Millised kevadised toimetused on Teil teoksil?

Kersti Rebaste, Palamuse Gümnaasiumi abiturient:

?Kuna kaheteistkümnes klass on lõpetamisel, siis see kevad on eriline ja möödub rohkem õppimise tähe all. Tuleb teha viis eksamit ja viimane aeg on õppida ja seniõpitut üle korrata. Esimene riigieksam ongi juba laupäeval ja loodan, et saan kirjandi kirjutamisega hästi hakkama. See on vast lihtsam kui keemiaeksam, kus tuleb väga palju valemeid ja muud meelde jätta. Kirjandi teemasid me loomulikult veel ei tea, kuid eelistaksin kirjutada inimestest, nende suhtumisest ja suhetest. Eks õppimise kõrvalt leiab aega ka puhkamiseks ja lõbutsemiseks ja kodusteks tegemisteks. Esimesed kevadtööd, nagu taluümbruse korrastamine ja prahi põletamine, sai juba ammu ära tehtud. Nüüd tuleb aknad pesta ja aidata küttepuid varju alla vedada, vanaisal algavad aga põllutööd.?

Erna Rohtmets, pensionär Jõgevalt:

?Praegu pole midagi erilist käsil. Mul väike platsike aiamaad Siimustis, käin ikka seal. Riisusin ja põletasin sinna kogunenud puru juba ammu tasakesi ära, nüüd käin seal niisama istumas ja omi mõtteid mõlgutamas. Vaatan, kuidas linnukesed pesa teevad ja kuulan, kuidas nad mulle laulavad. Minul pole enam kuhugi kiiret, eks kevadärevus ja kiirustamistuhin tabab rohkem nooremaid. Siimusti kalmistul käin ka päris tihti. Mul vanamees ju seal ja eks ma pean ikka vahtima, kas ja kuidas ta puhkab. Minagi ootasin juba kevadet, et saaksin mulla sees siblida. Olen maamutt ja linnaelu mulle eriti ei istu. Taimi ma istutamiseks enam ette ei kasvata ? mul ju toas sõber Albert, kellele meeldib kõike üles kraapida.?

Endel Kasvo, müügijuht Põltsamaalt:

?Tegelen kalamüügiga ja kevadel algab uus hooaeg, kui kalavalik on suurem ja tööd rohkem. Seni saime vaid traaliga püütud räime, pühapäevast läheb traalipüük kinni ja algab mõrrapüük, sealt saab aga palju ilusamat ja maitsvamat kala. Latikat ja lutsu saab ka poodi tuua, varsti tuleb haugi aeg. Esimene kevadine koduümbruse ja aia koristamine sai juba ammu tehtud, kasvuhoones on tomatitaimedki juba õige suured. Eelmisel nädalal said ka sibulad, lille-, tilli- ja kõiksugu muud seemned ostetud, nii et kevadkülviks oleme valmis. Tõsi küll, aiatöö ja taimedega õiendamine on rohkem mu abikaasa asi, kuid eks minagi teen kodus midagi. Autol ongi viimane aeg talvekummid suviste vastu vahetada.?

Dagmar Jürisson, müüja Jõgevalt:

?Selle aasta kevad on mul veidi teistmoodi kui varasemad, sest olude sunnil kolisin maalt linna. Praegu on käsil korteri remont, mis küll veidi venib, kuid küllap ta tasapisi valmis saab. Vähemalt üks igakevadisi esimesi töid ? akende pesemine ? lükkub kaugemasse aega. Talveriided on veel pakkimata, sest mine seda ilma tea, vahepeal tuligi juba talv tagasi. Maal oli majapidamine, loomad ja maa ning tööd palju rohkem, kuid ütleksin, et maaelu oli isegi kergem ? sai vähemalt oma energiat rohkem välja elada. Selles suhtes on linnaelu ja töö minu jaoks raskem. Oleks ju kena, kui suure kortermaja ees oleks lillepeenar, aga siin pole seda vist mõtet teha, et linna koerad ja kassid saaksid seal asjal käia või pätipoisid lilli kiskuda.?

Anne Moks, raamatupidaja Kuristalt:

?Polegi sellist aega, kui pole midagi teha. Kevadtööd on suure hooga alanud ja sellel ei paistagi lõppu tulevat. Tänavune varajane kevad on töid soosinud ning majaümbruse ja aia korrastamisega sai juba varakult pihta hakata. Kevadlilled õitsevad ja iga päev toob mõne rõõmukillukese. Rõõmustav sündmus oli seegi, et meie maja sai paar nädalat tagasi uue katuse. Eelmisel nädalavahetusel tegime talgud ja võtsime maha mõne vähemalt paarisaja aasta vanuse lehtpuu, mille pärast olime kogu aeg hirmul, et need mõne suurema tormi ajal meile kaela murduvad. See kevad on alanud mul imehästi ja loodan saada veel teisegi kevade: augustis, kui Lõuna- Aafrika Vabariigis kevad algab, lähen sinna oma tütrele ja lapselapsele külla.?

Valter Meos, maamõõtja Sadalast:

?Põhitöö käib nagunii aastaringselt, praegune eelis on vaid see, et maamõõtja ei pea külmetama ja lumes sumpama. Kodustest töödest on mul teoksil muru rajamine, metsa istutamine, puude lõikamine, kändude juurimine, vanast laudast puhkeruumiks ümber ehitataval osal mõne alumise, veidi pehkinud palgi vahetamine. Aia- ja põllumaa vajab ka harimist ja kartul panemist, kuid sellega on veel veidi aega. Õigupoolest sai kevadtöödega hakatud pihta juba varakult: maa oli nõnda pehme, et uue muruplatsi jaoks sai uudismaad raadata hilja sügisel ja isegi jaanuaris, nüüd jääb vaid silumine ja muruseemne külvamine. Kevadel lähevad naised ilusaks, aga nüüd on nii kiire, et mul pole aega isegi neid vaatama jääda.”

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus