Motomatkajad kahekümnendat korda Kuremaal

Kuremaal algas üleeile XXVI rahvusvaheline motomatkajate kokkutulek Jõgevatreff. Ehkki kokkutuleku järjekorranumber pole ümmargune, võib sündmust ikkagi juubelikokkutulekuks nimetada, sest Kuremaal leiab see aset kahekümnendat korda.


Enne, kui kokkutulek 1997. aastal Kuremaal “kanda kinnitas”, jõuti seda pidada näiteks Peipsi ääres Rannal, Saaremaal Karujärve ääres ja Saadjärve ääres Kukulinnas, 2004. aasta kokkutulek toimus aga mitmel põhjusel Tartus. Ent Jõgevatrefi päriskoduks on siiski Kuremaa.

“Kuremaal on olemas kõik, mida on vaja kvaliteetse ürituse korraldamiseks: loss, hostel, ujula saunadega, järv, piisavalt pinda telkimiseks jne,” ütles Jõgevatreffi korraldava motomatkajate klubi Jõgeva MC eestvedaja Eigo Ellisson.

Tema sõnul on Jõgevatrefi korraldusmeeskonnas umbes viiskümmend inimest mitmest motomatkajate klubist ning kokkutuleku kordaminekule aitavad kaasa ka toetajatest koostööpartnerid.

Ajasin Eigo Ellissoniga Kuremaa lossi ees juttu neljapäeva õhtupoolikul ning kogu selle aja vooris motolaagri väravast sisse üha uusi ja uusi kokkutulekulisi.

“Tulijate seltskond on kirju nii rahvuse kui ka ameti poolest. Kirju on ka nende masinapark. Võib näha tuliuusi tsikleid, mis esimese pikema sõidu teinud just siia, Kuremaale, aga ka viiskümmend aastat vanu “veterane” – mõned neist üles vuntsitud, mõned originaalkonditsioonis ehk roostesed,” märkis Eigo Ellisson. “Esimese päeva, st neljapäeva õhtuks saabub tavaliselt kohale tuhatkond kokkutulekulist, sest paljudel on vaja reedel veel tööl olla, aga lõpuks on loodetavasti taas “Kuremaa keskmine” ehk kaks ja pool tuhat osalejat koos.”

Motolaagris pakutakse mitut laadi meelelahutust. Neljapäeva õhtul astus laagrilaval üles ansambel Belka, eile õhtul aga koguni kaks bändi: Miss Velvet & The Blue Wolf ning Tanel Padar & The Sun. Kui viimast teavad Eestimaal kõik, siis esimene on siinkandis tundmatu. Põhjuseks lihtne asjaolu: bänd on pärit USA-st.

Ka täna, viimasel laagriõhtul, astub üles kaks bändi: Boogie Company ja Köömes. Õhtujuht Margus Pilt ja DJ Andrus Pirso on rahvast lõbustamas igal õhtul. Igal õhtul korraldatakse lava ees ka meelelahutuslikke mänge. Kes soovib, võib ära proovida Eesti rahvusliku spordiala – kiikingu – või testida oma käe ja silma täpsust vibu lastes. Igavust ei pea tundma ka laagris viibivad lapsed: neile jätkub tegevust lastetelgis.

Järvevesi soe

“Kuremaa järve vesi on just kokkutuleku ajaks soojaks saanud, nii et motorahval on võimalus rannamõnusid nautida või siis järvelaevaga Linda mõni tiir teha,” sõnas Eigo Ellisson.

Eile külastasid motomatkajad organiseeritult Tartumaal tegutsevat lennundusmuuseumi ja uut Eesti Rahva Muuseumi.

“Need, kes kakskümmend ja enam aastat Jõgevatrefil käinud, tunnevad Eesti vaatamisväärsusi päris hästi,” kinnitas Eigo Ellisson.

Tema sõnul võtab Jõgevatrefi korraldamine temalt ja ta sõpradelt palju aega, aga ilma selle kokkutulekuta ei kujutaks nad ka oma elu ette.

“On tore näha, et me ei tee Jõgevatreffi iseendale, vaid seda on vaja päris suurele motomatkajate ringile. Tundub, et me oleme selle ürituse juures midagi algusest peale väga õigesti teinud, sest Jõgevatreff on ilma kahtluseta Eesti parim ja suurim motorahva kokkutulek,” ütles Eigo Ellisson.

Jõgevatrefile pani veerand sajandit tagasi aluse tema isa Igor Ellisson, kes oli motomatkaentusiast juba nõukoguse ajal. Igori Jawa, millega ta omal ajal Kaukaasia, Kesk-Aasia ja muud kaugemad paigad läbi sõitis, on nüüd tema poegade Argo ja Eigo eestvõttel algosadest uuesti kokku pandud ja päris edeva väljanägemise saanud. See legendaarne tsikkel on kokkutuleku ajal väljas Kuremaa lossis.

Tulid tervitama

Neljapäeva õhtul õnnestus näha ka hetke, mil Igor ise Kuremaale saabus. Kohe hakkas tema ümber kogunema vanu, maanteetuules karastunud motomehi, kes teda tervitada soovisid. Üks neist oli kõigil Jõgevatreffidel kohal viibinud Pentti Arpiainen, kelle kodupaigaks Kiuruvesi Soomes.

“Selliseid mehi, kes kõigil Jõgevatreffidel käinud, on kokku ehk kümmekond, mitte rohkem,” arvas Eigo Ellisson.

Ehkki kokkutulekulisi oli neljapäeva õhtul tõesti kohal veel üsna hõredalt, ei saanud need, kes juba saabunud, tuju üle kurta. Võhmalase Rein Kessleri ning tema Soomest Kemi lähedalt Kuivaniemilt pärit sõprade Erkki ja Ville Hakoköngäse jaoks on Jõgevatreff igasuvine võimalus mõned päevad koos veeta, lõbutseda ning maailma asjade üle aru pidada.

“Saime Erkkiga tuttavaks siis, kui Soomes tööl olin,” ütles Rein Kessler. Nüüd on Erkki ja ta poeg Ville minu kodus alati oodatud,” kinnitas Rein.

Kui temal oli Kuremaale tulla üsna lühike maa, siis Erkki ja Ville olid kokkutulekule jõudmiseks läbinud 930 kilomeetrit, sest nad elavad üsna kaugel Põhja-Soomes.

“No mis see 930 kilomeetritki on!” viskasid Hakoköngäsed nalja.

Kui Ville näitas uhkelt oma kätega remonditud ja kiiskava sinise värvkatte saanud tsiklit, siis Reinul oli ette näidata hoopis teist laadi uunikum: möödunud sajandi kuue- või seitsmekümnendatest pärinev presenttelk, mida vihma ajal seestpoolt puutuda ei maksa, sest siis hakkab see kohe läbi laskma. Nii et Jõgevatreff on ka koht, kus hoitakse ja väärtustatakse mototurismi ajalugu.

Täna on see oodatud päev, mil motomatkajad oma aiaga piiratud laagrist välja tulevad ning paraadkorras Palamusele sõidavad. Kolonn hakkab Kuremaalt liikuma kell kolmveerand kaksteist päeval ning orienteerivalt kella poole üheks jõuab see Mutso, Õuna, Nava ja Luua kaudu Palamusele. Jõgeva kesklinnast läbi ei sõideta, nii et need jõgevalased, kes tsiklimehi-naisi tervitada tahavad, peavad tõttama äärelinna.

Et Palamuse laululava, kus kahe eelmise motoparaadi ajal kultuuriprogramm toimis, on praegu remondis, kandub seekord sündmuste raskuspunkt Palamuse gümnaasiumi ja vallamaja juurde. Tsiklid pargitakse koolimaja ümbrusse, ansambel Kukeprotest ja kohalikud taidluskollektiivid esinevad vallamaja tagusel terrassil, vallamaja kõrval võtavad kohad sisse kümmekond kodumaise käsitöö ja toidukraamiga kauplejat.

Vallamaja juurest mäenõlvalt on hea jälgida ka võrrivõidusõitu, sest võistlusrada kulgeb osaliselt mööda Palamuselt Kaarepere poole kulgevat teed ehk ametlikult Pikkjärve-Palamuse kõrvalmaanteed. Nimetatud maantee 5. kilomeeter on täna kella 11-17 liikluseks suletud.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus