Mida tuleks teha, et noored välismaal töötamise asemel valiksid töö kodumaal?

Viive Kibena, Põltsamaa Ametikooli direktor

Meie koolitame noori oma riigi, oma piirkonna ja ka oma maakonna ettevõtete jaoks. Mina leian, et kuna Eesti riik maksab ametikoolis õpetamise eest, siis ei tohiks koolist omandatud teadmisi rakendada võõrale riigile ja ettevõtetele kasumi teenimiseks.

Samas ei saa ka õpilasi keelata välismaale tööle minemast, kui see on seotud kogemuste omandamisega, kuid siiski leian ma, et see periood võiks piirduda mõne kuu, mitte aastatega.

Selle saavutamiseks peame rohkem tegema koostööd ettevõtjatega ning firmad peaksid maksma konkurentsivõimelist palka, sest noorele inimesele on töötulu muudest kriteeriumitest tähtsam.

Samas leian, et Eestis makstavad palgad ei olegi nii kehvad, et peaks parema palga lootuses välismaale tööle tormama. Loomulikult ei saagi kohe pärast kooli lõpetamist loota, et kohe on kõrge palk, elamispind ja muud hüved, noor inimene peab enne kõike saama kogemusi ja praktikat.

Samas võiksid ka ettevõtjad selle nimel vaeva näha, et töötajal oleks võimalikult laialdased oskused ning oma töötajaid aeg ajalt ka koolitada. Muidugi on praegu  igal pool kehv majanduslik olukord ja nüüd ei pruugi välismaale õppima minek olla nii ahvatlev. Nii palju kui ma meie kooli õpilastega suhelnud olen, on nad kodu armastavad ning ülepeakaela välismaale ei kipu. 

Helle Kajaste, Jõgeva Linna haridustöö peaspetsialist

Mina leian, et välismaal töötamine ja kogemuste saamine ei ole üldse halb variant, sest lisaks uutele kogemustele aitab välismaal elamine ka silmaringi avardada.

Kui noor inimene on  ilma näinud, siis elu on näidanud, et lõpuks jõutakse ikka kodumaale tagasi. Vägisi ei saa kedagi kodus kinni hoida, see variant lihtsalt ei toimi. Samas ei saa väike koht pakkuda noorte jaoks atraktiivsust ja hüvesid, mis on olemas suuremates linnades.

KÜSIS EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus