Mida tähendab Teile advendiaeg?

Monika Normak, Uuetoa talu perenaine Võduverest:

“Minu jaoks on see jõulude ootamise aeg. Saab pühadeks ettevalmistusi teha ja vahel istuda küünlavalgel, mõtiskleda olnust ja unistadagi. Unistama peab, see viib elu edasi. Minu põhiline unistus, et mul kasvaksid lapsed suureks, et nad oleksid terved, tublid ja töökad, ongi täitunud ? meie peres on neli last.

Olen veidi vanamoodne ega hakka jõule liiga vara ootama, nagu seda kauplustes näeb. Mitte enne esimest adventi, sest enne seda on ju isadepäev, mardi-, kadri- ja teised päevad. Jõulude tähistamisel on meie perel oma kindlad traditsioonid, näiteks jõulupudingu valmistamine. Selle tegemise oskus on kandunud põlvest põlve, mina õpetan seda kunsti oma tütrele.?

Guido Põldkivi, Jõgeva MÜ haldusjuht:

“Sõna “advent ? adventus” tähendab tulekut ja seda, et jõulud on varsti käes. See on küünalde süütamise aeg, mis loob meeldiva meeleolu, et võtta aega maha istuda ja mõtiskleda seni tehtu ja järgmiste plaanide üle. Vana aasta ärasaatmine ja uue vastuvõtmine on palju elavam pidu ? ei siis ole selliste arutluste jaoks aega. Vaevalt et ma jõulupühade ajal kirikusse lähen, kuid kindlasti olen koos ema, äia, ämma ja teiste lähedastega. Läheme neid ise vaatama, kui nemad just meile ei tule. Jõululaupäeval süütame lahkunud lähedaste kalmudel küünlad. Olen selle aja laps, kui olid vaid näärid ja näärivana, kes tuli alles pärast jõule. Nüüd olen koos lastega nakatunud jõuluvana ootusest. Aitan päkapikkudel kingikotti täita.?

Niina Muhhina, koduperenaine Mustveest:

“Meil, õigeusklikel sellist mõistet nagu advent ei ole. Enne jõule on meil aga rangem aeg. Novembris alanud paast lõpeb alles 6. jaanuaril – päev enne Õnnistegija sündi. Jõule tähistame me vana kalendri järgi. Paastu ajal on meile lubatud vaid taimne toit, harva lubatakse süüa ka kala. Igal pühapäeval süütame kirikus oma küünla, aga kodus ikooni all põleb õlilamp iga päev. See on vaikuse ja heade mõtete aeg. Me soovime kõigile ainult head, me ei tohi kedagi vihata ega arvustada, tuleb armastada ka vaenlast. Jõulud on meile aasta üks suurem rõõmupüha, sellal on kiriku uksed ööpäev läbi avatud. Uut aastat võtame aga vastu nii uue kui vana kalendri järgi, seega tuleb meil aasta kaks korda.”

Ralf Kask, tuletõrjuja-päästja Jõgevamaalt:

?Ma pole kuigi usklik, seepärast jääb advendiaja tähtsus mulle natuke kaugeks. Esimese advendi tähistamine on jälle moodi läinud, linnades peetakse pidulikke küünlasüütamise tseremooniaid. Mina toon koju kuuse ja panen küünlad põlema alles jõulude ajal. On juhtunud, et jõuludel on meie peres veel teinegi tähendus ? sellel ajal on mu tütre sünnipäev. Olen olnud pritsimees juba üle paarikümne aasta ja õige tihti on tulnud pühade ajal tööl olla. Talvel tulebki meil rohkem tööd: on ahjude ülekütmist, küünalde uppiminemist, rasva põlemist vorstipannil ja tule lahtiminemist elektrisoojendajatest. Loodan, et tänavu tulevad meil rahulikud jõulud ja õnnetusteta aastavahetus.”

Meedi Puskar, vanavanavanaema Jõgevalt:

“See tuletab jõule ja lapsepõlve meelde. On ootuse ja rõõmu aeg. Pühapäeval panen kolmanda advendiküünlakese põlema, järgmisel nädalal neljanda – nii saab mu tuba järjest ilusamaks. Jõulud on võrratult ilus aeg, kus pere saab koos olla. See annab mulle jõudu ja rõõmu terveks aastaks. Jõuluaeg peaks inimesed ühte viima ja kõiki lepitama, ei tohiks olla ei vaenu ega vihkamist. Paljud inimesed on muutunud aga kurjameelseiks, sõprus on kadunud. Rikkad lähevad üha rikkamaks, teised aga järjest vaesemaks. Noortel pole enam jumalakartust ? sealt see tigedus ja õelus tulebki. Minu ajal olid koolis piiblitunnid, ka nüüd oleks lastele vaja usuõpetust.?

Kaie Möller, müüja Jõgevalt:

?Advendiaeg on ilus, kuid minu ametis on seda küllaltki raske tähistada. Kaubanduses on jõulud ja aastalõpp kõige töörohkem aeg, müüjatel kipuvad pühad töö sisse ära uppuma. Juba novembri alguses läheb kaupluses jõulutrall lahti, vaiksemat aega on vaid aasta esimestel päevadel. Õnneks saan tänavu jõulupühade ajal päevakese ka kodus oma pere juures olla. Kõik poed on nüüd jõulukaupa täis, sortiment on tohutult lai ? üksnes verivorste on meil kümneid sorte. Muudkui osta, kui vaid raha on. Kuusk tuleb meil koju paar päeva enne jõule. Et lapsel oleks huvitavam, võtan aega ja küpsetan piparkooke ise, vaid tainas tuleb osta.?

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus