Mis põhjustab väsimust? Kas selle põhjuseks võib olla tõsisem terviseprobleem?

SISUTURUNDUS

Väsimuse näol on tegemist sümptomiga, mis võib olla põhjustatud väga paljudest erinevatest teguritest, muu hulgas näiteks vähene päike, kilpnäärme alatalitlus, uneprobleemid või põletik organismis. See on ka sagedaseim põhjus, miks inimesed lähevad tervisekontrolli. Antud artiklis toome välja levinumad väsimuse põhjustajad.

Raua või hemoglobiini ja punavererakkude vähesus

Statistika näitab, et terve maailma rahvastikust esineb rauapuudus umbes 30% inimestest.

Rauapuudus on üks põhjustest, mis tekitab väsimuse ja jõuetustunde. Raua ülesanne organismis on transportida hapnikku kudedesse. Kui rauda on organismis liiga vähe, siis tekivadki sümptomid nagu liigeste valulikkus, juba väikesel füüsilisel koormusel hingeldamine, tähelepanu-, meeleolu- ja mäluhäired, kahvatu jume ja väsimus.

Hemoglobiini tase on otseselt seotud raua tasemega organismis. Organismil on tarvis piisavalt punavererakke ja hemoglobiini seleks, et tagada organismi varustatus hapnikuga. Kui olukord on vastupidine, siis on tegemist kehvveresusega ja see süveneb aja jooksul ning põhjustab ka muid probleeme. 

Rauapuuduse põhjused ja ravi

Väga tihti on rauapuuduse põhjustajaks toit, mis on rauavaene. Et rauapuudust vältida, tasub süüa toite nagu kuivatatud puuviljad, kaunviljad, spinat, munad, maks, sea-, looma- ja lambaliha, austrid. Raua omastamisele aitab kaasa näiteks hapu mahl.

Rauda saab organismi juurde ka rauapreparaadiga. Tasub meelde jätta, et omapäi rauda lisaainena võtta ei ole hea mõte, kuna nii võib lihtsasti oma organismile hoopis kahju teha. Tuleks minna arsti juurde ning teha vereproov, mis näitab ära hemoglobiini sisalduse veres, punavereliblede arvu ja ferritiini ehk rauavaru.

Probleemid kilpnäärmega

Kilpnäärmehaigusi esineb umbes 5% maailma elanikest. Nii kilpnäärme ala- kui ületalitlus võivad põhjustada väsimust. Tihedamini esineb kilpnäärmeprobleeme naistel. 

Kilpnäärmeprobleemide põhjused ja ravi

Kilpnäärmeprobleemid tekivad joodivaeguse tõttu. Just naistel kasvab joodivajadus raseduse ja ka puberteedi ajal. Joodi saab inimene peamiselt söögist, eriti piimasaadustest, munast ja mereandidest. Samuti ka joogiveega põhjaveest. 

Kilpnäärmeprobleeme saab välja selgitada hormoonide taseme kaudu. Kui on tegemist kilpnäärme ületalitlusega, siis toodab kilpnääre liiga palju hormoone. Üks esimesi sümptomeid on kaalulangus, olenemata suurenenud söögiisust, lisaks liighigistamine, närvilisus, käte värisemine ja muidugi väsimus.

Kui kilpnääre toodab liiga vähe hormoone, on tegemist alatalitlusega. Sellises olukorras võib inimene tunda end väsinuna, nahk muutuda kuivaks, ainevahetus muutuda aeglaseks, mistõttu kehakaal tõuseb ja juuksed võivad välja langeda.

Kilpnääre on väga tihedalt seotud närvisüsteemiga, mis tähendab, et kilpnäärmega seotud probleeme võivad põhjustada liigne pinge ja stress, aga samas on need samad ka kilpnäärmehaiguste sümptomid.

D-vitamiini puudus

D-vitamiin mõjutab inimese immuunsüsteemi, on tähtis luudele, hammastele, lihastele ja koordinatsioonile ja osaleb fosfori ja kaltsiumi ainevahetuses.

D-vitamiini puuduse põhjused ja ravi

D-vitamiini puudust esineb 75% eestlastest just seetõttu, et parim allikas selleks on päike, aga meie piirkonnas on seda vähe, eriti külmal ajal. Sellepärast on see ka üks peamisi väsimuse põhjustajaid.

Vereanalüüs aitab teha kindlaks, kui palju ja kas üldse on tarvis D-vitamiini preparaadina juurde tarbida. Soovituslik on võtta septembri lõpust mai alguseni D-vitamiini õlipreparaati ning süüa aasta läbi kõrge D-vitamiini sisaldusega toite, näiteks piimatooted, seened, maks, rasvane kala, porgandid ja muna.

Eestlastest esineb väsimust sellisel määral, mis viitab väsimussündroomile lausa umbkaudu 70% inimestest. Kuna väsimuse põhjustajaid on palju, siis tasuks minna üldisesse tervisekontrolli, mille käigus tehakse erinevad analüüsid.

blog comments powered by Disqus