Mida peaksime teadma reumast

Rahva seas liigub ikka ohkamine mõnele valulikule kohale osutades: “Mul on vist reuma kallale tulnud, vanust ka juba”.

Sõna to rheuma tuleneb vanakreeka sõnast voolama, mis tolleaegse meditsiini arusaama kohaselt tähendas kehavedeliku voolamist mõnesse keha punkti, mis hetkel valutas.

Tänapäeva mõistes  ei tähenda sõna “reuma” ühtegi konkreetset haigust, kasutatakse aga rahvakeelse väljendina reumaatilise palaviku, reumatoidartriidi, osteoartroosi kohta ja selle all mõistetakse liigesehaigust üldse. 

Reumaatilisi haigusi üle saja

Eristatakse üle saja reumaatilise haiguse. Selles mitmekesisuses eristuvad põletikulised reumaatilised haigused (liigesepõletikud, sidekoepõletikud, veresoonepõletikud), ülekoormussündroomid (nn tennisisti küünarnukk, lampjalgsus, hiiresõrm, alaseljavalu) ja kulumuslikku tüüpi, eaga kaasnevad haigused (osteoartroos, spondüloos, osteoporoos).

Kõige levinum hulgiliigesepõletik on reumatoidartriit, mis on põletikuline haigus. Iseloomulik on paljude liigeste üheaegne haigestumine sümmeetriliselt mõlemal kehapoolel: randmed, sõrmede põhiliigesed, õlad, põlved, labajala liigesed.

Mitmed liigesed on üheaegselt turses, valulikud ja eriti hommikuti kanged. Reumatoidartriiti võivad haigestuda igas vanuses inimesed, naised sagedamini kui mehed. Reumatoidartriit tekib geneetilise eelsoodumuse korral mingi teadmata ärritaja toimel, autoimmuunse põletiku vallandudes. Viimane tähendab olukorda, kus organismi kaitsesüsteem hakkab ründama oma organismi rakke ja neid hävitama nii, nagu ta kaitseb meie organismi viiruste ja bakterite eest. Kuna “haigeks jäänud” kaitsesüsteem on pidevalt meiega, siis on tekkinud põletik liigestes eluaegne haigus. Haigus kulgeb ägenemiste ja vaibumistega – kord kestab liigeseturse, -valu ja –kangus. Kord see vaibub ja käsi saab jälle valuvabalt võid leivale määrida ja juustu lõigata. Kui selline ägenemine ja leevenemine  takistamatult kestab,  siis liigesed moonduvad. Töötamine ja  endaga hakkama saamine muutub vaevaliseks. 

Ravi aitab moonutusi vältida

Ravi ongi suunatud moondumiste vältimisele. Ravimeid selle haiguse korral tuleb võtta päris palju. Põletiku allasurumiseks tarvitatakse põletikuvastaseid ravimeid. Reumatoidartriidi arengut, edasikulgemist ja liigeste moondumisi takistab ravimigrupp, mida nimetatakse haiguse kulgu mõjutav ravi ehk baasravimid. Ravi määrab ja jälgib ravitulemusi reumatoloog. Haiguse kulgu mõjutavaid ravimeid on kaht tüüpi: sünteetilised ja bioloogilised. Sünteetiliste ravimite seas on esmavalikuks ehk kuldstandardiks metotreksaat, kuid sageli kasutatakse väga ägeda haiguse korral mitut ravimit üheaegselt. Bioloogiline ravi on geenitehnoloogia abil toodetav,  kindlale põletiku ainele suunatud valguline aine.

Ravim seob organismis põletikku edasi kandva molekuli ja takistab sellega põletiku lõputu taastootmise. Seda ravi alustatakse haigetel, kel põletikuvastaste ja sünteetiliste haiguse kulgu mõjutavate ravimite koostoime ei suuda reumatoidartriiti ohjeldada. Meil on see väga hinnaline ravi saadaval Eesti Haigekassa teenusena ja selle maksumus on 100 protsenti kompenseeritav, kuid ravi vajajaid on tunduvalt rohkem kui momendil ravi saajaid.

Reumatoidartriidi  ravis on oluline koht erinevate ravimeetmete kombineerimisel. Ühepalju olulised on ravimid, taastusravi, tegevusteraapia ja liigesekirurgia. Kuid oma osa on haiguste ohjeldamisel haigete ja pereliikmete koolitamine ja haiguse olemuse mõistmine, aru saamine ravivõimalustest ja ravimata haiguse mõjust liigestele ja kogu organismile. Hea ravitulemus on võimalik vaid haige, tema reumatoloogi ja perearsti omavahelises koostöös ja teineteisemõistmises.

i

PIIA TUVIK, Põhja-Eesti Regionaalhaigla reumatoloog

blog comments powered by Disqus