Minister hoiab silma peal ETKI masinapargil ja Peipsi kalurite muredel

Maaeluministri Mart Järviku külaskäik Jõgevamaale reedel ja laupäeval sisaldas peamiselt tutvumist Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) tööga reedel ja Mustvee linnapäevade külastust laupäeval.


„Alustasime ETKI-s kella ühe ajal ja lahkusin sealt alles pärast tööpäeva lõppu,“ rääkis maaeluminister. ETKI ei ole ministrile sugugi võõras. Mart Järvik töötas Soome ettevõttes Antti Teollisuus müügiesindajana, kui ETKI sellelt 25 aastat tagasi kuivatid ja elevaatorid ostis. „Töötavad siiani, on hästi korras hoitud ja minu suureks rõõmuks on sordiaretajad nendega rahul,“ ütles Järvik.

Minister tutvus põhjalikult nii ETKI töö, hoonete kui ka tehnikaga. „ETKI masinapark on vananemas. Seda on kindlasti vaja lähiajal uuendada. Kuigi ETKI-s on väga head mehhaanikud, võib liiga väsinud tehnika ka hea hoolduse korral lihtsalt üles öelda. Väga halb, kui see juhtuks näiteks koristusajal. Sain ettekujutuse, mida on vaja teha ja milline on eelarve,“ tõdes minister, kes on oma taustalt tehnikainimene.

Üle said vaadatud ka instituudi hooned. „Käisin juba kevadel ETKI uuel teraviljaaretuskeskusel pärga maha võtmas. Sinna tulevad sordiaretajatele tõesti head töötingimused. Ega ehitustegevus instituudis sellega kindlasti ei piirdu. Juba sel aastal läheb projekteerimine uuesti lahti. ETKI vajab vähemalt kaht uut kaarhalli ja üht toekamat hoonet. Kasvuhoonete rekonstrueerimine tuleb loodetavasti kolme-nelja aasta pärast,“ rääkis minister sordiaretajate elust.

Praeguse valitsuse koalitsioonilepingus on lubatud põllumajandusteaduse rahastamise olulist suurendamist. „ETKI eelarve on sel aastal suurem kui mullu ja tuleval aastal kindlasti suurem kui tänavu,“ sõnas minister. „Seda, kas me teadusrahastuse soovitud protsendini lähiaastatel jõuame, ei oska ma muidugi praegu veel öelda,“ nentis maaeluminister.

Laupäeval käis Mart Järvik Mustvee linnapäevadel, ostis laadalt mitut sorti suitsukala ning vestles ka kaluritega. „Kuulasin kalurite muresid. Pean end nendega põhjalikult kurssi viima. Ei saa lubada, et mehed omavahel päriselt tülli lähevad,“ arvas minister.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus