Mobiiltelefon ja autorool ei sobi omavahel kokku

Möödunud suvel läbi viidud küsitluse andmetel toimub Eestis iga päev kõrvaliste tegevuste tõttu keskmiselt viis liiklusõnnetust ja 72 protsenti  autojuhtidest on viimase 12 kuu jooksul sõidukiroolis mobiiltelefoni kasutanud. Võime rööprähelda on aga müüt ning aju ei suuda kahe tähelepanu nõudva tegevusega üheaegselt ja veatult tegeleda.


Sõidu ajal mobiiltelefoniga rääkiva juhi võime ümbritsevat teadvustada ja tunnetada muutub nii, nagu ta oleks joonud kaks kuni kolm klaasi veini.

„Paraku tuleb tõdeda, et ka Jõgevamaa teed on täis roolimobiilikuid, kes ei teadvusta endale, et kõrvalised tegevused sõidukiroolis on vähemalt sama ohtlikud kui joobes juhtimine. Iga liikleja võiks hoolida endast, oma lähedastest ja kaasliiklejatest nii palju, et ei võta mõttetuid riske,“ nentis maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Reesi Efert.

Kõrvalised tegevused on ohtlikud

Maanteeameti tellitud uuringust selgus, et suur osa sõidukijuhtidest oskavad enda arvates hinnata, millal on ohutu sõidukit juhtides telefoni kasutada. Reaalsuses tuleb siiski mõista, et liikluses on kõrvaline tegevus ohtlik. On teaduslikult tõestatud, et inimene ei suuda samaaegselt ja veatult kaht tähelepanu nõudvat tegevust sooritada. Tähelepanu lülitub pidevalt kahe tegevuse vahel ümber ning mõlema tegevuse kvaliteet sealjuures langeb. Olukorras, kus on vaja kiirelt reageerida, ei suuda aju otsustada, kumb kahest tegevusest on elulise tähtsusega, ja nii võibki juhtuda, et aju ei reageeri ohuolukorrale piisavalt kiiresti.

Sel aastal on Eestis juhtunud juba üks hukkunuga liiklusõnnetus, mille üheks põhjuseks oli kõrvaline tegevus sõidu ajal.

„Kõrvalised tegevused autoroolis tapavad ja jäävadki elusid võtma, kui inimesed endale aru ei anna, kui ohtlikud need on. Ei ole turvaline, kui sõidu ajal hakatakse näiteks akent puhastama, peegleid seadistama, CD-mängijas plaati vahetama. Kui juht teeb roolis veel midagi muud, paneb ta endale vabatahtlikult koti pähe ja sõidab pimesi,“ ütles Politsei- ja Piirivalveameti juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo.

Tulekul mobiilivaba päev

Kokkuvõttes peavad kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele mõtlema kõik liiklejad. Liikluses on meil vaja kõiki meeli. Käies ringi ja kuulates kõrvaklappidest muusikat hoides pilku telefonis, ei kuule ega näe me enda ümber toimuvat. Kuna jalakäijale ja jalgratturile on eriti ohtlikud sõidu- ja raudtee ületamine, siis tuleb enne teeületust veenduda selle ohutuses.

Maanteeameti liiklusohutuskampaania „Kui juhid, siis juhi“ kestab 12. märtsist 9. aprillini. Kampaania eesmärk on kinnistada teadmist, et roolis kõrvaliste asjadega tegelemine on ohtlik ning inimene ei suuda kaht tähelepanu nõudvat tegevust samaaegselt ja veatult sooritada.

Juba eeloleval neljapäeval, 5. aprillil viiakse kolmandat korda läbi üle-eestiline mobiilivaba päev, mille eesmärk on kutsuda liiklejaid vähemalt sellel päeval liikluses mobiiltelefonist loobuma.

MERIT MÄHAR, maanteeameti avalike suhete osakonna peaspetsialist

blog comments powered by Disqus