Motonaine vallutas Nordkapi

Ajaloolist reisi hakkas Egge koos abilistega ette valmistama juba möödunud aastal. Kuna oli teada, et ilmaolud on Põhja-Norras suurema osa aastast keerulised (vihm, lumi, tuul, lörts), siis pandi kokku väga korralik sõidu- ja reisivarustus. Ka sõiduriist ? mootorratas Suzuki GS 500 E ? käidi põhjalikult üle ning varustati korraliku tuuleklaasi, soojendusega käepidemete, elektrisüsteemi kontrollseadmete, termomeetri ja kellaga, samuti korraliku pakiraami ja kolme mahuka matkakonteineriga.

Konsultandina oli ettevalmistuste juures abiks Jõgeva MC liige Urmas Kauniste, kes osales 1992. aastal eestlaste esimesel motoekspeditsioonil Nordkappi. Sama ekspeditsiooni tegid tookord kaasa ka Jõgeva MC president Igor Ellisson ja tema kaksikutest pojad Argo ja Eigo.

“Poisid oli toona vaid 12-aastased ja selleks, et nad oma Delta-mopeedidega piiri taha sõitma pääseksid, tuli alt tõmmata nii Soome tolli kui ka politseid. Nüüd võib sellest juba rääkida, sest poisid on suureks kasvanud ja sõidavad raskete ratastega,” meenutas Igor Ellisson.

Kaksteist aastat tagasi dikteerisid aga noorte Ellissonide sõiduriistad seltskonnale paraja teotempo: 40 km tunnis.

Nõuab iseloomu

Tsikliroolis Nordkapi vallutanud Egge Edussaar on Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud metallikunstnik. Kuigi Egge ei ela mitte Jõgeval, vaid Tallinnas, on ta, nagu teisedki Jõgeva MC liikmed, tegev olnud Jõgevatreffide ettevalmistamise ja korraldamise juures. Sealjuures on vaja läinud ka tema kunstnikuoskusi.

“Omapäi Nordkapil ära käimine nõuab, eriti noorelt neiult, tugevat iseloomu ja suurt pühendumist. Kaks korda sealsamas käinuna võin öelda, et see pole Tallinnast Võrru sõitmine. Ilm on sealkandis väga heitlik. Ühel reisil päästsime näiteks poolpalja jaapanlase külmumisest. Ta oli küll jalgrattal Nordkappi välja jõudnud, aga kui meie teda kohtasime, oli tema seisund juba üsna kriitiline. Alles siis, kui olime talle klaasitäie “Vana Tallinnat” sisse jootnud, läks mehel selgroog nii pehmeks, et hakkas kummardama ja tänama,” meenutas Igor Ellisson.

Egge Edussaare Nordkapi-matka aitasid läbi viia Bike World, Yamaha Keskus, Loodus Invest, VEK Foto, Akumaailm, EMF ja Jõgeva MC.

Suursündmused tulekul

Jõgeva MC tegemiste hulgas on praegu muidugi esiplaanil tuleval aastal Tartus toimuva ülemaailmse motomatkajate kokkutuleku ehk FIM-Ralli ettevalmistamine. Suurkokkutuleku korraldusõiguse pälvis Eesti tänu siinsete motomatkaürituste, eriti Jõgevatrefi heale rahvusvahelisele mainele, samuti sellele, et põhiliselt Jõgeva MC liikmetest koosnenud toimkond sai edukalt hakkama kolm aastat tagasi Põltsamaal toimunud FIM-Motocamp’i korraldamisega. Juuni algul tuleb FIMi ehk Rahvusvahelise Mootorrattaspordi Föderatsiooni mototurismikomisjoni kolmeliikmeline delegatsioon tutvuma FIM-Ralli ettevalmistustega, juuli algul osaleb Jõgeva MC esindus aga tänavusel FIM-Rallil Hollandis, kus uudistatakse sealsete korraldajate tööd ning reklaamitakse tuleva-aastast suurkokkutulekut. Muuseas, Nordkapil käinud Egge Edussaar on tegev FIM-Ralli 2005 logo loomise juures.

“Jõgevatreffide taseme tõusule on suurel määral kaasa aidanud Jõgevamaa inimeste positiivne suhtumine motomatkajatesse ja motomatkamisse. Kahju, et peame FIM-Ralli reglemendist lähtuvalt selle suurürituse majutusvõimaluste poolest rikkamas Tartus korraldama,” ütles Igor Ellisson.

Et olusid testida, korraldatakse teatavasti ka tänavune Jõgevatreff Tartus.

URMAS KAUNISTE
RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus