulinna mäng, kus osales vanu ja noori linnainimesi avalikust, era- ja kolmandast sektorist, et arutleda Põltsamaa tuleviku üle,” märkis Suni.

Tema hinnangul on igasugune algatus, mis kutsub üles inimesi Eesti ja kohaliku elu küsimustes kaasa rääkima ja plaani pidama, kuidas midagi paremaks muuta, tervitatav. „Eks see oli ka peamine põhjus, miks me olime valmis mõttetalguid Põltsamaal korraldama. Ikka on huvitav kuulda, mida inimesed ühest või teisest asjast arvavad. Võib-olla hakkab just sel mõttetalgul idanema mõni selline idee, millest tõesti tasub kinni haarata,” lisas ta.

Kadri Suni sõnul ei ole veel otsustatud, milline tuleb teema,  mille üle Põltsamaal juurdlema hakatakse. „Üks mõttesuundi on olnud Põltsamaa atraktiivsuse suurendamise ja lossi arendusega haakuv teemadering. Kui kellelgi mõlgub mõtteis mõni oluline probleem, mille üle oleks vaja kindlasti ajusid ragistada, siis võib kojavanemale Raivole julgelt märku anda meilile aukk@hot.ee. Ja loomulikult võivad Põltsamaal teisedki veel mõne mõttetalgu algatada,” kinnitas ta.

Teeme Ära! 2009, Minu Eesti, Jõgevamaa kojavanemad

Põltsamaa — Raivo ja Kadri Suni aukk@hot.ee

Põltsamaa vald — Liia Lust  liia.lust@mail.ee 

Sadala — Pille Tutt  pille@jogevamv.ee 

Palamuse — Valdi Reinas rahvamaja@palamuse.ee

Jõgeva vald — Vello Lukk  vello@jogevavv.ee ja Janar Hannolainen janarhan@gmail.com 

Mustvee — Aive Tamm aive.tamm@jogevakoostookoda.ee

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus