Metsanduskooli õpilased käisid Hispaanias praktikal

 

Kuus Luua Metsanduskooli maastikuehituse õpilast veetis pool oktoobrikuud Hispaanias, et koolis omandatud teadmisi praktikas rakendada.

Külli Sepp, Siiri Hõimla ja Hindrek Vou läbisid praktika Valencias, kus nende ülesandeks oli vaadelda ja analüüsida sealseid rohealasid. Mari-Liis Raudsepp, Anne Toode ja Olga Orlova olid praktikal golfifirmas Murcia regioonis Torre Pacheco`s, kus nad said ellu rakendada koolis omandatud teadmisi muru hooldusest ja rajamisest.

“Esialgu tekkis Hispaania kolleegidega kontakt e-maili teel. Nemad pakkusid välja, et võiks koostööd teha. Meie hakkasime otsima, kust raha saada,” rääkis Luua Metsanduskooli aiandusvaldkonna juhtivõpetaja Raili Laas. Ajal, mil toetust otsiti, tekkis metsanduskoolil läbi projekti EQUFAS kontakt ka teiste Hispaania kolleegidega. Nii tekkis koolil kaks partnerit. 

iii

Hispaaniasse sõitmise võimalus anti kuuele maastikueriala teise kursuse õpilasele, kes olid omandanud maastikukujunduse ja -ehituse üldoskused ja teadmised. Kõik, kes Hispaaniasse sõita soovisid, esitasid sellekohase avalduse. Valik tehti Laasi sõnul lähtuvalt õppeedukusest ja õpilaste aktiivsusest, arvestati tagasisidet ettevõttepraktikalt ja kaaluti, kui palju on noored kooli esindanud võistlustel ning messidel.

iii

Valencia üllatas rohelusega

iii

Valencias käisid vaatluspraktikal Külli Sepp, Siiri Hõimla ja Hindrek Vou, kohustuslik programm nägi ette, et noored peavad tutvuma üheksa pargiga. “Tööjuhendis  olevatest parkidest ja haljasaladest jõudsime külastada kõiki. Oma vabast ajast käisime läbi kogu Valencia  rohealad,” rääkis Hindrek Vou, kes enda sõnul praktikaga rahule jäi. “Hispaanias veedetud aja jooksul saime näha ja kogeda parkide ilu ning kultuuri võlu,” lausus noormees, kelle sõnul oli kogu reisi juures ainsaks miinuseks halb ilm. Tihti  oli pilves ja sadas, kuid oli vähemalt soe.

Vaatluspraktikaga jäi rahule ka Külli Sepp. “Valencia on vaatamata kõrgete kortermajade rohkusele roheline linn,”  kirjeldas tüdruk. Tänavad on kaunistatud kõrgete puude, lõhnavate põõsaste ja kaktuselistega. “Kuna praktika toimus oktoobrikuus, jäi kahjuks nägemata lillede õitsemine ja sära,” rääkis ta. Ajal, mil nad Valencias viibisid, tähistas linn oma 800 aasta juubelit. “Saime näha, kui suursuguselt oskavad hispaanlased tähistada oma kauni ja pika ajalooga linna sünnipäeva. Hispaanlaste julgus kokku sobitada parkides erinevaid stiile on aga oskus, mida annab siin Eestiski katsetada,” arvas neiu, kelle sõnul arendas praktika eelkõige ilumeelt. “Maitsekate koduaedade rajamiseks, huvitavate ideede ja lahenduste leidmiseks ei piisa alati teadmistest. Välismaal viibimine ja sealsete koduaedade ning parkidega tutvumine annab palju uusi mõtteid ning ideid,” kinnitas ta. 

Lõigati palmioksi

Golfifirmas veetsid oma praktika Mari-Liis Raudsepp, Anne Toode ja Olga Orlova. Mari-Liis Raudsepp rääkis, et eesti noorte ülesandeks oli golfiplatsi hooldamine, uue platsi ettevalmistamine ning peenra korrastamine. Üks kõige huvitavam kogemus oli tema sõnul palmipuude okste saagimine. “Tööpäevad kestsid kella 08.30-13.30. Seejärel sõime kooli sööklas koos hispaania õpilaste ja õpetajatega. Ülejäänud aja pidime ise sisustama. Tutvusime kohaliku linnaga, päevitasime ning käisime Los Alcazareses. Nädalavahetustel viidi meid ka teistesse linnadesse,” jutustas Mari-Liis. Külastati ka Valenciat.

“Saime tutvuda uue maaga, näha sealset kultuuri, maastikku, taimi, töövahendeid,” rääkis neiu, kelle sõnul on välisriikides praktikal käimine tore, huvitav ja hariv.

Raili Laasi sõnul koostöö Hispaaniaga jätkub. Kevadel läheb veel kuus Luua Metsanduskooli õpilast soojale maale oma oskusi proovile panema ja uusi teadmisi omandama.

Kogu praktikaprojekti rahastab Leonardo da Vinci programm, mis on suunatud kutsehariduse ja -koolituse edendamisele Euroopas. 12 metsanduskooli õpilase koolitamiseks eraldati  190 000 krooni.

LIIS ROHTMETS

blog comments powered by Disqus