Mõnus vestlus romaanist

Betti Alveri muuseumi ajendas romaanivõistlusele pühendatud konverentsi pidama asjaolu, et kirjastuse Loodus 80 aasta tagusel esimesel romaanivõistlusel sai Betti Alver oma ?Tuulearmukese? eest teise auhinna. Konverentsil sai kuulda 2004. aasta romaanivõistluselt eesti lugejate lauale jõudnud Olavi Ruitlase ?Kroonu? ja tänavuse romaanivõistluse võidutöö ? Tiina Laanemi romaani ?Väikesed vanamehed? ? sünniloost.

?Minu romaan on sellest, mis tavaliselt n-ö fassaadi taha jääb,? ütles ajakirja Anne toimetajana igapäevaleiba teeniv Tiina Laanem. ?Meedia armastab serveerida lugejaile edulugusid või siis jälle teist äärmust ? totaalseid krahhe. See, kuidas krahh eduloo varjus tasapisi idaneb, jääb tavaliselt tähelepanuta ? nii meedias kui ka sõpraderingis.?

Kui ajakirjanikuna tuleb Tiina Laanemil enamasti vahendada teiste inimeste lugusid ning teha seda võimalikult allikatruult, siis kirjanikuna saab ta ajada oma asja: jutustada oma lugu ja luua oma kujundeid. Otseselt romaanivõistluse pärast Tiina Laanem ?Väikesi vanamehi? kirjutama ei hakanud.

?Olin romaani kallal juba aasta otsa töötanud, kui leidsin teate võistluse väljakuulutamise kohta,? ütles Laanem. ?Kuna tähtaeg oli reaalne, kirjutasin teksti selleks ajaks valmis ja saatsingi võistlusele.”

Konverentsi kokkuvõtvas vestlusringis osalesid peale Tiina Laanemi ja Olavi Ruitlase luuletajad-kirjanikud Hando Runnel ja Veiko Belials ning kirjastuse Ilmamaa direktor Mart Jagomägi.

?Võrreldes kahe nädala taguse ingliekeelse ümarlauaga ?Kirjandus ja massid? Tallinnas Kirjanike Majas, kus osales neli kirjanikku ja viis kuulajat, oli siinne suisa massiüritus,? ütles vestlusringi juhtinud Eesti Ekspressi toimetaja Kalev Kesküla. ?Siin oli üllatavalt palju ärgast publikut ja muuseumimaja ise on kirjandusüritusteks justkui loodud. Vestlusring kujunes aga sisukaks aruteluks selle üle, missuguseid romaane, kellele ja kuidas kirjutada.?

Kesküla vaimustust Betti Alveri muuseumi suhtes jagas Tiina Laanem.

?See on helge vaimuga koht. Ning muuseumina mitte liiga üle kuhjatud: ekspositsioon ei vaju siin, piltlikult öeldes, kapina selga,? kiitis Laanem.

?Konverentsi üks eesmärke oligi eesti kirjarahvale Betti Alveri muuseumi tutvustada,? tunnistas konverentsi üks initsiaatoreid, Jõgeva linnaraamatukogu töötaja Ene Sööt. ?Aga kui kursusevend Kalev Kesküla poleks appi tulla lubanud, siis poleks ma sellist asja püsti panna julenud.?

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus