Mida sööd, selline oled!

See idamaa vanasõna kehtib ka tänapäeval. Paljude küsitluste tulemused näitavad, et ka Eesti inimene on aru saanud: kodumaal toodetud toit on parim. Paraku kaob eestimaine toit tihti, eriti suurtes supermarketites, välismaa klantspiltidega pakendite varju, ehkki viimastelt võib lugeda sisu rohkest konservandisisaldusest.

Euroopas reisides näeme aga ka suurtes kauplustes erilette, kus on müügil kohalike põllumeeste toodetud kaup. Eestis on aga tihti nii, et kui toodadki midagi head, siis peab seda olema tonnides, ja kui toodetut müüa tahad, tuleb arvestada suurte vahendustasudega.

Tartumaa Põllumeeste Liit ja Lihatootjate Assotsiatsiooni liige AS Todas, kelle tooted valmistatakse ainult puhtast Eestimaal kasvatatud loomade lihast, tulid mõttele katsetada midagi välismaal nähtu sarnast ka Lõuna-Eestis. Kaubanduskettidega on peetud läbirääkimisi ja erilist vastuseisu polegi olnud.

Lõuna-Eestis paikneb ka palju meie kaitseväe üksusi ? nemadki võisid süüa puhast kodumaist toitu.

Selleks aga, et midagi müüa, tuleb kõigepealt teada saada, mida iga maakonna põllumehed on suutelised pakkuma, sest mida suurem on sortiment ja värskem kaup, seda rutem võidame ostjate poolehoiu.

Et planeerida edasist tegevust, viime läbi küsitluse Valga-, Võru-, Põlva-, Viljandi-, Jõgeva- ja Tartumaal.

Hea põllumees! Kui sa toodad head kodumaist kaupa, tegeled mahetootmisega või töötled oma toodangut, anna sellest teada Jõgeva Tootjate Liitu (Elviira Välbe), tel 772 1107 või 526 9217; jtl@hot.ee. Teata kauba liik, kogused ja oma kontaktandmed.

Koostame andmebaasi, võtame sinuga ühendust ja kaalume edaspidi ka ühistu loomist, et sina saaksid oma kauba eest väärilist hinda ja kodumaine toit koguks ostjate seas veelgi populaarsust. Pakkuda võiks liha- ja piimatooteid, juur- ja puuvilju, mesindussaadusi, jahu ja tangaineid, mune, maitsetaimi, omavalmistatud leiba ja saia ning igasugust muud head ja kodumaist toidupoolist. Kui andmed koos, kutsume kõik maakondade viisi kokku ja arutame läbi edasise tegevuskava.

Infot projekti kohta saab Tartumaa Põllumeeste Liidu esimehelt Jaan Sõrralt 736 6955 või 508 7320; ttl@kodu.ee.

JAAN SÕRRA,
Tartumaa Põllumeeste Liidu esimees

blog comments powered by Disqus