Möödub 500 aastat Surmatantsu looja surmast

Eile algasid Euroopa Muinsuskaitsepäevad. Kuni laupäevani toimub Tallinnas  mitmeid üritusi, millest kõige ulatuslikum on kolm päeva kestev Bernt Notke konverents. 

Homme kell 16 tutvustab Vabaduse väljakut Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti muinsuskaitseosakonna juhataja Boris Dubovik.

Neljapäevast  laupäevani peetakse Tallinnas rahvusvahelist konverentsi, sest Surmatantsu looja surmast möödub 500 aastat.

Ühtlasi peetakse ka Niguliste muuseumi 25. sünnipäeva. 

Notke konverents avatakse neljapäeval kell 9.30 ja see lõpeb laupäeval 15.30. Sinna mahub hulk loenguid saksa ja inglise keeles. Konverenmtsil esinevad kunstiteadlased, ajaloolased ja restauraatorid Belgiast, Saksamaalt, Taanist, Soomest, Norrast, Rootsist Inglismaalt, USA-st ja Eestist. Konverentsi täpsema kava leiab Eesti Kunstimuuseumi koduleheküljelt.

Konverentsil keskendutakse eelkõige Notke loomingule, tema tuntumatele teostele Lübeckis, Aarhusis, Stockholmis, Tallinnas ja mujal. Ettekannetes analüüsitakse nii nende kunstiteoste ikonograafiat kui ka materjale ja tehnikat. 

Vaatluse all ka samas kultuuriruumis tegutsenud

Tähelepanu alla satuvad ka Notkega ühel ajal samas kultuuriruumis elanud ja loonud kunstnikud, samuti analüüsitakse, kes olid tollased kunstiteoste tellijad, kas tööd väljendasid annetajate seisust ja võimu, kas ja kuidas tellijate nimed jäädvustati. Kas kunsti abil väljendati oma aja poliitilisi ambitsioone? Räägitakse sellestki, kuivõrd on võimalik uurida pildi, sõna ja rituaali vahelisi seoseid.

Bernt Notke oli mitte üksnes kunstnik ja võimekas töökoja juhataja, kelle töid kaasaegsed imetlesid ja ihaldasid.  Tema isik ja looming on inspireerinud tänapäeva kirjanikkegi ja konverentsil käsitletakse ka Notke rolli 20. ja 21. sajandi kirjanduses.

Notke konverents, mille korraldajateks on Niguliste muuseum, Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituut ja M.C.A. Böckler-Mare Balticum-Stiftung, kannab pealkirja „Kunst, mälu ja patronaaž: Läänemere regiooni visuaalkultuur Bernt Notke ajal”. Esimesel kahel päeval toimub see Niguliste muuseumis ja viimasel päeval TLÜ Ajaloo Instituudis. 

Euroopa muinsuskaitsepäevad mujal Eestis

Reedel kell 10    algab Pandiveres konverents „Vabaõhu- ja kohamuuseumid muinsuste kaitsel”, kus Eesti Vabaõhumuuseumi ja Liberty suvemõisat tutvustab Oliver Orro ja Kalamaja kalmistuparki Artur Ümar Tallinna Kultuuriväärtuste Ametist.

Tasuta külastuspäevad on järgmistes muuseumides: 11. septembril  kell 15 – 18    J. Poska Muuseumis Kadriorus, Põltsamaa Muuseumis. Iga kuu esimesel esmaspäeval on tasuta külastuspäev Põlva Talurahvamuuseumis ja Tartu Ülikooli Arvutimuuseumis, iga kuu viimasel teisipäeval on tasuta lahti Eesti Vabaõhumuuseum.

Heakorratalgud korraldatakse Kuigatsi mõisas ja pargis Valgamaal ja Saadjärve linnamäel Tartumaal. 

Eesti tähistab koos teiste Euroopa riikidega Euroopa Muinsuskaitsepäevi alates 1993. aastast.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus